Çözüldü Format USB'sinin MBR mi GPT mi olması gerektiği nasıl anlaşılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BeastBlood

Hectopat
Yer
Jüpiter
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Fotoğrafçılık 📸
Merhaba arkadaşlar bende 16 GB'lık boş bir flash bellek var Windows 10 atmak istiyorum. Nasıl yaparım diye baktam Recep abinin videosuna geldim ve şunu merak ettim; benim bilgisayar MBR mi yoksa GPT midir?

Çözüm
UEFI destekliyorsa mecburen GPT olacak zaten. Güncel olan da bu. Sistemin UEFI destekliyorsa GPT.
Merhaba arkadaşlar bende 16 GB'lık boş bir flash bellek var Windows 10 atmak istiyorum. Nasıl yaparım diye baktam Recep abinin videosuna geldim ve şunu merak ettim; benim bilgisayar MBR mi yoksa GPT midir?

Bildiğim kadarıyla BIOS sürümüne göre seçiliyor. Eğer BIOS sürümün UEFI ise GPT seçmelisin. Eğer BIOS sürümünü bilmiyorsan arama yerine"msinfo32" yazarak öğrenebilirsin. BIOS sürümünün karşısında "Eski" yazıyorsa MBR, UEFI yazıyorsa GPT seçmelisin.

Anakart modeli nedir? En önemlisi bu.

Hocam PC 10 yıllık MSI anakart kullanıyor şu an PC yanımda değil bilmiyorum.
Bildiğim kadarıyla BIOS sürümüne göre seçiliyor. Eğer BIOS sürümün UEFI ise GPT seçmelisin. Eğer BIOS sürümünü bilmiyorsan arama yerine"msinfo32" yazarak öğrenebilirsin. BIOS sürümünün karşısında "eski" yazıyorsa MBR, UEFI yazıyorsa GPT seçmelisin.

Yeni HDD aldığım için, içinde Win yok boş şu an.

Hocam PC 10 yıllık MSI anakart kullanıyor şu an PC yanımda değil bilmiyorum.
Tamamdır hocam. Müsait olduğunuzda bakarsınız. Bazı H61 anakartlarda da UEFI desteği olabiliyor.

"Bilgisayarım sağ tık -> Yönet -> Disk Yönetimi -> Diske sağ tık -> Özellikler -> Birimler" yolunu izleyerek diskin MBR mi GPT mi olduğunu anlayabilirsin.

1636362365636.png

Yeni disk aldıysan format ekranında biçimlendireceksindir. Bu durumda da UEFI kurarsan GPT, Legacy kurulum yaparsan da MBR olarak biçimlendirecektir. Sistemin destekliyorsa UEFI kurulum yapmalısın.

Geri
Yukarı