Format sonrası SSD sürücüm Bootable olmuyor

Mehmet Güdük

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar.

Olayı şöyle özet geçeyim:
  • Recep Baltaş'ın "Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum" adlı başlığından Windows 10 ISO dosyasını indirdim.
  • Flash belleğimi bilgisayarıma taktım.
  • Rufus (version 3.14) programı aracılığıyla indirdiğim ISO dosyasını seçerek "Partition Scheme" kısmını MBR yaparak (GPT yaptığımda "BIOS/LEGACY BOOT OF UEFI-ONLY Media' hatası alıyorum.) Programı başlattım.
  • Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarımı yeniden başlatarak BIOS'a giriş yaptım ve Flash belleğimi BOOT Menüde ilk sıraya aldım.
  • Devam edip Windows 10 Home'u seçtikten sonra Windows'u kurmak istediğim diski sildim ve "Yeni" ye tıklayarak tekrar oluşturdum.
  • Oluşan üç adet bölümden en büyük boyutlu olanı seçtim ve kuruluma devam ettim.
  • Belli şeyler %100 olduktan sonra bilgisayarım yeniden başlatıldı.
Yeniden başladığında Windows kurulumun bir sonraki aşamasına geçmedi ve ileri ileri diyerek Windows 10 Home vs. seçeceğim kurulum tekrar karşıma geldi. Kısacası %100'ler dolduktan sonraki yeniden başlatmadan itibaren tekrar başa dönüldü.

Denediğim fakat işe yaramayan yollar:
  • Yeniden başlatma kısmında Flash belleği çıkardım. Bootable bir device olmadığını söyleyen hata veriyor.
  • Kurulum yapmak istediğim SSD'yi başka SATA girişine ve güç girişine bağladım.
  • BIOS ayarlarını sıfırladım.
  • BIOS'da Boot kısmında SSD'yi en üste aldım. Bir altına ise Windows Boot Manager'i koydum.
  • BIOS'da Boot kısmında Windows Boot Manager'ı en üste aldım. Bir altında ise SSD'yi koydum.
  • Farklı Windows 10 ISO dosyaları indirerek Rufus ile tekrar kurulum yaparak denedim.
  • SSD'min çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için daha önceden Windows yüklü olan bir başka SSD'yi de aynı anda takarak bilgisayarım'dan kontrol sağladım ve Windows kurmaya çalıştığım SSD çalışıyor.
  • Farklı Flash belleğe tekrar Rufus ile Windows kurulumu yaparak yeniden denemek.
  • SSD ve Flash belleği farklı bir bilgisayara takarak tekrar format atmayı denemek.

Son düzenleyen: Moderatör:
İndirdiğiniz ISO'yu, USB belleke yazarak.
Ufei bir şekilde, Windows kurmak?
-Bu DVD-USB her Windows kurulabilecek şeyde böyle

Siz nasıl yapıyorsunuz formatı acaba?
Başka yolu yok formatın çünkü, bir de CMD ile var o kadar

Rufus olmadan da direkt Flash'a ISO'yu çıkarabilir ya da Microsoft'un kendi yazılımını kullanarak ta yazdırabilir ama en sağlıklısı Rufus çünkü Flash'a atarken yanlış atarlarsa kurulum yarısında tıkanır kurmaz.

Fotoğrafta gördüğünüz şeyler kurulum tekrar tekrar başa dönse dahi SSD sürücümün kurulum sırasında içerisine yüklenmiş dosyalar.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2021-07-31 011626.png
    Screenshot 2021-07-31 011626.png
    19,9 KB · Görüntüleme: 29

Geri
Yukarı