Çözüldü FreeDOS'a program yapmak mantıklı olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
13
Yer
Hinohara Nishitama
12 cihazın eş zamanlı çalışacağı bir depo operasyon yönetimi planı yapıyorum şu an. Fantezik gözükse de 6-8 ay içerisinde hayata geçecek.
Mağazalarda ve diğer depolarda görüyorum, Windows makinede çalıştırıyorlar programları. Bunu en son yapacak kişi benim.
Güç tüketimini minimal tutacak tek bir iş için atanmış cihazlar yapmayı düşünüyorum. Aklımda işletim sistemi için FreeDOS kullanmak var, ancak daha önce ne kullandım ne de de bir DOS programı yaptım. Dolayısıyla yeni bir adım olacak benim için.

• FreeDOS ile grafik arayüz mümkün bildiğim kadarıyla, peki 1920*1080 bir ekran, aynı kalitede kontrol edilebilir mi?
  • Ağ iletişimi mümkün mü?
  • Dokunmatik ekran girdileri yakalanabilir mi?
  • Hız açısından program limitleyen bir engel var mı?
Eğer FreeDOS'da sorun yaşayacaksam programı Linux için hazırlayıp Arch'dan ISO alacağım. Böylece konfor alanımdan da pek çıkmamış olurum, ama zorlamak iyi olur.

Çözüm
DOS'ta uzman değilim (ve FreeDOS'tan kastının bu olduğunu varsayıyorum) fakat daha önceden okuduklarıma göre birkaç şey söyleyebilirim.
  • FreeDOS ile grafik arayüz mümkün bildiğim kadarıyla, peki 1920*1080 bir ekran, aynı kalitede kontrol edilebilir mi?
Arayüz yazmak mümkün ama 1080P çözünürlükte modern bir monitörü kontrol edebilirmisin emin değilim. Çünkü grafik sürücü desteği yok. Grafik donanımı ile hiç bir bağlantın maalesef olmuyor. Onun yerine VGA standardı ile sınırlı kapasitede birşeyler çizebiliyorsun. Onunda maksimum destekledeği çözünürlük 800x600'sü sanırım.
Ağ desteği var. Bu konuda sıkıntı olmaz.
Hayır. FreeDOS bunun için bir sürücüsü olduğunu zannetmiyorum.
Kesinlikle evet. DOS doğası gereği tek kullanıcılı ve tek çekirdekli. Multithreading de desteklemiyor. Ayrıca 16-bit işlemci modunda çalışıyor. Hafif işler için yeterli ancak performans söz konusu olunca gerekeni veremez.
Son olarak, programlama olayına gelince, C den daha yüksek seviyeli bir dil kullanamazsın diye tahmin ediyorum. Bu da önemli bir kriter olabilir.
@TosunPASA hocam bir bilginiz var mı bunlarla alakalı? İyi veya kötü yorumunuzu bekliyorum.

FreeDOS'u reel olarak kullanmadım. Geçenlerde BIOS Update olarak ihtiyacım olmuştu. Zamanında IBM DOS ve MS-DOS kullanmıştım ve IBM DOS'un Memory kullanımı her zaman daha üstün idi Ms'den.

Network için novell boot disketleri kullanıyor idik. Sene 1986 da meslek lisesinde herhangi bir networkümüz yok idi. O senelerde kursa da gittim harici orada da bir Network'ümüz yok idi. Şimdi FreeDOS için Google halama danıştığımda ilk versiyonun 1994 de çıktığıını gördüm ama ilk versiyonunda net start - net view gibi komutlarının olduğunu sanmıyorum.

Hatta DOS için Microsoft network kurduğumuzu da hatırlamıyorum.
Bnc bağlantılar ve Novell'in disketleri ile üniversite de network ağımız vardı.
Ayrıca rektörlük ise IBM mainframeler kullanıyor idi. Bunun bağlantı ve OS'u da kendine özel idi. Mono ekranlar ile mainframe üzerinden boot oluyor kullanıcı adı ve şifresi ile yapılan değişiklikler mainframe de kalıyordu.

Yatırım yapmaya değer mi?
Kim şu an için DOS yapısını kullanacak? GUI'yi bırakmaya kim meyilli?

Ayrıca MS-DOS 6.22 ve sonrasında gelen Windows için sürekli himem.sys dosyası ile boot etmek zorunda idik sistemi. autoexec.bat dosyası içerisinde olmadığında hata verip çalışmaz idi.
Windows 3 ile 1024 desteği var idi ama renk skalasını şu an hatırlamıyorum. Sanal sisteme kurup bunları detaylı incelemek istersen,

Den detaylı inceleyebilirsin.
Bu kısımdan bir dosya indirip incelemek istersen sanal sistemlerde yapmanı öneririm. Herhangi bir exe - BAT'yi mevcut Windows da filan çalıştırma. Kime ne kadar güvenebiliriz.

DOS yapısal olarak desteklediği 16bit ve Memory - CPU hız konusunda tabii ki sınırlı. Dokunmatik ekran konusu ise daha da özel bir durum.
OS olarak Macintosh'lar her zaman daha ileri olmasına rağmen o zamanlar bile dokunmatik yok idi.

Ama sen şunu diyorsan veya düşünüyorsan,

Android yerine daha base bir OS kurup bunları çalıştırmak, tabii ki mümkün. DOS'un kodunu alıp yeni çekirdek mimarisine ve Memory yapısına göre yeniden kodlayabilirsin. Ama halen makine dili diye tabir ettiğimiz yapıyı kontrol edebilrsen neden olmasın.

Bugüne kadar sayısız OS denemesi yapan kişiler oldu. Ki bunların bir kısmı gerçekten çok başarılı coder olmasına rağmen o OS için destek bulamadı ve de geliştirilemedi. İnternetin bir yerlerinde duruyor olabilir.

Özellikle Almanca olarak iyi isen, aktif olan ircler var diye duymuştum. 3-5 kişi halen ircler üzerinden bu tür deneme ve çalışmalara devam etmeseler bile eski tecrübelerini paylaşabilirler.

Maalesef benim coder-lık veyahut Assembly tecrübem yok.
Ben daha çok var olan OS'ların uygulanması ve son kullanıcı açısından modifikasyon * eğitim işlemlerini yaptım.

Son söz olarak da.
Mono ekran destekli ve de Network'ü sorunsuz çalışan en iyi OS, AS400'dür.
Duymadığımız CPU - RAM desteğinin yanı sıra dünya üzerinde non-stop çalışma rekorunu halen elinde tutmaktadır.

12 cihazın eş zamanlı çalışacağı bir depo operasyon yönetimi planı yapıyorum şu an. Fantezik gözükse de 6-8 ay içerisinde hayata geçecek.
Mağazalarda ve diğer depolarda görüyorum, Windows makinede çalıştırıyorlar programları. Bunu en son yapacak kişi benim.
Güç tüketimini minimal tutacak tek bir iş için atanmış cihazlar yapmayı düşünüyorum. Aklımda işletim sistemi için FreeDOS kullanmak var, ancak daha önce ne kullandım ne de de bir DOS programı yaptım. Dolayısıyla yeni bir adım olacak benim için.

Eğer FreeDOS'da sorun yaşayacaksam programı Linux için hazırlayıp Arch'dan ISO alacağım. Böylece konfor alanımdan da pek çıkmamış olurum, ama zorlamak iyi olur.

12 cihaz eş zamanlı depo hareketi ve minimal güç CPU tüketimi.
Bir ErP satın alma görüşmesi esnasında üretim aşamasındaki proseslerin takibi amaçlı raspi OS ile barcode okuyucular eşliğinde bir proje düşünmüş idik. Yazılımcı firma projeyi çok güzel hazırladı ama biz kullanıcı tarafında bunu kullandırtamadık. Mimari olarak çok benzer olsa bilr bir kumaş boya farbrikasında mantık olarak aynı olan proje başarılmış olsa bile Client tarafında kullanılan bir raspi ve 7inch ekran değil idi.

Ki son çıkan raspi ve alternatifleri ile başarılabilecek şeyleri hayal edemiyorum.

Çok fazla USB - WI-FI6 - çekirdek hızına ek olarak da hacimsel avantajları oldukça fazla.

DOS'ların hangisini kullanırsan kullan mevcut kod yapısına göre ya RAM de ya da anlık işlem hız seviyelerinde - destekliyeceği local dB gibi birçok kısımda sorun verecektir.
Hazır raspi boxları var. İstersen adaptör istersen arkasına bağlayacağın powerbank ile sana çok daha yüksek CPU-RAM ve de istediğin dokunmatik performansı sağlayacaktır. Ayn zamanda usb/wifi desteği ile de kullanabileceğin ek cihaz destekleri de cabası.

Son düzenleme:
@TosunPASA Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim hocam. Benim direkt olarak bir DOS geçmişim yok, o yüzden yüzeysel bir bilgim vardı. Yapacağım işte kullanılması mantıksız olacakmış, onu öğrendim bu konuda.

Şimdiyse minimal bir Arch Linux kurulumu yapıp kendi yazılımımı da kurup disk imajını diğer bilgisayarlara yükleyeceğim. Sistem açıldığında otomatik giriş yapıp programımı başlatacak. Böylece hazır ve mikro bir işletim sisteminde çalışıyor olacağım.

Ben DOS'u günümüzde çalıştırmak mümkün sanmıştım, ama hiç de mantıklı değilmiş.

Tekrar teşekkür ederim.

Benim ilk topic de yazdıklarına göre sana kabaca önereceğim proje şu şekilde olabilir.

Ana merkez binada bir MySQL server kur. Tüm işlemler aynı Lan'da olacak ise base bir MySQL yeterli olur. Farklı lokasyonlar var ise replikasyon özelliği olması gerek.
Lan için konuşalım.
Client-lar 2 kısma ayrılır.
1. planlama kısmı olup sadece kayıt açma (proses tanımları dahil) ve var olan kayıt üzerinden raporlama yapanlar.
2. si proses adımlarını uygulayanlar. Bunlara ister üretimdekiler istersen depodakiler gibi isimler verebilirsin. Sonuçda bunlar sevkiyat dahil hepsi bir proses olmaktadır.

Planlama kısmındakiler masa başı çalışan olup daha büyük ekranlarda (NB kullanması sonucu değiştirmez) mouse ile müşteri hesap bilgileri - stok tanım yapısı - imalat ve sevkiyat şekillleri gibi tanımları oluşturup 2. kısımdaki imalat aşamasındakiler işlemleri yaptıkça bunu raporlama sorugulama işlemi yapar.

2 kısmın aynı Client yapısını veya ekranını kullanmasına gerek yok. 2. kısım olan proses aşamasındakileri ilgilendiren kendilerine verilen iş emri numarası ile işlem adımlarını yapmak ve tanımlanmış olan kilo veya adet cinsinden o Proses'i sonuçlandırıp depo hareketleri ile işlemi bitirmektir.
Evet imalat sorumlusu bugün kaç adet veya kaç kilo işlem yaptık hangi iş emirleri bitti bitmedi gibi sorguları yapar ama bunu bahsettiğim raspi gibi küçük ekrandan değil de daha çok masabaşından yapar.
İmalat aşamasında ise dediğim gibi 7inchlik bir raspi boxlaı ile işlem yapılır. Kullanıcı login olduğu zaman yapacağı proses ne ise onun ekranı yüklenir sadece. Ve sistem kitlenerek 2. bir pencere açılmasına izin verilmez. Kimse sistemi karıştırmasın diye. Aynı boxdan bir başkası başka bir proses adımlarını sisteme girmek istiyor ise kimlik kartını okutur ve o işe uygun ekran yüklenir. Bunları ister local de tutar istersen de serverdan yükleme yaptırabilrisin.

Bu aşamalara ek kısım ise;
Eğer birden farklı lokasyonlarda aynı network de ve aynı DB'den çalıştırtmak istiyor isen;

Mutlaka o Box'lara base bir dB kurmak zorundasın. Yani farklı lokasyonlar arasındaki bağlantı gittiğinde, localdeki en son güncellenmiş bilgiye göre işlemlerini sorunsuz yapacak ve her işlem commit oldukça bunu log dosyasına veya loacalindeki DB'ye kayıt edecek. Tüm network-ler tekrar ortak çalışmaya başladığında ise karşılıklı replikasyon işlemleri ile hayatlarına kaldıkları yerden devam edecekler.

Sabahtan beri raspi box deyip duruyorum ama bulunabilir ise sanayi tip tabletler de var. Manıtk olarak yine aynı hepside. Ama ister raspi box ister tablet olsun avantajları şu şekilde. 2 side çoklu USB desteklerinin yanı sıra Wi-Fi - kamera destekleri ve de ek olarak takılabilecek manyetik okuyucu destekleri ile modüler bir iş makinesine dönüşür. İstersen aynı boyutlarda yani POS cihaz boyutlarında yazıcılarda bulunmakta. Netice olarak çok güzel ve mobil bir sistem olur.

Kullanıcının veya çalışma alanından kaynaklanacak deformasyonlar anlatımım veya proje mantığının dışında gerçekleşecek kötü etkenlerdir.

Şahsi tavsiyem ise...
Farklı lokasyonlar arası çalışma yapılacak ise mutlaka her yere bir ana DB kurulmalı. Her çalışma alanındaki clientlar kendi server'ını tanır ve sorgulamalarını onun üzerinden yapar. Böylece internette sürekli bir veri akışı ile yavaşlama sağlanmaz.
Lokasyonlar arasında bağlantı olduğu sürece server-lar kendi arasında replikasyonu yapar ve LAN'dakiler bu replikasyon sonuçlarını sorgular.

Bağlantı koptuğunda her birimin clientları bundan etkilenmez. Dolayısı ile özellikle 2. kısım olan üretim ve sevkiyat elamanlarının cihazlarında db kullanma zorunluluğu da kalkar. Onlar kendi server-larındaki işlem sonuçlarını bilir. Planma kısmı ise kendi server'ındaki kayıtlı son işlemi görür ve bilir ona göre işlem yapar.
Bu kablolu internet sorunu çıkma durumlarına göre de dima ek bir kablosuz tercihem SIM kartlı data kullanılması - yedekte tutulması uygundur.

Günümüzde kendisine IT sorumlusu diyen birçok arkadaşımız maalesef ister network ister yedekleme konusunda hep şu mantıkda düşünüyorlar. Bugün bu sorunu çözelim diğerini yarın düşünürüz. Dolayısı ile de sorunlar hiç bitmiyor.

Başarılar.

Masaüstü açısından Arch oldukça avantaj sağlar.
Ama proses aşamaları - minimal kartlı sistemler için yeterliliği konusundan emin değilim.

Bu tür bir karara varmadan önce mutlaka kullanacağınız cihaz ve eklentilerin Arch için uyumunu kontrol edin. Sonuçta siz sistemi çalışır halde bıraktıkan sonra, ıt veya proje sorumlusu çıkabilecek teknik sorunların çözümü ile uğraşacaklar. Bozulan manyetik kart okuyucunun ayni chipli modelini bulamaması veya daha ucuz bir modeli bulup sisteme entegre etmek istediği an onun Arch desteğinin olması gerek. Bu hem sizi hem de hem de kullanıcıyı çok etkileyecek.

Raspi veya diğer ufak Client'ların hardware desteği DAHA GENİŞ olan bir Linux dağıtımını araştırmanız daha uygun olabilir.

Proje aşaması ve Client sorunlarını oluşmadan çözmek istersen her zaman bana ulaşabilirsiniz.
Forumdan veya kişisel yardım etmekten mutluluk duyarım.

Günümüzde kantar teraziler halen RS232 bağlantı tipini kullanmaktadır. Bu tür projelerde sadece usb değil RS232 bağlantı destekli proje ve yapılandırmaya dikkate etmek gerekir

Selam.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı