Fotoğraflarda ekran çözünürlüğü neyi ifade ediyor?

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Çok basit bir soru olabilir ama biraz bilgisizim bu konuda, sayenizde aydınlatılmak isterim :). Başlıkta da yazdığım gibi Wallpaper'larda bu çözünürlüğün düşük veya yüksek olmasının tam olarak aradaki farkı nedir? Şimdi şöyle diyeyim, benim ekranımın çözünürlüğü 1920*1080, ben bu çözünürlük ve üstü kalitedeki fotoğrafları bildiğim kadarıyla kalitesinde düşüş olmadan kullanabiliyorum. Az çok böyle diye biliyorum ama bilgi sahibi birisinden daha net bir bilgi elde edersem daha da bilgi sahibi olurum. Söz sizde.

1920x1080 çözünürlüğe sahip birisi, daha yüksek çözünürlükte wallpaper kullanırsa, oyun oynarsa, video izlerse 1080P'den bile kötü bir görüntü elde edebilir.

Monitörün çözünürlüğünden daha düşük çözünürlüklü bir duvar kağıdını kullanırsanız (mesela 1280x720) o 1280x720 pikseli 1920x1080 piksele sığdırır, netlik azalır ve bu yüzden görüntü bulanık olmuş olur. Daha yüksek çözünürlüklü bir duvar kağıdı (mesela 7680x4320) o 7680x4320 pikseli 1920x1080 piksele sığdırır. Bu sefer görüntüde netlik artmış olacak ve gözünüze daha net gözükecek. Benim anladığım kadarıyla olay böyle.

Fotoğraftaki piksel sayısını belirtir 1920x1080 fotoğrafta 2.073.600 piksel vardır mesela. Monitörlerde ekran büyüdükçe pikseller arası boşluklar artacağı için görüntü daha kötü gözükür. Fotoğrafın kalitesini belirlemez. Son zamanlarda telefona 108 MP gibi abartılı kameralar koyuyorlar bu kadar yüksek çözünürlüğün farkını çok büyük tabloya baskı aldığınız zaman fark edersiniz. Telefonda sadece daha fazla yer kaplar.

Wallpaper seçerken tercihim en az 4K olması yönünde. En kötü ihtimal 1080p.

Çok basit bir soru olabilir ama biraz bilgisizim bu konuda, sayenizde aydınlatılmak isterim :). Başlıkta da yazdığım gibi Wallpaper'larda bu çözünürlüğün düşük veya yüksek olmasının tam olarak aradaki farkı nedir? Şimdi şöyle diyeyim, benim ekranımın çözünürlüğü 1920*1080, ben bu çözünürlük ve üstü kalitedeki fotoğrafları bildiğim kadarıyla kalitesinde düşüş olmadan kullanabiliyorum. Az çok böyle diye biliyorum ama bilgi sahibi birisinden daha net bir bilgi elde edersem daha da bilgi sahibi olurum. Söz sizde.

1920x1080 çözünürlükte bilgisayarı kullanıyorsanız ve 1024x720 wallpaper ayarlarsanız o wallpaper çok bulanık ve kötü görünür.

Geri
Yukarı