FPS değerlerinin testlere göre değişik olması

audiseverim

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 2060 R5 3500
RAM
16 3000 MHZ
Ekran kartı
Asus Dual RTX 2060
Anakart
PRIME B-450M K-II
İşlemci
AMD RYZEN 5 3500
Arkadaşlar merhaba, ben geçen sene PC almıştım. PC'yi ilk aldığımda galiba BIOS'u falan günceldi.
CS = 400-500 FPS.
Valorant = 250-300 FPS.
Falan alıyordum. Aradan geçen sürede değerler buralara düştü.
CS = 250-300 FPS.
Valorant = 150-225 FPS.
Ekran kartım güncel.
Arkadaşımın dediğine göre işlemci için sürücüler varmış onları güncellersem düzelme şansı varmış.
Windows'umda güncel.
RAM 16 GB 3000 MHz.
RTX 2060.
Ryzen 5 3500.
240 GB SSD.
1 TB HDD.
650W PSU.
Pek bir şey fark ettirmesede o değerlere geri dönmek istiyorum, çözüm önerileriniz nelerdir?

Oyun esnasında işlemci sıcaklık ve frekans değerlerini takip etmeni öneririm.

1. varsayım ilk aldığında işlemcinin soğutucusu, macunu yeni ve temiz olduğu için işlemcin daha serin ve daha yüksek frekanslarda çalışıyordu. Bu da aldığın FPS değerlerini doğrudan etkiliyordu.

2. varsayım arka planda işlemcini yoran, sistemin kaynaklarını tüketen ağır bir uygulamanın çalışması, dolayısıyla sistem genel performansına etki etmesi.

3. varsayım belleklerinin frekanslarının bir BIOS sıfırlanması vs. durumunda varsayılan olan değerlere, daha düşük değerlere düşmüş olması. BIOS'a girip ya da masaüstünde CPU-Z gibi bir program aracılığıyla frekansları, gecikme değerlerini kontrol etmelisin.

4. varsayım oyunlara gelen güncellemeler ile, oyunların performansının düşmüş olması.

Oyun esnasında işlemci sıcaklık ve frekans değerlerini takip etmeni öneririm.

1. varsayım ilk aldığında işlemcinin soğutucusu, macunu yeni ve temiz olduğu için işlemcin daha serin ve daha yüksek frekanslarda çalışıyordu. Bu da aldığın FPS değerlerini doğrudan etkiliyordu.

2. varsayım arka planda işlemcini yoran, sistemin kaynaklarını tüketen ağır bir uygulamanın çalışması, dolayısıyla sistem genel performansına etki etmesi.

3. varsayım belleklerinin frekanslarının bir BIOS sıfırlanması vs. durumunda varsayılan olan değerlere, daha düşük değerlere düşmüş olması. BIOS'a girip ya da masaüstünde CPU-Z gibi bir program aracılığıyla frekansları, gecikme değerlerini kontrol etmelisin.

4. varsayım oyunlara gelen güncellemeler ile, oyunların performansının düşmüş olması.
Peki AMD işlemciler için driverler var mı?

Peki AMD işlemciler için driverler var mı?
Elbette var, AMD Drivers linkinden ulaşabilirsin.

Fakat sorunun Driver kaynaklı olması diğer saydıklarıma göre daha düşük bir ihtimal. Mevcut sürücünün ilerleyen süreçte hata vermeksizin sadece performans kaybına yol açması pek sık rastlanan bir durum değil.

Geri
Yukarı