Foxcon 2A8C Xeon E5440 Takınca Bilgisayar Açılmıyor

cansd0

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni bir işlemci aldım, Xeon E5440. Sistemime taktığımda bilgisayar açılmıyor. 1 kısa ve 1 uzun bip sesi geliyor. İnternetten baktığımda ise RAM sorunu olarak gözüküyor ama eski E5500 işlemcimi taktığımda bilgisayar tekrar sorunsuz çalışıyor. İnternetten baya bir araştırdım, BIOS güncellemesi ile düzelebileceğini öğrendim. Fakat öyle bir anakartım ve bilgisayarım var ki, bir türlü BIOS'u nasıl güncelleyeceğimi bulamadım. Bilgisi olanlar, sorunu bilenler yardımcı olursa sevinirim. Bir de işlemci ve RAM frekans uyuşmazlığı falan mı acaba? Bu arada chipsetimde sadece G41 yazıyor. Foxconn sitesinde baktığımda sadece G41 olan bir seçenek yok.

Bilgisayar HP500B
Anakart: Foxcon 2A8C

AzJnm0.png

0zDlq8.png

4zl1gL.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Xeon E5450 yi kullanabilmek için modlama işlemi yapılması gerekir bilmiyor musun?
Direk takıp kullanılmaz öyle hatta yapılmadıysa kesme işlemi de yapılmalı o anakartın destek listesinde o işlemci yok ancak modlanırsa kullanılabilir. Modlama ile ilgili çeşitli dökümanlar var internette benim detaylı bilgim yok fakat uygun bios modlama işlemi olmadan kullanamazsın.

Dediğinde haklısın fakat yabancı bir forumda adam mod romunu paylaşmış onu yapamadım fakat benim sorunum sanki ondan farklı gibi neden dersen verdiği 1 kısa 1 uzun bip sesi ram ile ilgili birşey işlemciyi takınca ram ile ilgili bir sorun oluyor bunun nedeni ramlar olabilir biosu güncelledim bir şekilde buldum ama düzelmedi işlemciyi hiç takmıyorum bip sesi vermiyor ama takınca 1 kısa 1 uzun bip sesi anlamı ise ram ile ilgili bir problem 4+2=6 gb ram var alakası olabilir mi acaba ?

-
I suspect that's your problem. Eight chip memory is high-density, which doesn't appear to work in this motherboard except with 800MHz FSB CPUs. You need 16-chip per module, low-density modules - see my posts above.

Yabancı bir forumda böyle bir yazı gördüm bunlarla ilgili sanırım benim sorunum ama tam olarak anlayamadım bilgisi olan varsa sevinirim.

Son düzenleme:
Dediğinde haklısın fakat yabancı bir forumda adam mod romunu paylaşmış onu yapamadım fakat benim sorunum sanki ondan farklı gibi neden dersen verdiği 1 kısa 1 uzun bip sesi ram ile ilgili birşey işlemciyi takınca ram ile ilgili bir sorun oluyor bunun nedeni ramlar olabilir biosu güncelledim bir şekilde buldum ama düzelmedi işlemciyi hiç takmıyorum bip sesi vermiyor ama takınca 1 kısa 1 uzun bip sesi anlamı ise ram ile ilgili bir problem 4+2=6 gb ram var alakası olabilir mi acaba ?

-
I suspect that's your problem. Eight chip memory is high-density, which doesn't appear to work in this motherboard except with 800MHz FSB CPUs. You need 16-chip per module, low-density modules - see my posts above.

Yabancı bir forumda böyle bir yazı gördüm bunlarla ilgili sanırım benim sorunum ama tam olarak anlayamadım bilgisi olan varsa sevinirim.
Dostum ram sorunlu ise hangi işlemciyi takarsan tak zaten gelmez görüntü yani eski işlemciyi taktım ram çalıştı yenisini taktım ram çalışmadı diye bir şey söz konusu olamaz. Bios güncelleme farklı, anakartı o işlemciye modlamak farklı bir şeydir ki zaten yazmışsın yapamadım diye. Bilgisi olan varsa demişsin gerekli ve yeterli bilgiyi verdim zaten 771 den 775'e uygun çalışacak vaziyete getirmen lazım işlemciyi. Bu forumda benzer konular açıldı bakabilirsin.

Dostum ram sorunlu ise hangi işlemciyi takarsan tak zaten gelmez görüntü yani eski işlemciyi taktım ram çalıştı yenisini taktım ram çalışmadı diye bir şey söz konusu olamaz. Bios güncelleme farklı, anakartı o işlemciye modlamak farklı bir şeydir ki zaten yazmışsın yapamadım diye. Bilgisi olan varsa demişsin gerekli ve yeterli bilgiyi verdim zaten 771 den 775'e uygun çalışacak vaziyete getirmen lazım işlemciyi. Bu forumda benzer konular açıldı bakabilirsin.

Şu konuyu inceler misin HP H-IG41-uATX 45nm microcode update LGA771/775 verified working ramle ilgili birşeyler var yorumlarda ve adam çiplerle ilgili birşey yazmış.(Umarım reklam sayılmaz)
Ayrıca ben bu modlu biosu yükleyince eski işlemcim çalışmaz yeniside çalışmaz ise ne yapacağım onu düşünüyorum eski işlemcim çalışmaya devam eder mi acaba ?

Öncelikle işlemcinin modlu olduğundan emin misiniz? İşlemci temas noktalarını kapatıp bir modlama yapılıyor. Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ardından anakartınıza uygun en son BIOS'u indirip modlama(microcode güncellemesi) yapılması gerekiyor. Modlu BIOS'u internetten de bulabilirsiniz. Bunlar olduktan sonra işlemcinin çalışması gerekiyor. Ben belleklerde sorun olduğunu düşünmüyorum.

Öncelikle işlemcinin modlu olduğundan emin misiniz? İşlemci temas noktalarını kapatıp bir modlama yapılıyor. Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ardından anakartınıza uygun en son BIOS'u indirip modlama(microcode güncellemesi) yapılması gerekiyor. Modlu BIOS'u internetten de bulabilirsiniz. Bunlar olduktan sonra işlemcinin çalışması gerekiyor. Ben belleklerde sorun olduğunu düşünmüyorum.
Evet işlemcim hazır modlu kenarı kesilmiş ve pininde küçük bir bağlantı var biosu güncelledim ama anakartımın modlu biosunu sadece bir yabancı forumda buldum o da 45nm desteğini silip 65nm desteğini eklemiş o yüzden eğer çalışmazsa eski işlemcimi de kullanamam diye yapamıyorum.
Bahsettiğim konu ise bu HP H-IG41-uATX 45nm microcode update LGA771/775 verified working

O zaman siz güncel BIOS'u buradan paylaşınız. Ben de microcode güncellemeye çalışayım. Süre konusunda kesin net şu zaman olur diyemem.

O zaman siz güncel BIOS'u buradan paylaşınız. Ben de microcode güncellemeye çalışayım. Süre konusunda kesin net şu zaman olur diyemem.
En son sürümü bu setupdan güncelledim bilgisayar HP tabanlı olduğu için HP kendi setup tarzında birşey yapmış ama bios dosyaları herhalde temp dosyalarında falan oluyor : http://tinyurl.com/H-I41-uATX-BIOS-2012
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı Bu da 45nm kaldırılıp 65nm xeon desteği eklenmiş bios.İşini kolaylaştırır belki...
Yok mu bilgisi olan

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı