Freelance mobil yazılımcılık için dil önerisi

khalibra

Centipat
Daha fazla  
Freelance mobil yazılımcı olarak çalışmak istiyorum. Şu an Kotlin dilini öğreniyorum.

Aklıma bir soru işareti takıldı. Bence freelance iş yaptıracak olan birisi her iki platforma (iOS, Android) birden geliştirme yapılmasını ister. Gidip de bir freelance senior Android developer ve bir freelance senior iOS developer aramaz diye düşünüyorum. Bu yüzden Kotlin'i bırakıp Flutter öğrenmek bana mantıklı geldi. Sizce geçmeli miyim? @bitwise, @kotlinist sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.

Flutter (cross-platform) ile ürün çıkabilirsin, bence mantıklı bir seçim olur ama daha sonra IOS'a ağırlık verecek olursan da Swift4'den şaşma.

Dili yapıcağın işe göre seçmen daha mantıklı olur ama ilk olarak İOS ağırlıklı ilerlersen daha güvenli ve kazançlı olur.

Son düzenleme:
Kimi buyuk sirketlerde Android ve IOS ekipleri ayri olur, onlarin ilgili departmanlarina girebilirsin.

Herkes hybrid uygulama yazmiyor bazi dezavantajlarindan dolayi.

Onemli bir android projesi olan firma bunu freelance developer'a emanet etmez, onun yerine remote senior calistirabilir; o da teknik olarak freelance olmamis oluyor.

Freelance mobil yazılımcı olarak çalışmak istiyorum. Şu an Kotlin dilini öğreniyorum.

Aklıma bir soru işareti takıldı. Bence freelance iş yaptıracak olan birisi her iki platforma (iOS, Android) birden geliştirme yapılmasını ister. Gidip de bir freelance senior Android developer ve bir freelance senior iOS developer aramaz diye düşünüyorum. Bu yüzden Kotlin'i bırakıp Flutter öğrenmek bana mantıklı geldi. Sizce geçmeli miyim? @bitwise, @kotlinist sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.
Yurtdışı freelance mobil işlerine baktığımızda büyük düşünen müşteriler aslında hem Android, hem de iOS için ayrı yazılımcı düşünebiliyorlar. Bunu bir kenara koyalım.

Tek yazılımcı üzerinden iki platformu hedefleyen müşterileri 2'ye ayırabiliriz. İlk grup her şeyi belli, sabit bir uygulama istiyor. Yani daha sonradan güncelleme ihtiyacı duymayacak, tek bir işlevi gören. Bu grup için açıkası Flutter ve React Native ayrımı yok. Geliştiricinin tecrübesi ve isteyeceği fiyat önemli. Ona sadece bir uygulama lazım.

İkinci grup ise uygulamanın sürekli güncellenebilecek bir şekilde tasarlanmasını ve belki de düzenli bakımını başka yazılımcılardan, başka zamanlardan isteyecek bir grup.
Bu grup daha çok React Native geliştirici arıyor. Bunun başlıca sebebi Dünya üzerinde Flutter geliştiricisinden çok React Native yani Javascript geliştiricisi olduğundan istedikleri her an uygulamalarına bakacak geliştirici bulabilme imkanları. Javascript ve React ekosisteminin ve topluluğunun daha büyük olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Benim tavsiyem eğer tek tabanca takılacağım diyorsan React Native yolunda ilerlemen. Çünkü bir React Native geliştiricisi, istediği zaman Backend ve Front-End tarafına rahatlıkla kayabilir. Ayriyeten normal iş başında Flutter'ın React Native'ı yakalaması için hala önünde uzun bir yol var. Zaten Node.js üzerinden bir React uygulaması geliştiriyorsun aslında. Adeta İsviçre çakısı bir yazılımcısının. Ve müşterilerin de tam istediği yazılımcı.

Ben bile normalde Kotlin ile geliştirme yapmama rağmen, daha önce Node.js ile uğraştığım için ara sıra basit React Native uygulamaları yazıyorum. Ama sanırım senin aklın biraz Flutter'da kalmış. Google'ın bir kursu var yeni çıkardığı Türkçe. Ona bakabilirsin. Eğer hoşuna giderse ilerle. Yazılımcı aç kalmaz.

Freelancer takılırken en çok aldığım iş modelleri; Var olan uygulama üzerinden değişiklikler oluyor. Özellikle React Native üzerinden destek arayan çok fazla insan var. Çünkü gerçekten işini hakkıyla yapan insan sayısı az. Sıfırdan projeler genelde öğrencilerin bitirme, dönem projeleri falan oluyordu. Bunuda genelde Java ile geliştiriyordum.
Az da olsa çalıştığım bazı iş modelleri;
- WebView ile mobil çıktı almak. Bu iş modeli gelir olarak düşük ama diğerleri kadar zahmet istemez.
- Store üzerinden uygulamayı canlıya almak.
- Admob veya benzer reklam ağlarını uygulamaya entegre etmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı