Mobil programlama için dil önerisi

1Beyefendi

Picopat
Ben bir konuda kendimi geliştirmek istiyorum fakat karar veremedim. Mobil üzeri olsun istiyorum, uygulama oyun gibi şeyler. Ne öğrenmemi önerirsiniz? HTML, CSS ve temel Python biliyorum.

Sistemin iyi ise Android Studio öneririm en kötü oradan alışırsın öğrenmesi kolay dil Java.

Hocam Java hiç de kolay bir dil gibi gözükmüyor zaten android studio bilgiseyar sömüren bir program olduğu için kullanmama taraftarıyım
Sistemin iyi ise Android Studio öneririm en kötü oradan alışırsın öğrenmesi kolay dil Java.

Uygulama ve oyun farklı şeyler. Karar ver.
Hangisi kısa vadede daha mantıklı? Oyun konusunda godot düşünüyorum

Ben bir konuda kendimi geliştirmek istiyorum fakat karar veremedim. Mobil üzeri olsun istiyorum, uygulama oyun gibi şeyler. Ne öğrenmemi önerirsiniz? HTML, CSS ve temel Python biliyorum.
sisteminiz iyi olmadığı için python diyebilirim. Android kodlama yapacaksanız kotlin kullanırsınız. ios kodlama ise swift önerebilirim.

Yazılım kısa vade işi değildir.
Hocam kısa vade dediğim 2 sene içerisinde bir konuda kendime iyi diyebilmek istiyorum
sisteminiz iyi olmadığı için python diyebilirim. Android kodlama yapacaksanız kotlin kullanırsınız. ios kodlama ise swift önerebilirim.
Oyun için ne önerirsiniz ben godot istiyorum fakat herkes unity öneriyor .

Hocam Java hiç de kolay bir dil gibi gözükmüyor zaten android studio bilgiseyar sömüren bir program olduğu için kullanmama taraftarıyım

Açıkcası kendinize bir alan seçmenizi ve o alan üzerinde ilerlemenizi öneriyorum. Arkadaşın dediği gibi yazılım kısa vadeli bi iş değildir. Mobil kodlama da öyle direkt yapabileceğin birşey değil. En azından o yapacağın dili orta-üst seviyede bilmen lazım. Bir dili orta-üst seviyede öğrenmen de en az 6-7 ay alacaktır. Yani tabii kendine eminsen dediğim gibi kotlin kullanabilirsin.

Hocam kısa vade dediğim 2 sene içerisinde bir konuda kendime iyi diyebilmek istiyorum

Godot gerçekten de iyi alternatif olarak unity , unreal engine , cry engine önerebilirim.

Yazılım kısa vade işi değil. Oyun hiç değil. Oyun geliştirme de iyi hale gelmek senelerin emeğini isteyen bir şey. İşin daha da kötüsü, daha hızlı gelişen bir sektör olduğu için daha çok emek istiyor.

Kolay dil diye bir şey yok ki, bir süre sonra hepsi algoritma kafasına bakıyor. Tamam minnoş kolaylaştırmalar falan var da yok yani öyle bir şey.

Android studionun bilgisayarı sömürmesi eğer sanal makine kullanırsan oluyor, eğer cihazında debug etmek istemiyorsan kendi cihazını da USB ile bağlayabilirsin fakat bir debug ortamına ihtiyacın var, onun dışı Jetbrains IDElerinin hepsi hayvan gibi kaynak tüketir, evet.

Godot bir oyun motoru, dil değil.

Java ya da C# zaten OOP öğrenirken kullanmanız gereken ana adımlardan birisi, Java ve Kotlin android tarafına uygulama yazmanın kökleri fakat dendiği gibi amaca göre.
UNreal kullanacaksanız C++ var, Unity için C# lazım, Javascriptle de kullanılan motorlar varmış da daha önce ilgi alakam olmadı.

Bana kalırsa siz C# ile kendi masaüstünüze bir şeyler çıkartmaya başlayın, niyetiniz Android ise Java ile başlayın çünkü dil çile zaten de, oyun motoru öğrenmek apayrı çile.

OOPyi çözüp kafanızda da üç beş algoritma yapabilmeye başladığınız dönem de bir şeyler yazarsınız oyun olarak bana kalırsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı