Çözüldü C# Formda kullanıcıya yetki verme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

khalannz7

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba, kullanıcının ürün, çalışan vs. gibi şeyleri CRUD yapabileceği bir Windows form uygulaması geliştirdim. Geriye giriş ekranı oluşturup kullanıcılara yetki vermem kaldı. Bunun için şöyle düşündüm; veritabanımda giriş ve yetki tablosu oluşturacağım. Giriş tablomda ID, kullaniciadi, sifre ve yetki_ ID olacak. Yetki tablomda ID ve yetki olacak. Ve bunları ilişkilendireceğim. Ama eğer bu yöntemim doğruysa yetkiye göre hangi sayfaları açabildiklerini nasıl ayarlayacağım?

Çözüm
Önce giriş yapan kullanıcının eğer giriş başarılı ise model sınıfında yeni bir değişken tanımlayıp ona atadım. Sonra o modeli ana forma taşıdım. Roller kısmında her sayfaya bit değeri verdim, kullanıcının giriş izni varsa 1 yoksa 0 olacak. Sonra if kullanarak "eğer bu sayfaya giriş izni 1 ise aç yoksa yetkiniz yoktur mesajı göster" gibisinden bir kod yazdım. Önceden yapmıştım ama bugün görünce yazdım. Eğer ihtiyacı olan olursa diye yazayım dedim.
Önce giriş yapan kullanıcının eğer giriş başarılı ise model sınıfında yeni bir değişken tanımlayıp ona atadım. Sonra o modeli ana forma taşıdım. Roller kısmında her sayfaya bit değeri verdim, kullanıcının giriş izni varsa 1 yoksa 0 olacak. Sonra if kullanarak "eğer bu sayfaya giriş izni 1 ise aç yoksa yetkiniz yoktur mesajı göster" gibisinden bir kod yazdım. Önceden yapmıştım ama bugün görünce yazdım. Eğer ihtiyacı olan olursa diye yazayım dedim.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı