Format sonrası performans düşüklüğü

Shovmeks

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 3 ay önce aldığım W11 laptopumu temiz kurulum yapmak için format attım ( Microsoft sitesinden indirdiğim ISO dosyası ile) ve sürücüleri yükledim. Ancak formattan sonra sanki önceye göre performans düşmesi oldu. Mesela masaüstünde bir uygulamayı kapattığımda saniselik de olsa hissedilebilir bir takılma ile kapanıyor. Yani anlayamadım öncesinde tabiri caizse yağ gibi akıyordu. Ya da ne bileyim YouTube'da takılırken de bazen geçişlerde takılıyor falan.

Bilgisayara herhangi bir program falan da kurmadım formattan sonra. Ancak bilgisayar sanki %70-80 performansla çalışıyor gibi. Bilgisayarın %100 performansla çalıştığını anlayabileceğim bir yol var mı ya da sorun ne olabilir? Çok gözüme batıyor bu problem çünkü kafayı yemek üzereyim.

İşaretlediğinizi yine Rufus'a yazdırmak zorundasınız, bir üstündekinde Windows her şeyi kendi hallediyor. Yani bir üstündekini seçeceksiniz.
Rufus kadar iyi bir yazılım varken. ISO'yu indirip yazdırmak yerine neden Microsoft aracı kullansın.

Performans ile alakası yok dediğin. Rufus ile yazdırırken TPM zorunluluğunu kaldırmak gerekli de değil, tikini kapatman yeterli. Kaldırsa da tek yaptığı bir regedit düzenlemesi olacağından yine hiçbir şey ifade etmeyecek.

Yersiz olmuş. Windows 11'in çoğu animasyonu takılıyormuş gibi, Oyunlarda FPS konusunda bir değişiklik yoksa takmayın.

Rufus ile yazmakla microsoft aracı arasında bir performans farkı oluyormu?
Bir de bitlocker denen program anahtar istiyordu ama formattan sonra istememeye başladı neden acaba?
Hayır. Bildiğin USB'ye Windows yazıyorsun. Neden performans değişsin.

Bitlocker diski şifreleyen bir yazılım olması lazım, sadece Pro sürümde var. Onun şifresini istiyor olabilir. Tabi diski tamamen silince Bitlocker'da gidiyor.

Hayır. Bildiğin USB'ye Windows yazıyorsun. Neden performans değişsin.

Bitlocker diski şifreleyen bir yazılım olması lazım, sadece Pro sürümde var. Onun şifresini istiyor olabilir. Tabi diski tamamen silince Bitlocker'da gidiyor.
Peki Rufusun farkı ne oluyor microsoft aracından kısaca, bilmediğimden soruyorum.

Tekrar belirtiyorum. Format bağımlısı olma, bu bir şeyi değiştirmeyecek. Takılıyor gibi geliyorsa bu Windows 11'in animasyonlarından kaynaklıdır muhtemelen. İlk mesajımda da 10 önerdim.

Rufus kadar iyi bir yazılım varken. ISO'yu indirip yazdırmak yerine neden Microsoft aracı kullansın.

Performans ile alakası yok dediğin. Rufus ile yazdırırken TPM zorunluluğunu kaldırmak gerekli de değil, tikini kapatman yeterli. Kaldırsa da tek yaptığı bir Regedit düzenlemesi olacağından yine hiçbir şey ifade etmeyecek.

Yersiz olmuş. Windows 11'in çoğu animasyonu takılıyormuş gibi, oyunlarda FPS konusunda bir değişiklik yoksa takmayın.

Benim belirttiğim şey yanlışlıkla TPM zorunluluğunu kaldırmak kararsız çalışmasına neden olabiliyor.

Benim belirttiğim şey yanlışlıkla TPM zorunluluğunu kaldırmak kararsız çalışmasına neden olabiliyor.

İşte bende bunu anlatmaya çalışıyorum @emirtanrıverdi başka bir şey anlıyor. Benim için en tertemiz kurulacak yer yükleme yardımcısı. Rufus ile de güzel ama çok fazla seçenek var bir yeri yapsan bir yerin tikini kaldırmayı veya seçmeyi unutabiliyorsun. İşte @Shovmeks hocam benim yükleme yardımcısı ile kurun deme amacım da buydu, belki TPM tikini vs. kaldırmayı unutmuş olabilirsiniz, bu yüzden en temiz yer olan yükleme yardımcısı ile tekrardan yükleyin bence.

İşte bende bunu anlatmaya çalışıyorum @emirtanrıverdi başka bir şey anlıyor. Benim için en tertemiz kurulacak yer yükleme yardımcısı. Rufus ile de güzel ama çok fazla seçenek var bir yeri yapsan bir yerin tikini kaldırmayı veya seçmeyi unutabiliyorsun. İşte @Shovmeks hocam benim yükleme yardımcısı ile kurun deme amacım da buydu, belki TPM tikini vs. kaldırmayı unutmuş olabilirsiniz, bu yüzden en temiz yer olan yükleme yardımcısı ile tekrardan yükleyin bence.

Doğru demişsiniz eğer unutmam diyorsa ayarları düzeltip Rufus kullanabilir ama uğraşmak istemezse Windows aracı da iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı