FPS 144 altına düşünce hafif takılma neden olur?

FalconPaw

Kilopat
Makaleler
8
HOI 4 oynarken bilgisayar hafif kasıyor fakat PES 2021 oynarken problem yok. Oyun içi 250 FPS alıyorum. Sadece V-Sync nedeniyle FPS 144 altına düşünce hafif takılıyor ama normal sanırım. Bu neden olur?

FPS sabitlediğiniz için yaşıyorsunuz. V-Sync açtığınızda, FPS değeri, monitör tazeleme hızının altına düştüğünde minik takılmalar yaşatır, normaldir. Bu durumdan kurtulmak için FreeSync ya da G-Sync destekli monitör şart.
Ama düşmemesi gerekmez mi? 144 sabitken maç içinde neden birden 142 felan düşüyor ki?

FPS değerini kısıtladığınızda, GPU'nun gücünü de kısıtlamış oluyorsunuz. Doğal olarak, V-Sync açık halde iken sürekli sabit FPS veremez kartlar. Grafik ayarlarını kısmanız durumunda bu durum bu takılma sorununu en aza indirgeyebilirsiniz.
Normal yani bu durum?

Normal. Zaten hiçbir zaman tamamen 144 FPS kalmaz. Mutlaka arada 142, 140, 138 gibi değerler görürsün. Arkadaşın dediği gibi FreeSync veya GSync destekli monitörlerde pek olmuyor bu sorun.

Normal. Ekran kartı, görüntü yenileme hızına yetişemediği için anlık takılmalar yaşanır V-Sync açınca. Dediğim gibi; ayar düşürmeniz işe yarayabilir. İyi bir sisteminiz var ise Ultra ayarlardan mahrum kalmayın ama, G-Sync ya da FreeSync monitöre geçin.
Normalde 250 fps alıyorum. Vsync açınca 144 sabitleniyor. Ekran kartım rtx 2060. Çok Nadire’n oluyor. Normalde düşmemesi lazım aslında.

Geri
Yukarı