Format sonrası performans düşüklüğü

Shovmeks

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 3 ay önce aldığım W11 laptopumu temiz kurulum yapmak için format attım ( Microsoft sitesinden indirdiğim ISO dosyası ile) ve sürücüleri yükledim. Ancak formattan sonra sanki önceye göre performans düşmesi oldu. Mesela masaüstünde bir uygulamayı kapattığımda saniselik de olsa hissedilebilir bir takılma ile kapanıyor. Yani anlayamadım öncesinde tabiri caizse yağ gibi akıyordu. Ya da ne bileyim YouTube'da takılırken de bazen geçişlerde takılıyor falan.

Bilgisayara herhangi bir program falan da kurmadım formattan sonra. Ancak bilgisayar sanki %70-80 performansla çalışıyor gibi. Bilgisayarın %100 performansla çalıştığını anlayabileceğim bir yol var mı ya da sorun ne olabilir? Çok gözüme batıyor bu problem çünkü kafayı yemek üzereyim.

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 3 ay önce aldığım W11 laptopumu temiz kurulum yapmak için format attım ( Microsoft sitesinden indirdiğim ISO dosyası ile) ve sürücüleri yükledim. Ancak formattan sonra sanki önceye göre performans düşmesi oldu. Mesela masaüstünde bir uygulamayı kapattığımda saniselik de olsa hissedilebilir bir takılma ile kapanıyor. Yani anlayamadım öncesinde tabiri caizse yağ gibi akıyordu. Ya da ne bileyim YouTube'da takılırken de bazen geçişlerde takılıyor falan.

Bilgisayara herhangi bir program falan da kurmadım formattan sonra. Ancak bilgisayar sanki %70-80 performansla çalışıyor gibi. Bilgisayarın %100 performansla çalıştığını anlayabileceğim bir yol var mı ya da sorun ne olabilir? Çok gözüme batıyor bu problem çünkü kafayı yemek üzereyim.

Rufus ile mi kurdunuz Windows'un kendi aracıyla mı?

Yazdırırken RAM sınırı ve TPM 2.0 şartlarını kapatma ayarını düzelttiniz mi? Onlar açık kalırsa kurulumda hataya yol açabiliyor. Deneyimlemiş biri olarak diyorum dosyayı yazdırırken TPM 2.0 ve RAM sınırını kaldırması için koyulan butondaki tiki kaldırmayı unutunca sistem açılmamıştı bile benzer durum olabilir.

Yazdırırken RAM sınırı ve TPM 2.0 şartlarını kapatma ayarını düzelttiniz mi? Onlar açık kalırsa kurulumda hataya yol açabiliyor. Deneyimlemiş biri olarak diyorum dosyayı yazdırırken TPM 2.0 ve RAM sınırını kaldırması için koyulan butondaki tiki kaldırmayı unutunca sistem açılmamıştı bile benzer durum olabilir.
Bir de bitlocker diye bir ayar vardı formattan önce mi sonra mı tam hatırlayamıyorum onun anahtarını istiyordu sonra kendiliğinden istememeye başladı formattan sonra olması lazım

Animasyonlar kapalı mı?
Nereden bakıyoruz o ayara tam bilmiyorum da

Animasyonlar kapalı mı?
animasyonlar açıkmış

Windows yükleme yardımcısı ile tekrar kur derim çünkü rufus'da tpm şartı kaldırma felan var performansa etki eder.
Flash belleğe yüklemek için işaretlediğim seçeneği mi seçiyordum yoksa üstündekini mi?

Dosya Ekleri

• Opera Anlık Görüntü_2024-02-24_001817_www.microsoft.com.png
    Opera Anlık Görüntü_2024-02-24_001817_www.microsoft.com.png
    110,4 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Bir de BitLocker diye bir ayar vardı formattan önce mi sonra mı tam hatırlayamıyorum onun anahtarını istiyordu sonra kendiliğinden istememeye başladı formattan sonra olması lazım.

Nereden bakıyoruz o ayara tam bilmiyorum da.

Animasyonlar açıkmış.

Flash belleğe yüklemek için işaretlediğim seçeneği mi seçiyordum yoksa üstündekini mi?

İşaretlediğinizi yine Rufus'a yazdırmak zorundasınız, bir üstündekinde Windows her şeyi kendi hallediyor. Yani bir üstündekini seçeceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı