FPS oyunlarının yetenek bazlı olmadığını kanıtladım

Uzun zamandır, yıllardır, her gün en az 2 saat aim training yapıyorum. Hayalim e-sporcu olmaktı. Her zaman öldürdüğüm kişi sayısından daha çok ölüyorum. Ryzen 3 CPU'lu Radeon GPU'lu 12 GB RAM'li kötü bir laptopa bir 100 TL klavye bir de 90 TL mouse taktım oynuyorum. Arkadaşımın evine gittim, bilgisayarı benimkinden onlarca kat pahalı, gamer koltuğu, kalite mouse pad, 6 kocaman fanlı kasa... Bir bilgisayarı vardı. Aynı oyunu aynı şartlarda farklı PC ile rekabetci oynadım ve oynadığım her oyunu kolayca kazandım. 4 kere ölüp 14 kere öldürdüğüm oldu. O an ağlayasım geldi yıllarımı nasıl da çöp ettiğimi anlayarak bu kadar gereksiz, pay to Win ve yetenek gerektirmeyen bir şeye. O 14 killin de 7'si headshottu.
Vasat oyuncu olduğun çok belli %50 dilimdesin. %10'a hiç ulaşamamışsın belli. Böyle düşünmen de çok normal. İyi oynayanlar ise farklı pclerde alışamadığı için kötü oynar. Benim arkadaşımda 840M laptop vardı senin pcden de kötü ikimiz de aynı seviyede oynardık bazen o beni taşırdı bazen de ben onu taşırdım kim o an günündeyse yani. Bir çok oyunda farkımızı ortaya koyardık bu 10 yaşında net cafede de böyleydi şu anda da böyle. O yüzden çok kasma yeteneğin yok diye böyle düşünüyorsun. Ayrıca aim training bir halta yaramıyor sadece seni ısındırır o kadar. Oyun içi trainingden çok daha kapsamlı senaryolarda kalıyorsun. Zaten sen arkadaşının pcsinde de alışık bir şekilde oynuyorsan aim trainingin esasında hiçbir halta yaramadığını anlamış olman lazımdı. Bu olay sana yazar sisteme değil. Evet sistemin kötü ama çok kötü de değil daha kötüleriyle harikalar yaratanlar da var.

Uzun zamandır, yıllardır, her gün en az 2 saat aim training yapıyorum. Hayalim e-sporcu olmaktı. Her zaman öldürdüğüm kişi sayısından daha çok ölüyorum. Ryzen 3 CPU'lu Radeon GPU'lu 12 GB RAM'li kötü bir laptopa bir 100 TL klavye bir de 90 TL mouse taktım oynuyorum. Arkadaşımın evine gittim, bilgisayarı benimkinden onlarca kat pahalı, gamer koltuğu, kalite mouse pad, 6 kocaman fanlı kasa... Bir bilgisayarı vardı. Aynı oyunu aynı şartlarda farklı PC ile rekabetci oynadım ve oynadığım her oyunu kolayca kazandım. 4 kere ölüp 14 kere öldürdüğüm oldu. O an ağlayasım geldi yıllarımı nasıl da çöp ettiğimi anlayarak bu kadar gereksiz, pay to Win ve yetenek gerektirmeyen bir şeye. O 14 killin de 7'si headshottu.
Ekipman tabiki etkiler fakat yine de yetenek ve oyun bilgisinin daha önemlidir. Ayrıca iyi bilgisayardaki maçların ile kötü bilgisayardaki maçların da aynı oyuncular yoktu. Yani çıkarımın tamamen tesadüfte olabilirdi. Kötü ekipman ile global/radiant olanları bilirim. Herşey ekipman değil fakat ekipmanın önemi azımsanmayacak kadar çoktur ama profesyonel alanlardaki maçlar açısından bakarsak görüşün tamamen yanlış.

Evet FPS ve iyi bir sistemle daha iyi oynarsın ancak senin söylediğin ekipmanlarla Valorant'ta elmasa çıkmış arkadaşım var yıllardır 2 saat aim training ile bence sen daha da üstlere çıkarsın. Her şey aim değil rakibi okuman da lazım stratejik ani kararlar alabilmen de lazım. Ayrıca tam 14 kill aldım dediğiniz 14 kill Valorant'ta da CS'de de ortalama bir kill sayısı hem de 7'si headshot diye belirtmeniz çok ilginç çünkü yıllardır 2 saat aim training ile her attığınız HS gitmeli adamlar sizin aiminize çıkamamalı kör atmadan falan. Ya da HS'yi böyle belirtme ihtiyacı duyacak kadar büyük bir şey görmemelisiniz.

Vasat oyuncu olduğun çok belli %50 dilimdesin. %10'a hiç ulaşamamışsın belli. Böyle düşünmen de çok normal. İyi oynayanlar ise farklı pclerde alışamadığı için kötü oynar. Benim arkadaşımda 840M laptop vardı senin pcden de kötü ikimiz de aynı seviyede oynardık bazen o beni taşırdı bazen de ben onu taşırdım kim o an günündeyse yani. Bir çok oyunda farkımızı ortaya koyardık bu 10 yaşında net cafede de böyleydi şu anda da böyle. O yüzden çok kasma yeteneğin yok diye böyle düşünüyorsun. Ayrıca aim training bir halta yaramıyor sadece seni ısındırır o kadar. Oyun içi trainingden çok daha kapsamlı senaryolarda kalıyorsun. Zaten sen arkadaşının pcsinde de alışık bir şekilde oynuyorsan aim trainingin esasında hiçbir halta yaramadığını anlamış olman lazımdı. Bu olay sana yazar sisteme değil. Evet sistemin kötü ama çok kötü de değil daha kötüleriyle harikalar yaratanlar da var.
Aim training nasıl bir işe yaramıyor? O zaman neden tüm iyi oyuncular aim antremanı falan yapıyor?

Dostum bu yazıyı mizah amaçlı yazmadıysan üzülerek oyun oynamayı bırakmanı öneriyorum. CS:GO gibi oyunlarda kaliteli bir oyuncu olmak istiyorsan yıllarını vermen gerekiyor. Harita bilgisi, soğukkanlılık, aim doğruluğun ve hızın, takım yönetimi, bütçe ve moral yönetimi gibi birçok etken var.
Harbi diyorum mizah amaçlı yazmadıysan fena kanser oldum.
İyi bilgisayarın olmaması, FPS'in P2W olduğu anlamına gelmez. :D

60hz 60fps ile CS'de her türlü iş yapılır. 60hz'e alışmış bir adam ile 144hz veya 240hz oynayan bir adamın, normal bir rekabetçi maçta neredeyse hiçbir farkı yok. Neredeyse diyorum, hiç yok demiyorum. çok çok küçük bir avantaj sağlayabilir. Bu farkı da e-spor seviyesinde oynamadığınız sürece fark edemezsiniz. Kimse öldükten sonra gidip de "abi Ekran hertz'im yetmedi ya!" demez. Diyorsa yeteneksizdir, suçu ekrana atıyordur.

Sonuç olarak iş yetenekte bitiyor. Ekipman, yeteneğe katkıda bulunuyor sadece.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı