Çözüldü Format USB'sinin MBR mi GPT mi olması gerektiği nasıl anlaşılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BeastBlood

Hectopat
Yer
Jüpiter
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Fotoğrafçılık 📸
Merhaba arkadaşlar bende 16 GB'lık boş bir flash bellek var Windows 10 atmak istiyorum. Nasıl yaparım diye baktam Recep abinin videosuna geldim ve şunu merak ettim; benim bilgisayar MBR mi yoksa GPT midir?

Çözüm
UEFI destekliyorsa mecburen GPT olacak zaten. Güncel olan da bu. Sistemin UEFI destekliyorsa GPT.
"Bilgisayarım sağ tık -> yönet -> disk yönetimi -> diske sağ tık -> özellikler -> birimler" yolunu izleyerek diskin MBR mi GPT mi olduğunu anlayabilirsin.

Eki Görüntüle 1209202

Yeni disk aldıysan format ekranında biçimlendireceksindir. Bu durumda da UEFI kurarsan GPT, legacy kurulum yaparsan da MBR olarak biçimlendirecektir. Sistemin destekliyorsa UEFI kurulum yapmalısın.

Recep abi önerim GPT diyor videoda bakalım olmazsa tekrar USB'yi formatlar MBR atarız.

"Bilgisayarım sağ tık -> yönet -> disk yönetimi -> diske sağ tık -> özellikler -> birimler" yolunu izleyerek diskin MBR mi GPT mi olduğunu anlayabilirsin.

Eki Görüntüle 1209202

Yeni disk aldıysan format ekranında biçimlendireceksindir. Bu durumda da UEFI kurarsan GPT, legacy kurulum yaparsan da MBR olarak biçimlendirecektir. Sistemin destekliyorsa UEFI kurulum yapmalısın.

Benim bilgisayar UEFI ana yanlışlıkla MBR yükledim ufi bilgisayara neden GPT yüklenir diyorsunuz GPT'nin MBR'den avantajı nedir onun için format atmaya değer mi ya da format atmadan MBR disk GPT'ye çevirilir mi? Bu arada ben Linux Mint 21 Xfce kullanıyorum ona göre söyleyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla BIOS sürümüne göre seçiliyor. Eğer BIOS sürümün UEFI ise GPT seçmelisin. Eğer BIOS sürümünü bilmiyorsan arama yerine"msinfo32" yazarak öğrenebilirsin. BIOS sürümünün karşısında "Eski" yazıyorsa MBR, UEFI yazıyorsa GPT seçmelisin.

Hocam sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Eki Görüntüle 1209202

Merhaba birimler kısmı yok bende.

Geri
Yukarı