Forspoken, FSR 3 ve Frame Generation On vs Off

FMF 7000 serisine özel olduğunu anladım. AMD Software üzerinden açıldığı için herhangi bir oyunun destek getirmesine gerek yok sanırım. Fakat 6000 serisinde FSR 3 üzerinden FG kullanabilmek adına o oyuna destek gelmesi gerekiyor yani değil mi?

Ayrıca bu Hypr-RX kabaca diğerlerinden farklı bir ayar mı yoksa FMF veya FSR açınca otomatik olarak açılan bir özellik mi?

Acaba bu fmf modlu sürücüler ile 6000 ya da 5000 serisindede kullanılabilir mi? Yanlış bilmiyorsam modlu driver ile Hypr RX kullanılıyor.

Ubisoft çok ekstrem bir örnek ama. Günün birinde Microsoft tarafından alınacak. Bu saatten sonra Ubisoft'un düşen ivmesinin yükselmesi imkansız.

Ayrıca FSR 3.0-FG hususuna atladığınız bir husus var: Siz bu teknolojiyi oyunlarınıza dahil ederseniz bir dolu ekran kartı için oynanabilirlik sağlayacaksınız. Olayı HYPR-RX'e bırakırsanız o iş şu an için sadece 7000 serisini ilgilendiriyor. Çünkü global olarak herkes RTX 4000 ya da RX 7000 serisine geçmiyor. Onları kazanmak için FSR 3.0-FG önceliğiniz olur, olacaktır.

Zaten amaç yeni seriyi sattırmak. Oyunlar uzun yıllardır ekran kartı firmaları ile anlaşma yapıyor. Kartları oyunların getirdiği hype ile satmaya çalışıyorlar. Bu yüzden de eski nesile sürücü birimi olan FMF desteği gelmedi. Daha çok destek görecek dememin sebebi FMF teknolojisinin tamamen AMD'ye bağlı olması. Yani oyun geliştiricisinin herhangi bir adım atmasına gerek yok. AMD kendisi hazırdan adımını atıyor zaten. Bu yüzden de daha çok oyunda var olacaktır veya daha erken var olacaktır. FSR 3 elbette şirketler için önemli bir detay. Fakat gördüğümüz üzere FMF ile daha şimdiden 12 tane oyuna destek geldi, AMD FG ne zaman yaygınlaşacak bilemiyoruz. Umarım erkenden yaygınlaştır ve siz haklı çıkarsınız. Sonuçta ben tüketiciyim. Firmanın kazancına değil, kendi cebime bakıyorum. :)

FSR 2 ve üzeri içeren oyunlara FSR 3 ve FG'nin implementasyonu çok rahat olacaktır. Zaten AMD de bunu söylüyor. Hızla yayılması bekleniyor.
Mesela rdr2 ye gelicek öyle mi?

@Exelderm vallahi bende de görüntü quality de bile mükemmel FPS zaten şahane
peki bu görüntü driver güncelledikten sonra mı oldu? yani ben 3070 kullanıyorum ilerde desteklenen oyunlarda aynı görüntü kalitesi verilecek mi yoksa 7000 erisine mi özel?

Zaten amaç yeni seriyi sattırmak. Oyunlar uzun yıllardır ekran kartı firmaları ile anlaşma yapıyor. Kartları oyunların getirdiği hype ile satmaya çalışıyorlar. Bu yüzden de eski nesile sürücü birimi olan FMF desteği gelmedi. Daha çok destek görecek dememin sebebi FMF teknolojisinin tamamen AMD'ye bağlı olması. Yani oyun geliştiricisinin herhangi bir adım atmasına gerek yok. AMD kendisi hazırdan adımını atıyor zaten. Bu yüzden de daha çok oyunda var olacaktır veya daha erken var olacaktır. FSR 3 elbette şirketler için önemli bir detay. Fakat gördüğümüz üzere FMF ile daha şimdiden 12 tane oyuna destek geldi, AMD FG ne zaman yaygınlaşacak bilemiyoruz. Umarım erkenden yaygınlaştır ve siz haklı çıkarsınız. Sonuçta ben tüketiciyim. Firmanın kazancına değil, kendi cebime bakıyorum. :)
Şu açık kaynak kodunu yayınlarlarsa modcular tarafından fsr 2 olan oyunlara çok daha kolay entegre edbilirler herhalde.

Mesela rdr2 ye gelicek öyle mi?

peki bu görüntü driver güncelledikten sonra mı oldu? yani ben 3070 kullanıyorum ilerde desteklenen oyunlarda aynı görüntü kalitesi verilecek mi yoksa 7000 erisine mi özel?
Kesinlikle gelecektir.

Evet FMF olayı driver güncellemesinden sonra çıkıyor. Preview driver bu WHQL değil henüz. Beta gibi bişey.

Globalde kullanıcıların büyük çoğunluğu RX 7600'e, RX 7700 XT'ye falan koşmuyor. Her ne olursa olsun mevcut kartıyla ileriyi görmek isteyen kullanıcıların sayısı fazladır. Steam verilerine bakarsanız aşağı yukarı kullanılan kartlar bellidir. Oradaki herkes CS:GO oynamıyor. Optimizasyondan dolayı firmaların yerden yere vurulmasında da büyük çoğunluğun etkisi var zaten. Herkesin High-End sistemi yok. Zaten High-End sistem kuracaklar için HYPR-RX'i kim takar? Nvidia alıp geçer ki öyle yapılıyor. Buradaki FG-FSR 3.0 ise giriş, orta seviye, hala güçlü olan ve Nvidia'nın spesifik bazı serileri gibi birden fazla kartı içine alıyor. Siz ürününüzü bu kitleye satarsınız. Bir oyun yapımcısının derdi yüksek seviyede satmaktır. E size sunulmuş ve rahat entegre edebileceğiniz bir FPS Boost var. Bunu göz ardı edemezsiniz. FMF ise zaten satmayan 7000 serisini ayağa kaldırmak için sunuldu. He emin olun bu da AMD'nin pazar payına etki etmeyecektir. Sonuçta Nvidia bu işin Apple'ı gibi. AMD'nin bu teknolojik gelişimle kullanıcı dostu olmaktan başka şansı yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı