Fotoğraf ve dosya saklamak için ne tercih edilmeli?

FocSayn

Hectopat
Depolama için 2.5 inç laptop HDD'si ve yanına bir tana kutulu HDD adaptörü alıp taşımak mı daha iyi olur yoksa direkt taşınabilir HDD almak mı? Bulut depolama dışında başka önerileriniz var mı?

Mekanik sürücüler çok ömürlü ürünler olmuyorlar. Taşınabilir SSD veya güzel bir USB flash bellek işinizi görür.

Mekanik sürücülerde sallanma ve darbede bozulma riski var, katı hal sürücülerinde de elektriksiz kaldığında veri kaybı riski var. Özellikle de yüksek boyutlu katı hal sürücüleri daha dar alana daha fazla veri sıkıştırdığından veri kaybı daha hızlı gerçekleşiyor. 7 Gün elektrik verilmediğinde kısmi veri kaybı yaşayanı görmüştüm.

SSD alınacaksa düşük kapasite tercih edilmeli. USB'ler de SSD'dir bu arada.

SSD yada m2 alıp harici kutu almak en güzeli. Yıllardır bu şekilde kullanıyorum. Taşıması kolay ve hızlı aletler. Parasının hakkını veriyor.

Tasinabilirlikden fedakarlik yaparim diyorsan -> NAS + RAID10 gibi bir konfigurasyon
Tasimaliyim ama data cok kiymetli diyorsan ve biraz da Linux bilgisi varsa birden fazla diski mdadm ile RAID modda kullanabilirsin.
Buluta guvenmiyorsan versiyonlama sistemleriyle data tutabilirsin, Git temelli bir ornek -> Git for Data - lakeFS
Buluta guveniyorsan ama data kiymetliyse encrypt edip tutabilirsin.

Teşekkür ederim attığınız ürüne bakacağım.
Mekanik sürücüler çok ömürlü ürünler olmuyorlar. Taşınabilir SSD veya güzel bir USB flash bellek işinizi görür.

Mekanik sürücülerde sallanma ve darbede bozulma riski var, katı hal sürücülerinde de elektriksiz kaldığında veri kaybı riski var. Özellikle de yüksek boyutlu katı hal sürücüleri daha dar alana daha fazla veri sıkıştırdığından veri kaybı daha hızlı gerçekleşiyor. 7 Gün elektrik verilmediğinde kısmi veri kaybı yaşayanı görmüştüm.

SSD alınacaksa düşük kapasite tercih edilmeli. USB'ler de SSD'dir bu arada.

3 farkli USB flash bellek yuzunden birden cok verim kayboldu. Hicbiri ne yere dustu, ne de darbe gordu. Size onerim bulut depolamadan vazgecmemeniz.
Bende USB flash bellek yüzünden verilerimin önemli bir kısmını kaybettim birkaç veri kurtarma programıyla bir kısmını geri getirebildim anca.

SSD ya da M.2 alıp harici kutu almak en güzeli. Yıllardır bu şekilde kullanıyorum. Taşıması kolay ve hızlı aletler. Parasının hakkını veriyor.

M.2 SSD ve kutusunu almak benim için birazcık pahalı bir yöntem teşekkür ederim cevabınız için.

Tasinabilirlikden fedakarlik yaparim diyorsan -> NAS + RAID10 gibi bir konfigurasyon
Tasimaliyim ama data cok kiymetli diyorsan ve biraz da Linux bilgisi varsa birden fazla diski mdadm ile RAID modda kullanabilirsin.
Buluta guvenmiyorsan versiyonlama sistemleriyle data tutabilirsin, Git temelli bir ornek -> Git for Data - lakeFS
Buluta guveniyorsan ama data kiymetliyse encrypt edip tutabilirsin.

Evet yanımda taşımalıyım o verilere bazen ihtiyacım olabiliyor. Bunu halihazırda kullandığım diske mi yapmam gerekiyor yoksa yeni bir disk alıp mı yapmalıyım.

Son düzenleme:
Bence telefonunuzda saklayın, bulutu da yedek olarak kullanın. Telefon sürekli açık olduğundan elektriksizlikten kaynaklı veri kaybı olmaz.

Telefonun alamayacağı kadar fazla veri saklamak istiyorum. İçinde bilgisayar için bazı dosyalar da bulunacak. Hafızası düşük bir SSD alabilirim. Bunun için USB girişinden takıp kullanabileceğim, sıkıntı çıkarmayacak bir adaptör önerir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı