Forumda bilgisi olmayan kişiler arttı

En azından, kesin bilgisi olmadığı konularda "Kesin emin değilim ama" yazmayı öğrenmeleri lazım. Ben genelde emin olmadığım, ama doğru olduğunu düşündüğüm yorumlarımı öyle yapıyorum.

En azından, kesin bilgisi olmadığı konularda "Kesin emin değilim ama" yazmayı öğrenmeleri lazım. Ben genelde emin olmadığım, ama doğru olduğunu düşündüğüm yorumlarımı öyle yapıyorum.

Ben emin olduğum bir konuda bile fikrimi belirtirken kendi görüşüm olduğunu belirtiyorum. Ama insanlar kıt bilgileriyle bilgiçlik satmaya bayılıyor.

Durumun bu hale gelmesinin ana sorumlusu imla kurallarına obsesif derecede takıntılı olan Sosyal yönetimidir. O kadar çok eski, bilgili ve aktif üyeyi soğuttularki buradan, şimdi ortalık bilgisizlere kaldı. Ne diyelim hak ediyorlar sonuna kadar zerre üzülmüyorum;)
Bir insan burada belirli bir miktar kalmışsa zaten kurallara uymayı öğrenmiş demektir. İmla kurallarina dikkat etmeyi bu forum öğretti bana. Birçok kişiye de öyle. Normal hayatınızda imla kurallarına uymayabilirsiniz ama bu forumda uyulması gerektiğini savunurum her türlü. Rampage'gi tayfayi bu forumdan uzak tutan (normal sayının %1'i daha bu forumda) yazım kurallarıdır. Gidin teknoloji forumlarına bakın. 7-14 yaş arası bilgic çocuk kaynıyor. Klasik sözleri de "kardeşim".

Durumun bu hale gelmesinin ana sorumlusu imla kurallarına obsesif derecede takıntılı olan Sosyal yönetimidir. O kadar çok eski, bilgili ve aktif üyeyi soğuttularki buradan, şimdi ortalık bilgisizlere kaldı. Ne diyelim hak ediyorlar sonuna kadar zerre üzülmüyorum;)
Biz zaten artık o kurallara göre yazabiliyoruz, o kurallar dediğinin aksine "bilgisiz dh veleti" denilebilecek kişileri forumdan uzak tutuyordu. Pandemiden dolayı herkes evde sıkışınca yoğunluk çok arttı, bunun yanında da maalesef 2016-2018 zamanlarındaki kadar iyi olmayan bir moderatör kadrosu olunca her tarafı bilgisizler bastı.
Ek: Hiçbir moderatör bunu kişisel algılamasın lütfen, ben sadece @Jira gibilerin hep moderatör olduğu ve banların en az 1 gün olduğu zamanlarda forum kalitesinin kat kat daha yüksek olduğunu düşünüyorum. O zaman yorum yapmaya korkuyorduk, şimdi çocuğun teki geliyor "turbox kraldır kötü diyenin..." diye sonra ban yiyince (ki yemeyenlerini gördüm) banı biter bitmez... diye tekrar giriyor ve yönetim bunlara eskisi kadar sert değil. Herhangi bir şekilde kimseye özel lafım yok ama mevcut kadroda yenileri düzeltmektense eski üyelerle uğraşmayı daha çok seven birileri var gibi hissediyorum bazen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son zamanlarda gerçekten pandemi ve başka forumlardan gelen bir kitle var. Atıyorum bir konu hakkında siyasi görüş belirtmişim. Zamanında "kaka" dediğim için, uygunsuz uslüp cezası almıştım. O zamandan beri elimden geldiğince düzgünce yazmaya çalışıyorum. Adam siyasi yorumumu beğenmediği gibi, karşı yorum olarak ''zavallı'' ya da ''kafayı yemiş'' gibi şeyler yazıyor.

Bu tarz insanları göz ardı edebiliyorsun. Ama sayıları arttıkça ve forumda bu tarz yorum yapanları gördükçe dayanasım gelmiyor. Artık olabildiğince az giriyorum. Baktığım 2-3 kategori var. Ayrıca yeni mesajlarda bildiğim bir sorun olursa girip cevaplıyorum.

Ama böyle devam ederse, şahsen Twitter, Instagram, Donanım Haber, Ekşi gibi bir yere dönerse ara vereceğim. Çünkü saygısız insanlara gram tahammülüm yok. Özellikle yaş ilerledikçe, ergenlik evresindeki insanların saçmalıklarını hiç çekemiyorum.

Yeri geliyor niye siyasi konularda ve mesaj kasma konularına yazıyorum diye kendime soruyorum. Bana kalırsa konu dışı tarzı, boş mesajların kasıldığı kategoriler kapatılırsa, o zaman bu kitlenin büyük çoğunluğu gider.

Bana biri hatamı güzel dille söylerse, yorumunu beğenip kendimi düzeltmeye çalışırım. Ama saygısızca gelenler olunca, artık göz ardı ediyorum. Bilginin doğruluğunu kontrol edip devam ediyorum.

Çok bilgili sayılmam. Ama birine yardım edeceğim zaman, ekran görüntüsü alıp anlatıyorum. Bazı üyelerden bu tarz detayı şahsen bekliyorum. Atıyorum bir konuya temiz kurulum yap düzelir diyorlar. Aynı cevabı olanlar, o cevabı beğenmek yerine yeni mesajda aynı şeyi yazıyorlar. Bu kişiler mesela biraz kendilerini düzeltseler, iyi olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı