Forumun eskisi gibi olmaması

Tabii, size kırdıysam özür dilerim. Fakat onca yanlıştan sonra ancak hatayı anlamak. Çok geç oldu...
Hiçbir şey için geç değildir, hiçbir insanda tamamen kusursuz değildir. Ben yaptığım bir şeyi yanlış olarak görüyorsam, onun yanlış olduğunu anlamamak için ısrar etmiyorum. "Çok geç oldu" gibi kesin bir ifadeyi kullanmadan önce, forum içinde veya normal hayatında hiç kendi yaptıklarına bakmıyor musun? Senin hiç hatan olmadı mı? Senin bir kusurun oldu diyelim, ve bunu fark edip kendine bir çeki düzen verdin, ve ardından birisi çıkıp herşey boş! Artık çok geç dese ne hissedersin? Veya senin birisi bir kusurunu herkesin içinde yüzüne vursa kalbin kırılmaz mı?

Dual boot gibi basit bir şeyi, GRUB menüsünü 15 yaşında çocuklar büyük bir şey olarak görürken EFI alanını düzelterek işletim sistemini düzeltmeyi ezberden yapar mesela 35 yaşında sıradan bir bilgisayarcı. Aradığım şeyler çevresine fark yaratacak değil, bilgisayarda gezinmeyi seven bir çocuğa fark yaratacak konular.

Her 15 yaş için bu geçerli değil ki, bunu öğrendikten sonra dedem de yapabilir kardeşim de. GRUB menüsü artık her neyse bilmiyorum kendisini ama öğrenmedikten sonra bana da zor gelir 35 yaşındaki o bilgisayarcıya da. Dual boot da aynı şekilde.

Benim sıradan bilgisayarcı algım biraz farklıymış biraz da onu anladım bu cümleden, sıradan bilgisayarcı diyince benim aklıma daha farklı şeyler geliyor.

Yaş benim gözümde fiziksel bir gelişimden başka bir şey değil, ha tabii ki zeka ve aklın belirli bir seviyeye gelmesi için bu yaşın ileride olması şart. Ama 13-14 yaşlarında bir çocuğun zeka gelişimini artık hallettiğini varsayarsak, o saatten sonra 35 yaşındaki bir bilgisayarcının bildiklerini de öğrenebilir, ötesine de geçebilir. Yaşı iki türlü ele alıyorum, fiziksel yaş ve akıl yaşı. Bir kişi olgun tavırlar gösterebildikten ve mantıklı düşünebildikten sonra benim için fiziksel yaşın önemi kalmaz.

@Sir Benjamin

"Yaştan dolayı 14 yaşında birinin maksimum yapabileceği sıfırdan bir PC'yi dizip kurulumunu yapmak ya da program ve oyun falan yazmaktır. "

Oyun yazmak o kadar kolay değil ve şu çağda müzik zevkine göre istatistikleri doğru yorumlayan algoritmalar çıkaran Çinli ve Hindistanlı çocuklar var. Herkes eşit şartlarda doğmuyor ve üstün olanları pek tabii var ama istisna olduğunu sananların gerçekten istisna olma ihtimali binde bir bile değil.

"35 yaşındaki sıradan bir bilgisayarcının da bileceği tek şeyler belli zaten, PC'yi toplamayı biliyordur falan. Çok da farkı olmaz o çocuktan."

Dual boot gibi basit bir şeyi, GRUB menüsünü 15 yaşında çocuklar büyük bir şey olarak görürken EFI alanını düzelterek işletim sistemini düzeltmeyi ezberden yapar mesela 35 yaşında sıradan bir bilgisayarcı. Aradığım şeyler çevresine fark yaratacak değil, bilgisayarda gezinmeyi seven bir çocuğa fark yaratacak konular.

"Bilgi çağında PC donanımları da var örnek olarak ama araştırmayan ve takip etmeyen bilemiyor. Yaşın bir önemi yok bilgide, araştırmak istersin ve araştırırsın. Bilgisayar kullanmayı ve okuma yazmayı bilmen yeterli."

Mesela Technopat üzerinde çok takılıyorsun ve yazım kuralları tam manasıyla dikte ediliyor ama buna rağmen senin yazım hatalarını düzeltiyorum. İlgi duymasan burada durmazdın ve farklı birebir aynı tarzda forumlara giderdin ama ilgi duyman gördüğün üzere yetmiyor. O yüzden üstünlük istisna diyorum, çünkü sıradanlık evrensel.

"Patronluk gibi bir mevzudan bahsettiğimi hatırlamıyorum, para varsa patronu olur orası ayrı. Benim dediğim taş çıkarma mevzusundan buraya geldiysek ben farklı bir şey demek istemiştim."

Ya hep ya hiç yasası dediğimi hatırlıyorum. Bir konuda sonsuz ve sıfır örneklerini vererek çözersin veya yerini tutacak değerler verirsin. O yöntemle çözdüğüm bir sorun.
Ben bu kadar ciddiye alıp cevap yazmana şaşırdım doğrusu. İki mesajı yan yana koysan zaten boşuna uğraştığını anlarsın.

@Sir Benjamin senin için önemi kalmaz ama benim için kalıyor. Belli bir yaş olmadan gelişim tamamlanmıyor, 13-14 yaşında tamamlansaydı reşitliği 13-14 yapardık. İnsanlar geçmişte o yaşta evleniyormuş, aile kuruyormuş diye tamamlandı sayılmıyor. Belli bir eşik var ve şu an en optimize seçilmiş, geneli kapsayan sınırlar 16 ve 18. Okuma oranının az olduğu toplumda bunlar bile düşük eşikler ama bir insan doğar doğmaz 15 yaşında kadar okusa bile yeterli verimi alamaz. Okullarda öğretilen akıl yaşta değil baştadır sözü ve kısmı her yaş grubunu kapsamadığı gibi, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." sözü (Atatürk'ün) de doğru değil. Bunlara tutunulmamalı yoksa Hawking'e ayıp olur.
@bakkalagidenkardes tartışmaları boşa bulmuyorum, bazen düşünmeye sevk etmesi bile beyin için dinlendirici oluyor. Empati kurmadan net gerçekler aramak biraz daha rahatlatıyor ki vize-final dönemlerinde bu tarz farklı görüşler sunabileceğin ortamlar bulmak zorlaşıyor. 10 15 dakikalık beyin tatili gibi geliyor. Akademisyenlere farklı görüşler küfür gibi geldiği için, bazen laboratuvarda geliştirme ihtimalini bile atlıyoruz.

Hiçbir şey için geç değildir, hiçbir insanda tamamen kusursuz değildir. Ben yaptığım bir şeyi yanlış olarak görüyorsam, onun yanlış olduğunu anlamamak için ısrar etmiyorum. "Çok geç oldu" gibi kesin bir ifadeyi kullanmadan önce, forum içinde veya normal hayatında hiç kendi yaptıklarına bakmıyor musun? Senin hiç hatan olmadı mı? Senin bir kusurun oldu diyelim, ve bunu fark edip kendine bir çeki düzen verdin, ve ardından birisi çıkıp herşey boş! Artık çok geç dese ne hissedersin? Veya senin birisi bir kusurunu herkesin içinde yüzüne vursa kalbin kırılmaz mı?
Kırılır, ben özürümü diledim mi? Diledim, sen de hâlâ ısrar ediyorsun.

Ben artık eskisi kadar donanım ve teknik konularında bilgili olmadığım için genellikle konu dışında takılıyorum. Bilgisi olmayan arkadaşlara tavsiyem mesaj yazmak için yazmayın. Eğer bildiğinizden emin değilseniz sizde benim gibi konu dışında takılın.

Bu arada şöyle bir gerçek var ki bilgili ve tecrübeli hocalarımız forumu bırakmasıyla artık karşılaştığımız sorunları çözmek de cidden çok zorlaştı. Mesela 2020'de Linux ile ilgili bir konu açardım, 3 sayfa olurdu ve problemimi çözerdim. Şimdi konu açıyorum 3 mesaj var üçünde de internetten bakarsan bulursun gibi saçma sapan şeyler yazan var. Cidden mesaj yazmak için yazıyorlar. Belliki onunda Linux'tan bilgisi yok öylesine yazıyor.

Hiçbir şey için geç değildir, hiçbir insanda tamamen kusursuz değildir. Ben yaptığım bir şeyi yanlış olarak görüyorsam, onun yanlış olduğunu anlamamak için ısrar etmiyorum. "çok geç oldu" gibi kesin bir ifadeyi kullanmadan önce, forum içinde veya normal hayatında hiç kendi yaptıklarına bakmıyor musun? Senin hiç hatan olmadı mı? Senin bir kusurun oldu diyelim, ve bunu fark edip kendine bir çekidüzen verdin, ve ardından birisi çıkıp her şey boş! Artık çok geç dese ne hissedersin? Veya senin birisi bir kusurunu herkesin içinde yüzüne vursa kalbin kırılmaz mı?

Eski konuların birinde seni uyarmıştım bunun için ve ben devam edeceğim, hoşunuza gitmiyorsa göz ardı edebilirsiniz manasında bir mesaj yazmıştınız bulamadım. Saçma konularınızın farkına varmanız iyi.

Selam sosyal halkı. Bugün bir konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.
Geçen seneye kıyasla forumun yaş ve bilgi seviyesinin düştüğünü düşünüyorum. Birisi hemen bir soruna "format şart" yazabiliyor veya başka bir kullanıcı ise bilip bilmediği konulara "en iyisiymiş" gibi yorum yapabiliyor. Aynı zamanda profilinde 23-24 yazıp da gerçek yaşı 11-13 arası olan (bazen 9-10) kişiler de artmaya başladı. Sizce de bu durum kötü değil mi?

Kesinlikle yaş her şeyi belirliyor. Teknik destek konularına yazılan onlarca saçma mesaj var ve işe yaramıyorlar. Yapacak bir şey yok.

Ben bu kadar ciddiye alıp cevap yazmana şaşırdım doğrusu. İki mesajı yan yana koysan zaten boşuna uğraştığını anlarsın.

Şurada iki insan fikirlerimizi paylaşıp tartışıyoruz düzgünce, bazı fikirlerini kendine sakla. Bırak da adamla insan gibi konuşalım, fikirlerimizi beyan edelim.

Gerçi ben niye seni ciddiye aldım ki? Göz ardı en güzel çözüm.

@TLP senin için önemi kalmaz ama benim için kalıyor. Belli bir yaş olmadan gelişim tamamlanmıyor, 13-14 yaşında tamamlansaydı reşitliği 13-14 yapardık. İnsanlar geçmişte o yaşta evleniyormuş, aile kuruyormuş diye tamamlandı sayılmıyor. Belli bir eşik var ve şu an en optimize seçilmiş, geneli kapsayan sınırlar 16 ve 18. Okuma oranının az olduğu toplumda bunlar bile düşük eşikler ama bir insan doğar doğmaz 15 yaşında kadar okusa bile yeterli verimi alamaz. Okullarda öğretilen akıl yaşta değil baştadır sözü ve kısmı her yaş grubunu kapsamadığı gibi, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." sözü (Atatürk'ün) de doğru değil. Bunlara tutunulmamalı yoksa Hawking'e ayıp olur.

Benim dediğim şey reşitlik değil, öğrenme ve araştırma konusundan bahsediyorum sadece ötesi yok. Evlenmek falan tabii ki o kısımda 13-14'e insin diyemem, o zekadan veya ögrenmeden vs çıkıyor artık.

Atatürk'ün o sözüne ben de katılmam, sağlam kafa vücut seçmiyor. Hawking zaten en büyük örneklerden.

Ama akıl yaşta değil baştadır sözüne katılırım, gerçekten işin yaşta değil kafada bittiğini düşünüyorum. Benden küçük olup benden daha olgunları da olabilir, ki gördüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı