Fortnite FPS düşüşü ve ekran kartının çökmesi

Timur Özcan

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS Prime A320M-K
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500
RAM: GSkill Ripjawvs 8GB 3600 MHz x2
ROM 1 (C:): SanDisk SSD Plus 240GB (SSD)
ROM 2 (D:): Toshiba DT01ACA100 1TB (HDD)
Ekran Kartı: MSI RX 460 2GB OC
Kasa: Power Boost VK-G3621C
PSU: Corsair CV550 550W 80+ Bronze
Meslek
Öğrenci
Selam! Sistemimde Fortnite orta ayarlarda, performans modunda oyun içi en az 50 en fazla 80 FPS alıyorum. Fakat maça giriş yaptığımda 3-4 saniye kadar donuyor sonra 10 saniye kadar (otobüsten atlama dahil) çok düşük FPS'te oynuyorum. Ondan sonra otobüsten atladığımda yine aynı şekil FPS çok düşük oluyor, indiğimde 3-4 saniye donuyor (textureleri yüklüyor) ondan sonra da normale dönüyor. Ama bir kez oynarken başıma şöyle de bir şey geldi: Kalabalık bir yere inmiş olmalıyım ki, indikten sonra textureleri indirmek oyun dondu ama bu donma ebedi bir donma idi ve zaten 7-8 saniye kadar sonra monitör gitti no Signal verdi 2 saniye sonra da AMD crash report ekran kartının az önce çöktüğünü ve rapor göndermemi istedi. Sizce bu sorunu nasıl çözerim ve neden kaynaklı.

Ekran kartı çöken bir alet değil, ya bozulur ya çalışır. Isınma problemin varsa drop yiyor olabilirsin. Ya da AMD mühendislerinin yazdığı muazzam(!) driverları ile ilgili bir problem olabilir. Ekran kartının driverlarını komple kaldırıp yeniden kurmayı deneyebilirsin. Problemi yaşadığın anda sistemin sıcaklık değerlerini kontrol edip paylaşabilirsin. Sorunun çözülebilmesi için ihtimalleri azaltmak şart.

Selam! Sistemimde Fortnite orta ayarlarda, performans modunda oyun içi en az 50 en fazla 80 FPS alıyorum. Fakat maça giriş yaptığımda 3-4 saniye kadar donuyor sonra 10 saniye kadar (otobüsten atlama dahil) çok düşük FPS'te oynuyorum. Ondan sonra otobüsten atladığımda yine aynı şekil FPS çok düşük oluyor, indiğimde 3-4 saniye donuyor (textureleri yüklüyor) ondan sonra da normale dönüyor. Ama bir kez oynarken başıma şöyle de bir şey geldi: Kalabalık bir yere inmiş olmalıyım ki, indikten sonra textureleri indirmek oyun dondu ama bu donma ebedi bir donma idi ve zaten 7-8 saniye kadar sonra monitör gitti no Signal verdi 2 saniye sonra da AMD crash report ekran kartının az önce çöktüğünü ve rapor göndermemi istedi. Sizce bu sorunu nasıl çözerim ve neden kaynaklı.

Driver çökmüş DDU ile ekran kartınızın driverini bir önceki sürüme çekin düzelecektir.

Monitör ile de alakali olabilir.
Monitörün drop sorununa yol açacağını hiç düşünmüyorum. Hiçbir oyunda daha böyle bir şey yaşamadım, kaldı ki GTA 5'te bile orta ayarlarda (High) 55-60 FPS alıyorum ve drop yemiyorum. Donanımsal bir şey olduğunu sanmıyorum.

Monitörün drop sorununa yol açacağını hiç düşünmüyorum. Hiçbir oyunda daha böyle bir şey yaşamadım, kaldı ki GTA 5'te bile orta ayarlarda (high) 55-60 FPS alıyorum ve drop yemiyorum. Donanımsal bir şey olduğunu sanmıyorum.

Drop ise o zaman sistem ile alakalı hocam.

Her oyuna girdiğimde ısrar ediyor, yalvarıyor. Bir şey olmaz değil mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_72.png
    Screenshot_72.png
    18,7 KB · Görüntüleme: 31
Sorun kartta değil dedik zaten mübarek, başlıkta da koskoca "Grafik Sürücünüzde" diyor; güncellemeyi veya silip yeniden kurmayı neden denemedin hâlâ? Yalvartma çocuğu daha fazla bence, ilgiye ihtiyacı var belli ki.

Geri
Yukarı