Çözüldü Format sonrası sistem açılırken işletim sistemi soruyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Orada 1 tane var diğer konuda SS attım.

Baştan format atarsanız çok iyi olur. Yanlış format atmışsın gibi.

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve Save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Lisans sorarsa, eğer lisansın yoksa ürün anahtarım yok tıklayın.
  • İstediğin sürümü seç: Home öneririm.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.
MSConfig önyükleme menüsü üzerinden kaldırabilirsin diğer işletim sistemini.

@koniquest Windows kurulu olan diski biçimlendirmediğinden böyle bir şey olmuş olabilir veya Windows'un olduğu yeri hem biçimlendirmeyip hem de diğer diske kurduğundan dolayı 2 Windows olmuş olabilir. Buradan kaldırabilirsin.

Eki Görüntüle 1552594

Hocam benim bildiğim kadarıyla kurulum esnasında verileri sildiğimiz bölüm var. Orada onları silmemişsiniz galiba çünkü uygulamalarınızın durmaması lazımdı eğer onları silseydiniz.

Evet, diski biçimlendir veya sil yapmayıp direkt diğer diski seçip kurmuş olabilir böylece 2 Windows ve bir şey silinmemiş olur.

Evet, diski biçimlendir veya sil yapmayıp direkt diğer diski seçip kurmuş olabilir böylece 2 Windows ve bir şey silinmemiş olur.
Hocam benim bildiğim kadarıyla kurulum esnasında verileri sildiğimiz bölüm var. Orada onları silmemişsiniz galiba çünkü uygulamalarınızın durmaması lazımdı eğer onları silseydiniz.
Ama windows etkinleştirilmişti o gitmiş

MSConfig önyükleme menüsü üzerinden kaldırabilirsin diğer işletim sistemini.
Nasıl olacak

Ama Windows etkinleştirilmişti o gitmiş.

Nasıl olacak?

Sanırım yanlış format atmışsınız.

Windows'un arama yerine MSConfig yazın ve önyükleme menüsüne girin, orada eski Windows'u seçip sil tıklayın. Açılışta işletim sistemi seçmeyi sormayacak.

Windows etkinleştirme için lisans anahtarının türünü öğrenmek istiyorum. Muhtemelen OEM değildi Retail idi. Retail ise lisans anahtarınızı bir yere yazdıysanız onu girin veya Microsoft hesabına kayıtlıysa o Microsoft hesabınıza giriş yapın. OEM ise otomatik etkinleşmesi gerekiyordu eğer doğru Windows sürümü ise.

Sanırım yanlış format atmışsınız.

Windows'un arama yerine MSConfig yazın ve önyükleme menüsüne girin, orada eski Windows'u seçip sil tıklayın. Açılışta işletim sistemi seçmeyi sormayacak.

Windows etkinleştirme için lisans anahtarının türünü öğrenmek istiyorum. Muhtemelen OEM değildi Retail idi. Retail ise lisans anahtarınızı bir yere yazdıysanız onu girin veya Microsoft hesabına kayıtlıysa o Microsoft hesabınıza giriş yapın. OEM ise otomatik etkinleşmesi gerekiyordu eğer doğru Windows sürümü ise.
Orada 1 tane var diğer konuda ss attım

Orada 1 tane var diğer konuda SS attım.

• USB'yi takıyorsun.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve Save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.

Çözüm

• USB'yi takıyorsun.
  • Şimdi yükle bas.

Şu an bir şey yapmadım ama artık sormuyor. FPS değerlerindede artış oldu gibi. Bir şey yapsam mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı