Format sırasında format USB'si bozuk olduğu için yarım kaldı

lucha

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, öncelikle konuyu yanlış yere açıyor olabilirim, dün kız arkadaşımın Monster Abra A5 laptopuna format atacaktım, abisi Windows 11 kurmuş ve memnun değildi, eskiden kullandıgım ( yaklasık 1-2 yıllık ) format USB'm ile format atacaktım. BIOS ara yüzünden USB'yi seçtim ve disk silme kısmına kadar geldim, orada bütün diskleri sildim, daha sonra ki aşamada %17 de kalıp sürekli hata verdi. Forum'a baktığımda USB'nin bozuk olmasından kaynaklı olduğunu gördüm ve o an başka bir bilgisayar olmadığı için yeni bir USB hazırlayamadım. Daha sonra USB'yi çıkarıp açmaya çalıştığımda, "default boot device missing or boot failed error " hatası verdi. Bu sanırım içinde bir işletim sistemi olmadığı için. Şu an ne yapabilirim, herhangi bir sorun çıkar mı? Yeni bir USB hazırlayıp yapabilir miyim?

Farklı bir USB bellek ve ISO ile deneyin, hata vermemesi gerekiyor bir sıkıntı olmazsa.

Hiçbir sorun çıkmaz, başka bir usb ile deneyiniz. Eğer yine hata veriyorsa başka bir iso dosyası yazdırın.

Peki BIOS arayüzünde boot ayarları nasıl olmalı? Legacy gibi bir ayar varmış sanırım tam anlamadım ama.

Peki BIOS arayüzünde boot ayarları nasıl olmalı? Legacy gibi bir ayar varmış sanırım tam anlamadım ama.

Anakartın UEFI destekliyorsa legacy BIOS olarak kurma, UEFI mode olarak kalsın. Zaten BIOS menüsünün üstünde UEFI ise UEFI yazar genel olarak. UEFI desteklediğini anakartının modelini veya laptop ise onun modelini yazarak anlayabilirsin. Legacy BIOS yani MBR eski bir teknoloji, UEFI varsa legacy BIOS olarak Windows kurulumunu önermem. Boot menüsü ayarlarında Windows'u kurmak için USB belleği yukarıya alıp Save yapacaksın.

Geri
Yukarı