Çözüldü Fotoğrafın çözünürlüğünü arttırmak mümkün mü?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sweaxly

Centipat
Merakımdan soruyorum. Varsayalım ki telefon kamerasıyla bir fotoğraf çekildi ama kamera biraz eski püskü kalmış, net gözükmüyor. Photoshop veya herhangi bir render programıyla fotoğraf düzeltilebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merak edenler için bir örnek hazırladım.

Bu 1000x750 çözünürlüğünde orijinal fotoğraf:
Original.jpg
Kaynak: https://www.magezinepublishing.com/...-Lucy-Portrait-20170601_154812_1496658081.jpg

Bu da 4 kat artırarak 4000x3000 çözünürlüğüne ulaştırdığım fotoğraf:
Enhanced.jpg

Fotoğraflara yaklaştırıp detaylı olarak incelerseniz sonucun hiçte fena olmadığını görebilirsiniz.
Bu işin içinde olan biri olarak söylüyorum. İlk koşul fotoğrafın orijinal kalitesi. Fotoğraf gerçekten çöp gibiyse gerçekten birşey yapılmaz. Ama düzeltilme imkanı olan bir fotoğraf da olabilir.

Öncelikle ne yapmak istediğine karar vermelisin? Fotoğrafın çözünürlüğünü mü artırmak istiyorsun yoksa aynı çözünürlükte bırakarak fotoğraftaki kaymaları, bulanıklıkları mı düzeltmek istiyorsun?

Fotoğrafın çözünürlüğünü kalite kaybı yaşamadan artırmak teorik olarak mümkün değil. Fakat yapay zeka ile en az kayıpla bu işi yapan sistemler var. Yazılım olarak ben bizzat Topaz Gigapixel AI kullanıyorum. Site olarak istersen Let's Enhance var. Güzel işler yapıyor. Fakat ücretsiz olarak sadece 10 fotoğraf hakkı veriyor. Ama bir fotoğrafın çözünürlüğünü artırmak için orijinal fotoğrafın anlaşılır olması lazım. Bunun için önce fotoğraftaki kayma, bulanıklık gibi istenmeyen etkileri ortadan kaldırmalısın.

Buna retouch işlemi de diyebiliriz. Fakat bunu otomatik olarak yapan veya yapay zeka ile otomatik olarak yapan bir sistem yok diye biliyorum. Yaptığını iddia edenler de fotoğrafı daha da bozuyor. Bunu yapabilmek için hatırı sayılır derece Photoshop bilgin olmalı çünkü her fotoğrafa göre retouch işlemi farklılık gösterir.

Fakat her işlemin en mükemmel şekilde çalıştığını düşünsek bile ortaya çıkan final fotoğrafın seni tatmin etme ihtimali %50.

Fakat yine de fotoğrafını verebilirsen senin için bir denerim.

Bu işin içinde olan biri olarak söylüyorum. İlk koşul fotoğrafın orijinal kalitesi. Fotoğraf gerçekten çöp gibiyse gerçekten birşey yapılmaz. Ama düzeltilme imkanı olan bir fotoğraf da olabilir.

Öncelikle ne yapmak istediğine karar vermelisin? Fotoğrafın çözünürlüğünü mü artırmak istiyorsun yoksa aynı çözünürlükte bırakarak fotoğraftaki kaymaları, bulanıklıkları mı düzeltmek istiyorsun?

Fotoğrafın çözünürlüğünü kalite kaybı yaşamadan artırmak teorik olarak mümkün değil. Fakat yapay zeka ile en az kayıpla bu işi yapan sistemler var. Yazılım olarak ben bizzat Topaz Gigapixel AI kullanıyorum. Site olarak istersen Let's Enhance var. Güzel işler yapıyor. Fakat ücretsiz olarak sadece 10 fotoğraf hakkı veriyor. Ama bir fotoğrafın çözünürlüğünü artırmak için orijinal fotoğrafın anlaşılır olması lazım. Bunun için önce fotoğraftaki kayma, bulanıklık gibi istenmeyen etkileri ortadan kaldırmalısın.

Buna retouch işlemi de diyebiliriz. Fakat bunu otomatik olarak yapan veya yapay zeka ile otomatik olarak yapan bir sistem yok diye biliyorum. Yaptığını iddia edenler de fotoğrafı daha da bozuyor. Bunu yapabilmek için hatırı sayılır derece Photoshop bilgin olmalı çünkü her fotoğrafa göre retouch işlemi farklılık gösterir.

Fakat her işlemin en mükemmel şekilde çalıştığını düşünsek bile ortaya çıkan final fotoğrafın seni tatmin etme ihtimali %50.

Fakat yine de fotoğrafını verebilirsen senin için bir denerim.
Vakit ayırıp cevapladığın için teşekkürler. Aslında öyle düzeltmek istediğim bir fotoğrafım yok. Başlıkta da belirttiğim gibi sadece merakımdan soruyorum. Vakit ayırmak istediğin içinde teşekkür ediyorum.

Fotografı büyütebilirsin ama görüntü kalitesini artıramazsın. Fotograf büyüdükçe görüntü kalitesi de düşer. Genel işleyiş bu şekilde.

Tersine olunca : Fotografı küçültürken görüntü kalitesini korumak mümkün.

Çözüm
Merak edenler için bir örnek hazırladım.

Bu 1000x750 çözünürlüğünde orijinal fotoğraf:
Eki Görüntüle 510500
Kaynak: https://www.magezinepublishing.com/...-Lucy-Portrait-20170601_154812_1496658081.jpg

Bu da 4 kat artırarak 4000x3000 çözünürlüğüne ulaştırdığım fotoğraf:
Eki Görüntüle 510501

Fotoğraflara yaklaştırıp detaylı olarak incelerseniz sonucun hiçte fena olmadığını görebilirsiniz.
Çok iyi olmuş 😍. Bununla ilgili video hazırlama imkanın var mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı