Format sonrasında dahi oyunlarda kasma

İşletim sistemi
Windows 10

Arends14

Kilopat
Daha fazla  
RAM
CORSAIR Vengeanche LPX 16 GB (2x8) 3000 MHz CL 16
SSD veya HDD modeli
TOSHIBA OCZ 480 GB TR 200
Ekran kartı
MSI RX 580 8GB Armor OC
Anakart
MSI B450M Pro M2
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600
Nedenini anlamadığım bir şekilde bilgisayarımda acayip bir yavaşlama, oyunlarda kasma hatta sadece internet tarayıcısı açıkken bile meydana gelen kasmalardan ötürü bilgisayara format attım. Ardından antivirüs programı, güncel driverlar gibi gerekli şeyleri yükledikten sonra da oyunlardaki kasma hala düzelmemiş. Bilgisayar hızlanmış ancak oyunlardaki kasmayı bir türlü gideremedim. Sebebi ne olabilir? Oyunlardan kastım çok yüksek gereksinim isteyen oyunlar da değil. En basitinden Valorant'ta ortalama FPS'im 40-50 civarında ve ekstra ekstra bir takılma var.

Son düzenleme:
Önde görmüş olduğunuz RGB'li 3 fandan biri yaklaşık 3 seneden beri çalışmıyor. Yıllardır 2 fan çalışıyor orada en alttaki fan çalışmıyor. Aradığımda sesin oradaki fanın çalışmamasından kaynaklandığı söyleniyor. Biz açtığımızda ses vardı dediler ama ben götürdüğümde ses yoktu bundan eminim. Bunu dediğimde ise ses çıkarmak üzereydi o zaman bize denk geldi deniyor ama nasıl denk geliş akıl sır erdiremedim. Stok fan konusunda ise bir etki edecekse fiyatından bağımsız söylediğiniz fan da olabilir daha fazla etki edecekse bütçeyi biraz daha arttırıp daha iyi bir fan alabilirim. Çıkarttığı ses ise bilgisayar başladığında bildiğiniz motor çalıştırıyormuş gibi bayağı yüksek bir ses çıkıyor. En son 4-5 yıl önce bilgisayarımı değiştirmeden 15-20 yıllık bilgisayarımdan böyle bir ses geliyordu. Şu an bilgisayarın içini açıp kontrol ediyorum gözle görülebilir bir şey var mı diye ama ekran kartının altındaki 2 fanda çalışmıyor. Götürdüğümde çalışıyor muydu çalışmıyor muydu hatırlamıyorum. Çalışıyor diye suç atmak istemiyorum zaten ne yapmış olabilirler o da var ama bu fanlarında çalışmaması bana ileride bir sıkıntı çıkarır mı yeni fark ettim? Nasıl böyle bir şey olabilir aklım ermiyor. Sıkıntısız gelip takmam lazımdı anlamadım.

Eki Görüntüle 1659329

Hocam o fanların bağlantısını kesip dener misiniz fan sorusuna gelince bütçeniz nedir hocam ona göre bir fan önerelim M200 iyidir ama 80'den 70 derecelere düşürür.

Şu an bilgisayarın içini açıp kontrol ediyorum gözle görülebilir bir şey var mı diye ama ekran kartının altındaki 2 fan da çalışmıyor. Götürdüğümde çalışıyor muydu çalışmıyor muydu hatırlamıyorum. Çalışıyor diye suç atmak istemiyorum zaten ne yapmış olabilirler o da var ama bu fanlarında çalışmaması bana ileride bir sıkıntı çıkarır mı yeni fark ettim? Nasıl böyle bir şey olabilir aklım ermiyor. Sıkıntısız gelip takmam lazımdı anlamadım.

Eki Görüntüle 1659329

Ekran kartının fanlarının çalışmaması büyük bir problem. Bilgisayar açıldığında ekran kartı sıcaklıklarında bir problem oluyor mu? MSI Afterburner'ı açar açmaz bunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Valorant'a girip sıcaklıklarınızı test edebilirsiniz.

1675694263172.png

Ekran kartı sıcaklığınız burada gözüküyor. Eğer °c yerine °f yazıyorsa °f yazısının üzerine bir kez tıklayın °c olacaktır.

Hocam o fanların bağlantısını kesip dener misiniz fan sorusuna gelince bütçeniz nedir hocam ona göre bir fan önerelim M200 iyidir ama 80'den 70 derecelere düşürür.
Bütçem maksimum 500 TL bandında. Bu civarlarda bir şey olursa beni de ekstra zora sokmaz. Fanların bağlantısını kesme konusunda da bu tarz şeylerde çok beceriksiz olduğum için ekstra bir şey yapmak istemiyorum daha kötü bir şey yapmamak için. O yüzden eğer derseniz başka bir bilgisayarcıya gösterin götürebilirim. Şu anlık ekstra bir sıkıntı yok gibi geliyor eğer o başlangıçtaki ses problemini duymazdan gelirsek.
Ekran kartının fanlarının çalışmaması büyük bir problem. Bilgisayar açıldığında ekran kartı sıcaklıklarında bir problem oluyor mu? MSI Afterburner'ı açar açmaz bunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Valorant'a girip sıcaklıklarınızı test edebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1659353

Ekran kartı sıcaklığınız burada gözüküyor. Eğer °c yerine °f yazıyorsa °f yazısının üzerine bir kez tıklayın °c olacaktır.
Ayarlar kısmında GPU sıcaklığı bulamadım gözükmüyor. GPU kullanımı var sadece.

Bütçem maksimum 500 TL bandında. Bu civarlarda bir şey olursa beni de ekstra zora sokmaz. Fanların bağlantısını kesme konusunda da bu tarz şeylerde çok beceriksiz olduğum için ekstra bir şey yapmak istemiyorum daha kötü bir şey yapmamak için. O yüzden eğer derseniz başka bir bilgisayarcıya gösterin götürebilirim. Şu anlık ekstra bir sıkıntı yok gibi geliyor eğer o başlangıçtaki ses problemini duymazdan gelirsek.

Ayarlar kısmında GPU sıcaklığı bulamadım gözükmüyor. GPU kullanımı var sadece.

En üstte olması gerekli hocam. Eğer fanlar gerçekten çalışmıyorsa büyük bir ısı problemi yaşayabilir ekran kartınız. Bir kontrol edin.

1675695813029.png

En üstte olması gerekli hocam. Eğer fanlar gerçekten çalışmıyorsa büyük bir ısı problemi yaşayabilir ekran kartınız. Bir kontrol edin.

Eki Görüntüle 1659366

Olmadığından eminim gözükmüyor. Silip tekrar da indirdim g harfi ile sadece GPU kullanımı ve güç gözüküyor. Çalışmama sebebi herhangi bir kablonun vs takılı olmaması olabilir mi? Termal macun değişimi sırasında falan çıkartıp unutsalar diyeceğim çünkü başka bir şey aklıma gelmiyor. En son çalışıyordu çünkü keşke gitmeden önce ona da dikkat etseydim emin olamıyorum o yüzden.

Screenshot_5.png

Olmadığından eminim gözükmüyor. Silip tekrar da indirdim g harfi ile sadece GPU kullanımı ve güç gözüküyor. Çalışmama sebebi herhangi bir kablonun vs takılı olmaması olabilir mi? Termal macun değişimi sırasında falan çıkartıp unutsalar diyeceğim çünkü başka bir şey aklıma gelmiyor. En son çalışıyordu çünkü keşke gitmeden önce ona da dikkat etseydim emin olamıyorum o yüzden.

Eki Görüntüle 1659375

Hocam peki MSI Afterburner'ın menüsünde gözüküyor mu?
Eğer °c yerine °f yazıyorsa °f yazısının üzerine bir kez tıklayın °c olacaktır.

1675697268590.png

Eğer gözükmüyorsa görev yöneticisine bakın sistem ekran kartını görmüyor olabilir.

Hocam peki MSI Afterburner'ın menüsünde gözüküyor mu?
Eğer °c yerine °f yazıyorsa °f yazısının üzerine bir kez tıklayın °c olacaktır.

Eki Görüntüle 1659382

Eğer gözükmüyorsa görev yöneticisine bakın sistem ekran kartını görmüyor olabilir.

Asla değişmiyor 32 f olarak gözüküyor. Az önce yazdığım şey F'de kaldığı için öyle olmuş. Görev yöneticisinde gözüküyor. Sıcaklığı şu an oyun vs hiçbir şey açık değilken 43°C

Screenshot_7.png

Şu şekilde çok oynak.

1.png

2.png

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

Son düzenleme:
Asla değişmiyor 32 F olarak gözüküyor. Az önce yazdığım şey F'de kaldığı için öyle olmuş. Görev yöneticisinde gözüküyor. Sıcaklığı şu an oyun vs hiçbir şey açık değilken 43°c

Eki Görüntüle 1659389

Şu şekilde çok oynak.

Eki Görüntüle 1659390

Eki Görüntüle 1659391

Eki Görüntüle 1659392

Eki Görüntüle 1659393

Hocam o zaman ekran kartı fanlarında bir problem yok. Boşta 43 derece güzel bir değer. Umarım yakın zamanda CPU ısınma probleminiz de çözülür.

Geri
Yukarı