Fotoğraf makinelerinde en önemli unsurlar

fixit

Kilopat
Fotoğraf makinelerinde en önemli unsur MP midir? Değilse en önemli unsurlar nelerdir. MP değerinden ziyade hangi unsurlar çekim kalitesini en çok etki eder?

En önemli unsur algılayıcıdır. Sensör de denir. Algılayıcı ve merceğin kalitesi, makinenin kalitesini belirler çoğunlukla. MP en önemsiz şeydir çünkü zaten kaliteli bir kamerada MP yeterince yüksektir.

Recep abi' ye katılıyorum mp en önemsizidir ;ama şöylede birşey var bazıları nedense en önemsiz şeylere bakar, yani bir eşya güzel duruyorsa birazda ucuzsa onu araştırmadan hemen alırlar sonrada kötü çıktı derler; oysaki biraz araştırıp alsalar çok daha iyisini bulabilirler.Bu arada fixit lafım sana değil araştırmadan alanlara.

Lenslerin kalitesi çok önemli diye biliyorum. Mesela benim telefonumda 3.2 MP kamera var. Arkadaşımda 2 MP kamera var ama onun kamerası daha iyi çekiyor çünkü Samsung kaliteli lensler kullanıyor.

En önemli unsur algılayıcıdır. Sensör de denir. Algılayıcı ve merceğin kalitesi, makinenin kalitesini belirler çoğunlukla. MP en önemsiz şeydir çünkü zaten kaliteli bir kamerada MP yeterince yüksektir.

Bu kaliteyi nasıl anlayacağız:) Mesela fotoğraf makinelerinin özeliklerine baktığında hep MP' in altı çiziliyor. Alışverişlerde de öyle bir fotoğraf makinesi alırken genelikle kaç MP olduğu sorulur. Dediklerinize göre bu tutum yanlıştır o zaman.

Dediğiniz şey ekran kartını gigabyte'ına bakarak almaya benzer. :) Lens kaliteli olmadığı sürece MP'in bir önemi kalmıyor.

Aynen lens dandik olursa güneş altinda bir fotoğraf çekmeye çaliş bakalim.

Ya tamam anladıkda lens'in veya sensör'ün iyi olduğunu nereden anlayacağız genelikle fotoğraf makinelerin özeliklerinde MP'in altı çizilirde onu için söyledim:)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı