Fransa, Yüksek SAR Değerleri Sebebiyle iPhone 12 Satışını Yasakladı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
iPhone 12 Satışları Fransa'da yasaklandı

iPhone 12 modelinin Fransa’da satışı yasaklandı. Cihazın SAR değerinin yasal sınırın üzerinde olduğu ortaya çıktı. Fransa Ulusal Frekans Ajansı (ANFR), modelin izin verilen elektromanyetik dalgalardan daha fazlasını yaydığını ve şirketin derhal cihazın satışını durdurması gerektiğini belirtti. Ajans üç yıllık Apple modelleri de dahil olmak üzere 141 telefonu SAR açısından test etti ve iPhone 12 modelinin […]

Devamı: Fransa, Yüksek SAR Değerleri Sebebiyle iPhone 12 Satışını Yasakladı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

O zaman Türkiye'de yasaklanması gerekmiyor mu? Ülkemizde yasal sınır SAR değerini bilemiyorum da Fransa'da yasaklandığına göre demek ki sıkıntılı olmalı. Ekstra bilgi olarak da replika telefonlar bu sebepten tavsiye edilmiyor. Benim dediğim, tamamıyla çakma olan cihazlar. Yurt dışı cihazlardan bahsetmiyorum. Replika telefonlar genel olarak kalitesiz ve bu cihazların SAR değeri bilinmediği için ilerleyen zamanlarda başınıza gelecek, gelebilecek herhangi bir sorunda karşınıza yasal muhatap bulamayacağınız için satın alınması tavsiye edilmiyor.

@576864, Apple piyasada tek olduğu için dikkat etmemişlerse şaşırmam. Bundan önceki iPhone sürümlerinin SAR değerlerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bu ciddi bir iddiadır.

Ekin kollama tüm çakma tel videolarında bahsederdi tehlikesini. Bir de üstünden 3 telefon geçmiş daha yeni fark etmişler.

@Vorsa bunu zamanında Webtekno da bahsediyordu. Çakma telefonların neden satın alınmaması gerektiğini söylüyordu ve insanımız bu videolar sayesinde az çok bilinçlenmişti. Hiç yoktan iyidir. Çevreye hava atabilmek adına çakma iPhone 11, 12, 13 gibi telefonları satın alanlar illaki var ancak çakma olduğu için o kadar kalitesizler ki adamakıllı iş yapılamıyor o telefonlardan ve ne idüğü belirsiz, çakma olan telefona ne kart bilgilerimi ne de kişisel bilgilerimi girmek isterim. Piyasa değeri en az 30-40 bin TL olan telefonu 2-3 bin TL'ye almış oluyorlar, normal zaten bu kadar kötü olması.

@Vorsa bunu zamanında Webtekno da bahsediyordu. Çakma telefonların neden satın alınmaması gerektiğini söylüyordu ve insanımız bu videolar sayesinde az çok bilinçlenmişti. Hiç yoktan iyidir. Çevreye hava atabilmek adına çakma iPhone 11, 12, 13 gibi telefonları satın alanlar illaki var ancak çakma olduğu için o kadar kalitesizler ki adamakıllı iş yapılamıyor o telefonlardan ve ne idüğü belirsiz, çakma olan telefona ne kart bilgilerimi ne de kişisel bilgilerimi girmek isterim. Piyasa değeri en az 30-40 bin TL olan telefonu 2-3 bin TL'ye almış oluyorlar, normal zaten bu kadar kötü olması.

Arkadaşımda çakma IP11 var 1K ya almış dedim olm madem ucuz git çakma 14 al dedim. Kanka inanmazlar diyor hahahaha. 3 4 yıl sonra acısı çıkar.

O zaman Türkiye'de yasaklanması gerekmiyor mu? Ülkemizde yasal sınır SAR değerini bilemiyorum da Fransa'da yasaklandığına göre demek ki sıkıntılı olmalı. Ekstra bilgi olarak da replika telefonlar bu sebepten tavsiye edilmiyor. Benim dediğim, tamamıyla çakma olan cihazlar. Yurt dışı cihazlardan bahsetmiyorum. Replika telefonlar genel olarak kalitesiz ve bu cihazların SAR değeri bilinmediği için ilerleyen zamanlarda başınıza gelecek, gelebilecek herhangi bir sorunda karşınıza yasal muhatap bulamayacağınız için satın alınması tavsiye edilmiyor.
Biz Amerika'nın SAR değeri limitlerini baz alıyoruz sanırım ki onlarda Avrupa'ya göre biraz daha yüksek.

Geri
Yukarı