Formattan Sonra Mavi Ekran Sorunu

Fatih M.

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu sabah laptopumda oyun oynarken birden sinirlendim ve yavaşça laptopa vurdum. Laptop kapandı sonra açıldığında mavi ekran verdi. Format atmayı denedim, formatı attım, ekran driverını yükledim ama driver gözükmüyordu. Bende yeniden başlatayım dedim ve yine mavi ekran verdi. Birkaç kere böyle format ata ata denedim ama her format sonrası yeniden başlatmamda mavi ekran çıkıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20170605_205547.jpg
    IMG_20170605_205547.jpg
    227,3 KB · Görüntüleme: 131
Bad sector taramasında bir sorun çıkmadı. Laptopun içini açmak konusunda pek başarılı olamadım, yarın bilgisayarcıya göstereceğim sorunun ne olduğunu biliyorum fakat ben bir şey yapamıyorum.
Ekran kartı driverını yükledikten sonra devre dışı bırakıp yeniden başlattım mavi ekran vermedi ama etkinleştirip yeniden başlattığımda sorun veriyor. Yani fiziksel bir sorun olduğunu düşünüyorum, belki ekran kartı soketi yerinden çıkmıştır veya ekran kartı vefta olmuştur yarın bilgisayarcıda öğreneceğim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Bad sector taramasında bir sorun çıkmadı. Laptopun içini açmak konusunda pek başarılı olamadım, yarın bilgisayarcıya göstereceğim sorunun ne olduğunu biliyorum fakat ben bir şey yapamıyorum.
Ekran kartı driverını yükledikten sonra devre dışı bırakıp yeniden başlattım mavi ekran vermedi ama etkinleştirip yeniden başlattığımda sorun veriyor. Yani fiziksel bir sorun olduğunu düşünüyorum, belki ekran kartı soketi yerinden çıkmıştır veya ekran kartı vefta olmuştur yarın bilgisayarcıda öğreneceğim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Elbette driver ile ilgili de olabilir ancak vurmanızdan sonra kapanması tesadüf olamayacak kadar yüksek ihtimalle fiziksel bir hasara işaret ediyor gibi. Belki de sizin hafifiniz, laptopunuz için pek de hafif gelmemiştir... Kasanızın iç yapısını biliyorsanız veya internetten kasa içi inceleme bulabiliyorsanız kafanızda canlandırın vurduğunuz yeri. Ekran kartına zarar vermiş olma ihtimaliniz yüksek. Laptopunuz için de genelde olduğu gibi ekran kartının, anakarta tümleşik olduğunu düşünüyorum. Şanslıysanız, ayrıdır ancak sanmıyorum... Dolayısıyla verdiğiniz zararın tamiri mümkün müdür? Mümkünse de bu tamire değecek midir? İşte orası biraz muamma...

Özetlersek, aldığınız mavi ekran kodunun bize söylediğine göre iki sebep olabilir:

1.si Driver hatasıdır. Ki umarım öyledir, pek sanmıyorum ama, belki de laptopunuz basit bir sebepten kapanmış, kapanırken de aktif olan ekran kartı sürücüsü zarar görmüş ve fomat sonrasında da siz kurmayı başaramamışsınızdır... Ki yineliyorum, umarım böyledir. İnanın bilgisayarcıya bayılacağınız aslında o gereksiz ücrete bile değer...

2.si Ve en kötüsü... Donanım arızasıdır. Korkarım ki bu da sizin vurmanız sonrasında sorun geliştiğinden yüksek ihtimale sahiptir. Ayrıca @Murat5038 'in dediği gibi ekran kartı değişimi için, mevcut ekran kartınızın MXM slotu ile bağlı olması gerekir -ki bu da hatırı sayılır sayıda laptop için geçerlidir- dolayısıyla tümleşik bir ekran kartının değişimi ancak komple anakart değişimiyle mümkün olduğundan, donanımsal arızasının tamiri de pek iyi sonuçlar vermediğinden veya insanlar riske girmediğinden ne yazık ki laptop emeklilik yoluna girer... Fakat yine de eğer çift ekran kartına sahipseniz, entegre olan kart ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Umarım birincisi olmuştur da buraya iyi haberler verirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı