Fotoğrafçılığa yeni baslacak biri için kamera önerisi

Yiğit_17

Decapat
Yer
Ankara/Gölbaşı
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 1600 AF 3.40 GHz
Saphire Nitro Rx590 8Gb
Fury beast 16gb 3200MHZ x1
Kioxia exceria G2 1TB
Gigabyte B450M-K
MSI MAG A600DN
Redmi Note 11 Pro
Meslek
Öğrenci
Merhaba, fotoğrafçılığa meraklı birisiyim ve fotoğraf makinesi almak istiyorum. Şimdilik telefonumla fotoğraflar çekiyorum fakat kalitesi çok fazla beni tatmin etmiyor Xiaomi Redmi Note 11 Pro. Önerebileceginiz düşük bütçeli bir kamera var mı? Geceleri fotoğraf çekmeyi seviyorum ama elimdeki telefonla çekemiyorum, uzun pozlamayla çekiliyor fakat elim titriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende arıyorum. Ayrıca kaynak önerebilecek olan varsa o da çok iyi olur. Takipteyim....

4 5 bin TL araliginda bir bütçem var.

Uzun pozlama için tripod kullanabilirsin. 10K'ya bile düzgün kamera bulman zor. Hadi buldun hızlı lens bulman zor.

İkinci el 600D falan bakabilirsin. 1.8 lens olursa gece için daha iyi olur. Yoksa 3.5-5.6 kit lens ile gece işin zor. Tabi bu bütçe ile ancak 50mm lens bulursun. Diğer odak uzaklıklarıyla veya hızlı zoom lens ile bütçe 15k'lara varır. Ucuz 50mm 1.8 set bulamazsan bu lenslerin Aliexpress'teki Çin kopyalarına da bakabilirsin.

Telefona bile ayrılmış olan bütçenin daha azı ile iyi fotoğraf makinesi bakmak çok mantıklı iş değil. Yalnızca kameranın kendisi ile bitmiyor iş. Lens çeşitleri, tripod, yerine göre filtreler, yapmayı düşündüğün şeye göre daha birçok ekipman gerekecek. Açık diyaframa sahip ve geniş açıda manzara çekmek istediğin durumda bu lensleri çok uyguna bulmak pek mümkün değil. Ayıca telefondaki kamera uygulamaları fotoğrafı en iyi şekilde gösterecek bazı hazır ayarlar ile geliyor. Büyük sensörlü, yarı profesyonel bir kamerada sana daha fazla iş düşecek, çoğu durumda sonradan düzenlemen de gerekecek fotoğrafı.

Gerçekten konuya merakın var ise, daha yüksek bütçeler ayırana kadar telefondan devam etmek mantıklı. Telefonu tripod üzerine koyarak, 2-5 saniye arası zamanlayıcıda (elin titreşimini almaması için), uzun pozlama ile fotoğraf çekmeyi dene. Elde aldığın sonuçtan çok daha iyisi olur.

Peki Xiaomi tarafından onerebileceginiz kamerası iyi bir telefon var mı şu an elimde Xiaomi Redmi Note 11 Pro var.

Yeni konular

Geri
Yukarı