Formattan sonra yaptığınız ilk şeyler nedir?

Sefaagook

Hectopat
Daha fazla  
Uzun yıllardır en merak ettiğim sorulardan bir tanesiydi. Format attığınızda neleri ayarlıyor, hangi programları yüklüyorsunuz?

Tarayıcıları kurarım, güncellemeleri yaparım, driverleri yüklerim, kod programlarını yüklerim, sistemi kişileştiririm ve son olarak kendi adıma bir klasör oluştururum. Varsa eski bilgilerimi yoksa yeni şeyleri içine eklerim.

Formattan önce mutlaka tarayacının offline setup'unu usbye atar öyle kurarım. Edge denilen namissizden uzak durmak şarttır. Tarayıcıdan sonra da ekran kartı driver'ı.

Öncelikle Windows Update'den guncellestirmeleri denetleyip indirmek, kurmak.
Sonra driver kurulumuna geçiyorum. Ekran karti driveri - eğer laptop ise Dahili Ekran kartı driveri - Chipset sürücüleri ve calismiyor veya stabil degilse Ses - Wi-Fi - Ethernet - Bluetooth - Touchpad driverlarini kuruyorum.
Laptop markadina göre Destekli uygulamayi (ASUS'larda Armoury Crate - Lenovo Vantge - MSI Center gibi...)
DLL kütüphanelerini kuruyorum. DirectXWeb - Visual C ++ [(2015/2022 - 2013 - 2012 - 2010 - 2008 - 2005)] En son desteklenen Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir indirmeleri
Java ve Java X64.
Program olarak ise şunları kuruyorum:
WinRAR - Revo Uninstaller - Kaspersky - GeForce Experience (NVIDIA için) - ve kullanmayi sevdigim diger programlar (Steam - Origin - Ubisoft - Rockstar Games Launcher - Epic Games)

Formattan önce zaten kendimce bir liste almış oluyorum. Sırayla yüklüyorum onları. Denetim masası ekran görüntüsü bırakayım.

Visual C++'lar geç yüklenmiş durumda çünkü yüklediğim bazı programlar eski sürümlerini yüklüyordu. Yanlışlıkla güncel bir tanesini silerken falan iyice ortalık karıştı.
Kendini sabah akşam güncellediği için çok daha güncel tarihli görünen şeyler var.
Laptop olduğu için firmanın sitesinde verdiği sürücülere muhtaç kalıyorum. Sağ olsunlar hiç güncellememişler. Donanım kimliğiyle donanımın ne olduğunu bulmak da uğraştırdı. Üstüne Intel'in chipset sürücünü üreticiden al, biz sitemizde yayınlamıyor demesi gibi şeylerle karşılaştım.

İlk gün şöyle.
1667993213030.png

Driver benim için en son iş ilk önce sırasıyla tarayıcı, Skype, Steam, Discord vb. sonra sürücüler. Onun ardından gerekli olanları yüklerim. Pek fazla bir şey yüklemem.

Driver ve güncellemeler.

Ardında Chrome kurarak, Steam'i yüklerim.

Önce Windows'un otomatik sürücü yükleme özelliğini devre dışı bırakıyorum ki 1 sene öncesinden kalma güncel olmayan sürücüleri yüklemesin sistemime. Daha sonra ekran kartı sürücüsünü ve DirectX, C++ Redistributable paketlerini kuruyorum, sonra da programlar ve diğer sürücüler.

Geri
Yukarı