FPS oyunlarında kablolu mouse farkı görülür mü?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin.

Bir arkadaşa sordum, FPS oyunlarında kablolu mouse aşırı önemli diyor. Ben önemli olduğunu biliyordum ama aşırı önemli olduğunu bilmiyordum. Kablolu mouse FPS oyunları için önemli mi? Mesela ben kablosuz mouse ile oynarken, adamın kafasına aim aldım sanıyor olabilir miyim? Çünkü bazen öyle bir şey oluyor ki, aimimi öyle bir fena kaydırıyorum ki. Şimdi kablosuz fareden kabloluya geçiyorum. FPS oyunlarında bir fark yaratır mı? Kullandığım kablosuz mouse Logitech M330'du.

Elbette ofis kablosuz faresi ile oyuncu kablosuz faresi arasında fark olur. Çünkü oyunlarda çok daha yüksek hızlı veri iletişimi yapmak gerekiyor. Ama yine de çok çok fazla fark olmaz. ''Kablolu farem olsaydı adamı vururdum'' tarzında bir durumla karşılaşmazsınız yani.

Hocam kablosuz farelerde genelde İnput Lag sorunu oluyor.
Bu cihazlardaki bablosuz teknolojisi 2.4 GHz kullanıyor, e bu da haliyle gecikmeye sebebiyet verebiliyor. Eğer ortamda da 2.4 GHz Wi-Fi veya farklı cihazlar da varsa dalgalar birbiriyle çakışıyor ve durum daha kötü bir hale gelebiliyor.

Aynı durum kablosuz kulaklıklarda da mevcut, eğer dikkat edip araştırırsanız ses ve görüntü senkronize bir şekilde ilerlemez.

En güzel örnek Logitech G PRO X superlight çoğu e sporcunun kullandığını ve turnuvalardada kullanıldığını gördüm. Kablo aslında bir dezavantaj sağlar. Eğer düşüp DPI oynuyorsanız geniş alan gerekli. Hızlıca fareyi çekerken kablo takılsa ve maç gitse hiç hoş olmaz. O yüzden bence kablosuz çok büyük avantaj.

Öyle kablosuz fareler varki gecikme yönünden rekor kırıyor. Bunu diyen 50 liralık fareler için söylemiş olabilir. Ayrıca frekans ayarları falan yapıyorsun çakışma olmaması için. Yani güzel bir kablosuz mause de fark yaratır.

Eğer iyi bir mouse ise kablolu ile kablosuz arasında çok fark olmuyor. Eğer ucuz ise fark olacaktır illaki.

En iyi kablosuzlardan alacaksan kablosuzda olur ama fiyat farkı 2-3 kat fazla olur. Kablo dezavantaj diyen arkadaşa söylüyorum bazı mouseların kabloları hissedilmiyor bile.

En iyi kablosuzlardan alacaksan kablosuzda olur ama fiyat farkı 2-3 kat fazla olur. Kablo dezavantaj diyen arkadaşa söylüyorum bazı mouseların kabloları hissedilmiyor bile.

Kablo her türlü bir engel, sizi zincire bağlayıp belli bir yarıçapda mı daha rahat edersiniz yoksa hiçbir şeye bağlı olmadan mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablo her türlü bir engel, sizi zincire bağlayıp belli bir yarıçapda mı daha rahat edersiniz yoksa hiçbir şeye bağlı olmadan mı?

Kaliteli Mouse'ların kabloları çok uzun oluyor ve sabitlerseniz çok rahat kullanabiliyorsunuz.

Geri
Yukarı