FPS sabitlemenin yararları ve zararları

neonys123

Decapat
Arkadaşlar bir bilgisayar aldım ve 75Hz monitörüm var. Ne kadar FPS alırsam alayım 75'ten yukarısını göstermeyecek biliyorum. FPS sabitlemenin yararları ve zararları nelerdir merak ediyorum. GTX 1650 ekran kartım, Ryzen 5 2600 işlemcim ve 8 GB RAM'im var. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS sabitlemenin bir zararı yoktur. Hatta ekran kartı ve işlemci kendini tam güçte çalıştırmayacağı için uzun vadede yararını bile görürsünüz. Bu arada monitörünüz 75Hz diye FPS limitini 75Hz yapmayın. Mümkünse 5-10 FPS yukarıya sabitleyin. Herhangi bir dropta yırtılmaları önler.

FPS'yi monitörün Hz'ine sabitlersen ekrandaki yırtılmalar gider. Takılma, FPS düşmesi vs. yaşanıyorsa FPS sabitlendiğinde azalır veya yok olur. PC sıcaklığı daha az zorlandığı için tabii ki daha düşük olacaktır.

FPS sabitlemek grafik bazlı AAAA oyunlarda işine yarayabilir. Sistem daha az yorulur, ısı daha az olur vs ama eğer rekabetçi bir oyun oynuyorsan Hz önemsiz. Ne kadar çok Frame o kadar iyidir. Gecikmeyi azaltır bu da sana daha akıcı bir oyun oynuyormuş hissi verir.

FPS sabitlemek grafik bazlı AAAA oyunlarda işine yarayabilir. Sistem daha az yorulur, ısı daha az olur vs ama eğer rekabetçi bir oyun oynuyorsan Hz önemsiz. Ne kadar çok Frame o kadar iyidir. Gecikmeyi azaltır bu da sana daha akıcı bir oyun oynuyormuş hissi verir.
Yani CS oynarken sabitlemeye gerek yok fakat Witcher 3, Skyrim tarzı oyunlarda sabitlemem iyi midir?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı