Format sonrası bilgisayar kasıyor

• Konuyu başlatan Bropa
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B

Bropa

Centipat
Formattan sonra bazı hataları fark ettim. Format atalı 1 hafta olmuştur. Kasma var. PC'yi kullandırmıyor bile. Virüs bulaştığını sanmıyorum. PC geç açılıyor. Formattan önce daha hızlı çalışırdı. Az önce reset attım. Açılması 2 dk. çekti. Bazen ekran gidip gelir. Ses de bunun durumunda. Seste fazla gecikme var ve beni sinir hastası eden Windows Update. 5 kere hizmetlerden ve kayıt defterinden kapatmama rağmen hâlâ PC açtığımda Update yapıyor. Sizce ben mi bir hata yapıyorum? Yoksa sağlam format atılmamış mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Format sonrası bilgisayarınız bir kaç defa daha kendiliğinden ön yükleme yapması gerekiyor. Eğerki bu süreç içinde bilgisayarı kapattıysanız bu sorun ortaya çıkmış olabilir. Temiz kurulum yaptığınızı düşünüyorsanız:

Öncelikle tüm sürücülerinizin yüklendiğinden emin olun. Marka model sürücülerinizi taratın.
Windows'un son sürücülerini yükleyiniz.
Bilgisayarın temiz başlangıç yapması için başlangıçta sorun gidericiyi kullanın.
Bunlar çözüm sağlamıyorsa tekrar temiz kurulum yapınız.

Bütün gerekli güncellemeleri yaptın mı?

Ekran kartı sürücüsünü kurdun mu?

Her defasında götürdüğüm tamirci yaptı formatı. Fakat bu sefer farklı durum oluştu. Önceden Windows Update ve bazı gereksiz hizmetler silinmiş durumdaydı. Fakat bu sefer bu hizmetler çalışır durumdaydı. Önceden her format sonrası harici ekran kartımın driverini indirmek zorunda kalıyordum. Ama bu sefer yüklüydü harici ve dahili ekran kartının sürücüsü.
Format sonrası bilgisayarınız birkaç defa daha kendiliğinden ön yükleme yapması gerekiyor. Eğer ki bu süreç içinde bilgisayarı kapattıysanız bu sorun ortaya çıkmış olabilir. Temiz kurulum yaptığınızı düşünüyorsanız:

Öncelikle tüm sürücülerinizin yüklendiğinden emin olun. Marka model sürücülerinizi taratın.
Windows'un son sürücülerini yükleyiniz.
Bilgisayarın temiz başlangıç yapması için başlangıçta sorun gidericiyi kullanın.
Bunlar çözüm sağlamıyorsa tekrar temiz kurulum yapınız.

Evet hocam sinirden kapattım bir kere. Update kapatmama rağmen PC Update'ye hazırlanıyor yazısını görünce kapattım direkt.
Ve her Update'den sonra Recovery'le PC'yi Update'den önceye alıyordum.

Her defasında götürdüğüm tamirci yaptı formatı. Fakat bu sefer farklı durum oluştu. Önceden Windows Update ve bazı gereksiz hizmetler silinmiş durumdaydı. Fakat bu sefer bu hizmetler çalışır durumdaydı. Önceden her format sonrası harici ekran kartımın driverini indirmek zorunda kalıyordum. Ama bu sefer yüklüydü harici ve dahili ekran kartının sürücüsü.
Windows'un barındırdığı hiçbir hizmet gereksiz değildir. Telefon ve tablet özelliği kullanmayanlar bu özellikleri msconfig den kapatabilirler.

Format atılan bir bilgisayarda sürücüler temizlenir. Format atılan bir bilgisayar ''biçimlendirme'' sayesinde fabrika ayarlarına getirilir.

Fakat görünen o ki siz format atarken Windows kurmuşsunuz. Temiz bir format atmak buna çözüm olacaktır. Ve bilgisayar sisteminizin kaldıracağı şekilde Windows kurmanız gerekiyor. Buna da dikkat ederseniz bir problem kalmayacaktır.

Windows'un barındırdığı hiçbir hizmet gereksiz değildir. Telefon ve tablet özelliği kullanmayanlar bu özellikleri MSConfig'den kapatabilirler.

Format atılan bir bilgisayarda sürücüler temizlenir. Format atılan bir bilgisayar "biçimlendirme" sayesinde fabrika ayarlarına getirilir.

Fakat görünen o ki siz format atarken Windows kurmuşsunuz. Temiz bir format atmak buna çözüm olacaktır. Ve bilgisayar sisteminizin kaldıracağı şekilde Windows kurmanız gerekiyor. Buna da dikkat ederseniz bir problem kalmayacaktır.

Sondaki kısmı tam anlayamadım hocam. Biraz daha açsar mısınız lütfen.

Format atarken önemli olan seçilen diskin biçimlendirme yapılmasıdır. Eğer seçtiğiniz disk biçimlendirilmezse format işlemi yapılamaz.

Siz bu işlem sırasında bu işlemi uygulamadan windows kurulumuna geçmişsiniz anlaşılan. Yani yapılan şey format değil, windows kurulumu olmuş.

Yada başka bir diskiniz varsa örneğin;
SSD kullanıyorken formatı HDD'ye atıp ona windows kurmak bunun gibi bir sorun oluşturabilir.

Öncelikle kaç adet depolama kullanıyorsunuz ? Bu depolama aygıtlarının SSD veya HDD olarak hangisine windows yüklü ?

Format atarken önemli olan seçilen diskin biçimlendirme yapılmasıdır. Eğer seçtiğiniz disk biçimlendirilmezse format işlemi yapılamaz.

Siz bu işlem sırasında bu işlemi uygulamadan Windows kurulumuna geçmişsiniz anlaşılan. Yani yapılan şey format değil, Windows kurulumu olmuş.

SSD kullanıyorken formatı HDD'ye atıp ona Windows kurmak bunun gibi bir sorun oluşturabilir.

Öncelikle kaç adet depolama kullanıyorsunuz? Bu depolama aygıtlarının SSD veya HDD olarak hangisine Windows yüklü?

Hatam olabilir. 1TB disk var PC'de. Onun 1/2 kısmını oyunlar ve başka şeyler için ayırdım. Diğer 1/2 kısmıysa bildiğiniz C diski. Windows kurulumuda C -ye yapıldı.

Siz bu işlem sırasında bu işlemi uygulamadan windows kurulumuna geçmişsiniz anlaşılan. Yani yapılan şey format değil, windows kurulumu olmuş.

SSD kullanıyorken formatı HDD'ye atıp ona windows kurmak bunun gibi bir sorun oluşturabilir.

Öncelikle kaç adet depolama kullanıyorsunuz ? Bu depolama aygıtlarının SSD veya HDD olarak hangisine windows yüklü ?
Hocam tamirci arkadaş format atarken bu sefer farklı bir format menüsüyle karşılaştım . Biçimlendirmede yapıldı . Yanılmıyorsam büyük kapasiteli bir flashbellekle atıyor formatı .
Yukarıdada söylediğim gibi format sonrası harici ekran kart sürücüsünü kendim yüklerdim. Fakat bu sefer kendiliğinden kurulmuştu. Tamirci arkadaşta şaştı kaldı.

Yok anlıyorum. Daha dün kendi bilgisayarıma format atarken de aynı problemi yaşadım. Yaşadığım problemin çözümünü belirttiğim şekilde kolaylıkla çözdüm.

Şimdi gelelim ana noktaya. Format atmak ile Windows yüklemek veya yükseltmek farklı şeylerdir.

Siz depolamanın belli bir yerini oyunlar için ayırmışsınız. Format attığınızda zaten bu alan tamamen silinecektir. Size en iyi bilgiyi yine bu forum veya Technopat Youtube kanalı verecektir.

Yükseltme yaparken dosyalarımı tut veya sürücülerimi tut derseniz onlar duracaktır. Fakat biçimlendirme yaparsanız sürücüleriniz de gidecektir.

Temiz bir format USB sürücü ayarlayın ve format atın. Ardından temiz bir windows kurulumu yapınız. Ardından sürücüleri güncelleyip en güncel windows yüklemelerini yapınız.

Geri
Yukarı