FreeSync Açıkken Titreme

Yok FreeSync açıkken titreme var bende sadece. ASUS'tan monitör bir daha almayacağım 3 tane monitörünü aldım hepsinin bir sıkıntısı çıktı. Bir dahaki sefer HP veya ViewSonic tercih edeceğim.

ViewSonic, LG, MSI, bunları önerebilirim şu anda kullandım monitör de ölü pixsel var tüketici haklarına başvurdum olmlu olursa iadeden sonra LG monitörlere geçeceğim Gigabyte monitör de iyi ancak pahalı.

Arkadaşlar bu sorun VA panellerin ekran yenileme hızının değişmesi esnasındaki voltaj değişikliklerine karşı hassas olmasından kaynaklanıyor. AMD, FreeSync monitörlerde 21.4.1 yaması ile bunu yazılımsal olarak düzeltmeye çalıştı ancak sorun halen bazı monitörlerde devam ediyormuş. Bahsettiğim yamadan sonra benim monitörümde düzelmişti. Uzun bir süredir karşılaşmıyorum bu sorunla.

1629703882151.png

Arkadaşlar bu sorun VA panellerin ekran yenileme hızının değişmesi esnasındaki voltaj değişikliklerine karşı hassas olmasından kaynaklanıyor. AMD, FreeSync monitörlerde 21.4.1 yaması ile bunu yazılımsal olarak düzeltmeye çalıştı ancak sorun halen bazı monitörlerde devam ediyormuş. Bahsettiğim yamadan sonra benim monitörümde düzelmişti. Uzun bir süredir karşılaşmıyorum bu sorunla.

Eki Görüntüle 1145961
Benim monitörüm TN panel

Eki Görüntüle 1145961

Bu olayın IPS VA TN paneli yok kardeşim ben HP 144Hz TN panel denedim onda da titreme oldu IPS de oldu VA da oldu 5 farklı monitör denedim hepsi aynıydı.

Sorun çözülmemiş, eve geldiğimde farkettim. Freesync açık, Adaptive Sync'de aktif olduğunda titreşim hala var..
kardeşim sorun bendede var monitorum asus tuf 24.5 inc senınkının markası asusmu ben garantiye bişi göndermek istemiyorum acer vardı bende onu gönderdim daha kötü geldi bunu göndersem daha kötü gelirmi asus musteri hizmetleri nasıl eger monitörün asussa

kardeşim sorun bendede var monitorum asus tuf 24.5 inc senınkının markası asusmu ben garantiye bişi göndermek istemiyorum acer vardı bende onu gönderdim daha kötü geldi bunu göndersem daha kötü gelirmi asus musteri hizmetleri nasıl eger monitörün asussa
Belirli oyunlarda yapıyorsa bunu sadece, (ki bende öyleydi), monitörle ilgili bir problem değil, AMD FreeSYNC'nin yazılımsal problemi olduğunu ve yıllardır bu sorunu çözemediğini öğrendim.
Bende bu sorun sadece PUBG Mobile Emülatör'de yaşanıyor. GTA 5, Hitman, Lost Ark gibi oyunlarda efektif bir şekilde çalışıyor. Ayrıca bu özelliği kapatsan, oyun içerisinde çok bir fark olmadığını göreceksin.

Not: AMD her yazılım güncelleme notunda, önceden belirlenen buglar, yeni eklenenler ve hangilerinin bu yeni güncellemede çözüldüğünü içeren bir yazısı var. "Flickering" titreme problemi, 2 yıldır her güncelleme metninde "çözülmedi" olarak yerini koruyor..

Belirli oyunlarda yapıyorsa bunu sadece, (ki bende öyleydi), monitörle ilgili bir problem değil, AMD FreeSYNC'nin yazılımsal problemi olduğunu ve yıllardır bu sorunu çözemediğini öğrendim.
Bende bu sorun sadece PUBG Mobile Emülatör'de yaşanıyor. GTA 5, Hitman, Lost Ark gibi oyunlarda efektif bir şekilde çalışıyor. Ayrıca bu özelliği kapatsan, oyun içerisinde çok bir fark olmadığını göreceksin.

Not: AMD her yazılım güncelleme notunda, önceden belirlenen buglar, yeni eklenenler ve hangilerinin bu yeni güncellemede çözüldüğünü içeren bir yazısı var. "Flickering" titreme problemi, 2 yıldır her güncelleme metninde "çözülmedi" olarak yerini koruyor..
yok kardeşim her oyunda yapıyoır ayrıca acerım vardı onda oyle bi durum olmadı fps sabitleyince pubgda olmuyor ama csgo valorant gıbı fps akışkan oyunlarda yasıyorum bilemedim garantiye gonderirsem bişi yok deyıp daha kotu yollarlarmı dıye korkuyorum ekran kartım bu arada saglam nvıdıa sıkıntı yk ylsaydı bı oncekı monıtorde olurdu

Yok kardeşim her oyunda yapıyoır ayrıca Acer'ım vardı onda oyle bir durum olmadı FPS sabitleyince PUBG'da olmuyor ama CS:GO Valorant gıbı FPS akışkan oyunlarda yasıyorum bilemedim garantiye gonderirsem bir şey yok deyıp daha kotu yollarlar mı diye korkuyorum ekran kartım bu arada saglam NVIDIA sıkıntı yk ylsaydı bir oncekı monıtorde olurdu.

En iyisi sabit Hz e alıp freeesync açmamak şu an kullandım Gigabyte monitör de titreme olmadı. Farklı monitör denedim ASUS HP AOC bu markalarda FreeSync kapalı oldu zaman bile titreme yapıyordu. Çözümü henüz yok çoğu kişide var bu sorun. Hz yüksek olunca zaten ekran da yırtılma olmuyor.

FPS sabitleyic V-Sync'den bahsetmedim bu arada, 120Hz veya 144Hz da iken zaten yırtılma olmuyor zaten, bizde de aynı sorunlar var. Yapabileceğimiz tek bu.
Yabancı kaynaklara bakarsan onlarda aynı konudan bahsediyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı