Foxconn G41MXE anakarta ekran kartı takınca ekran kartı bozuluyor

captainking

Picopat
Eski bir sistem var elimde. Bunu sosyal medya, film vb. için kullanıyorum. Intel Q9400 işlemci, Foxconn G41MXE Anakart, 2x4 1333 MHz DDR3 RAM, 400W PSU mevcut. Anakart üzerindeki GPU ile görüntü alıyorum ekran kartı yok.

Şimdi ATI vb. 2 el kartlar aldım taktım. Kart bozuluyor, görüntü vermiyor. Fanlar dönüyor ama görüntü yok. Yüksek ihtimalle kısa devre yapıyor. 1-2 kez bunu yaşadım, 1 kez taktım kart çalıştı sonra çıkartıp tekrar taktığımda yine ekran kartı bozuldu. Anakart mı bozuk sizce? Ne bozuk olabilir? Sistem temiz, sıfır gibi görünümde ve hasarsız. Farklı bir aparat ile ekran kartı yuvasını seyyar yapıp bağlayabilir miyim? CS2 için boşu sistem toplamak istemiyorum. 100 FPS verir bu sistem yeterli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam anakartta bir problem olabilir değişimini öneririm.

Eski kullandığın ATI kartlarda harici güç girişi var mı? Varsa kısadevreyi PSU'nun PCI-e kablosu da yapıyor olabilir, harici güç girişi olmayan bir GPU ile dene. Yoksa senin de dediğin gibi anakart arızası zaten, elinde ekipman varsa kısadevreyi yapan elemanı bulup 2.el temin edip lehimleyebilirsin.

Lehim bilmiyorsan ya da ekipmanın yoksa AtasoyEmre'nin de önerdiği gibi ben de değişim öneriyorum, ekipman + lehim operatörü zaten o anakartın parasından fazladır.

Ek olarak: Bazı durumlarda kullandığın kasa ve anakart vidalarına göre anakartın kasaya temas edip kısa devre yaptırdığı durumlar olabilir. Üstteki meselelerden önce, sistemi kasa içinde kullanıyorsan bir de uzay montaj şekilde çalıştırmayı dene.

Eski kullandığın ATI kartlarda harici güç girişi var mı? Varsa kısadevreyi PSU'nun PCI-e kablosu da yapıyor olabilir, harici güç girişi olmayan bir GPU ile dene. Yoksa senin de dediğin gibi anakart arızası zaten, elinde ekipman varsa kısadevreyi yapan elemanı bulup 2.el temin edip lehimleyebilirsin.

Lehim bilmiyorsan ya da ekipmanın yoksa AtasoyEmre'nin de önerdiği gibi ben de değişim öneriyorum, ekipman + lehim operatörü zaten o anakartın parasından fazladır.

Ek olarak: Bazı durumlarda kullandığın kasa ve anakart vidalarına göre anakartın kasaya temas edip kısa devre yaptırdığı durumlar olabilir. Üstteki meselelerden önce, sistemi kasa içinde kullanıyorsan bir de uzay montaj şekilde çalıştırmayı dene.
Bende eski parça sök-tak-tamir uğraştım zamanında az çok bilirim bunları ama yine bir tavsiye almak fena olmaz diye sorayım dedim. Bilgiler için teşekkürler bunlar haricinde zaten yapacak bir şey olmaz. Götürüsü getirisinden çok olacağı için böyle kalsın DDR5 yeni sistem toplayıp uzun yıllar kullanmanın zamanı geldi anlaşılan. DLSS mevzuya yeni geçiş olduğu için 5060 kartları bekleyeyim bununla idare edeyim diye düşünmüştüm.

Geri
Yukarı