FPS Drop Sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

UnknownZMR

Decapat
Merhaba arkadaslar.

Sistemim: ASUS ROG STRIX RX 560 4 GB / 8 GB RAM Vengeance 2666 MHz / Samsung 860 Evo 500GB / Ryzen 2600 / GA-A320M-HD2 / 144Hz monitör / FSP 80+ PSU

Gördüğünüz gibi böyle bir sisteme sahibim.

Fakat oynadığım bir oyun var ve drop yemeye başladım. Önceden böyle bir sıkıntı sanırım yoktu.

Her 5-10 saniyede drop giriyor 1 saniyeliğine, sebebi sizce ne olabilir?

Sistemim daha yeni, 6 ay civarı oldu.

Temizliği olsun vs. hepsini de yapıyorum anlam veremedim sizce sebebi ne olabilir?

Drop olmaması için ne yapmalıyım?

Yeni format attım bilgisayarıma son sürüm 1909 kullanıyorum hiçbir ayar çekmedim daha.

Aynı benim sistemim gibi arasında dağlar gibi fark yok. Fakat diyelim ki optimizasyon sorunu değil ne önerirsin? Yukarıda belirttiğim gibi Ram olayını yapsam olur mu? 2666 Var 8GB yanında 2400 8GB koysam sıkıntı çıkmaz dimi?
Ryzen işlemciler için 2666 MHz bile az kalıyor sen 2400 diyorsun. Zula'da öyle sıkıntılar oluyor. Diğer oyunlarda oluyor mu böyle problemler?

Ryzen işlemciler için 2666 MHz bile az kalıyor sen 2400 diyorsun. Zula'da öyle sıkıntılar oluyor. Diğer oyunlarda oluyor mu böyle problemler?
Diğer oyunları hiç bilmiyorum. Tek oynadığım oyun Zula bu yüzden bu oyunda drop yemesem bana yeter artar bile. 2666 için sonuna kadar destekliyorum seni keşke daha iyisin alabilsem. Fakat bütçem sınırlı ve anca 2400 alabilirim. Alsam fark olur mu?

Frekans uyumsuzluğu yaşarsın

Belki güç kaynağıda yapabilir bunu çünkü sen oyuna girdiğin zaman senin donanımın daha fazla güç çekiyo eğer güç kaynağıda yetesizse bu gücü arada bir azaltır buda dropa sebep olabilir tam emin değilim ama sen yinede bu olayı iyice araştır.
Frekans uyumsuzluğu ne gibi zararı olabilir mesela? Güç kaynağı sisteme yeterince yeterli diyorlardı ilk başında ondan dolayı böyle bir güç kaynağı almıştım ve dediğim gibi sistem eskide değil anlamış değilim.
FPS Drop girdiği esnada cızırtıya benzer bir ses de geliyor mu ?
Hayır öyle bir şey duymadım fakat yine bakarım.
Peki 8GB 2400 Ram almam birazda olsa faydası dokunur mu?
Bu arada FPS değerlerim oyun içinde kötü değil arkadaşlar 135 144 FPS alıyorum. Sadece sorunum 5 10 saniyede 0.5 saniyeliğine drop girmesi aşırı sinirimi bozuyor oyundan beni düşürüyor.

Benim bildiğim kadarıyla birisi yüksek birisi düşük frekans olunca sıkıntı yaşanır.Ama eğer mesela anakart 2666 mhz ram destekliyor slotun birinde 2666 mhz ram var diğerindede 3000 mhz bunda sıkıntı olmaz çünkü zaten anakart 3000 mhz ramin 2666sını kullanıyor. Ben böyle biliyorum yanlışda biliyor olabilirim

Benim bildiğim kadarıyla birisi yüksek birisi düşük frekans olunca sıkıntı yaşanır.Ama eğer mesela anakart 2666 mhz ram destekliyor slotun birinde 2666 mhz ram var diğerindede 3000 mhz bunda sıkıntı olmaz çünkü zaten anakart 3000 mhz ramin 2666sını kullanıyor. Ben böyle biliyorum yanlışda biliyor olabilirim
3000 ve 2666 MHz RAM varsa 3000 MHz olan 2666 MHz hızında çalışır.

Elbette faydası olur. DC RAM ufak bir performans artışı sağlar ve FPS drop sorununu çözer. Bu arada 2400 MHz ve 3000 MHz arasında pek fiyat farkı yok. Almışken 3000 MHz alın.

Ancak Zula gibi bir oyuna 8 GB RAM yeterli olur diye düşünüyorum. Başka bir sorun olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı