FreeSync monitörde G-Sync kullanmak

kullanıcı1

Hectopat
Arkadaşlar G-Sync Comparatible özelliği FreeSync gibi performans verir mi? Ekranımız FreeSync ise AMD mi yoksa NVIDIA mı sistem kurmak lazım? Cevap verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitöre göre sistem almanın manası yok şuan. Yeni monitörlerin çoğu iki teknolojiyi de gayet iyi bir şekilde işliyor zaten. Ama illa içime sinsin dersen Freesync+AMD sistem kur. G-Sync üzerine olan monitörler daha pahalı çünkü.

Monitöründeki gerekli ayarı yap. Yani FreeSync veya G-Sync ne var ise aç. Keyfine bak. Ekran kartı ayarlarında muhtemelen NVIDIA için söylemem gerekirse açık geliyor. AMD tarafında bilmiyorum. Zaten oyun keyfini kaçıracak görüntüler elde etmediğin sürece bunu kafaya takma. Dediğim gibi sorun olmaz.

Sevgili dostum şuan G-Sync uyumlu Freesync monitör kullanıyorum imzada bilgisi yazıyor. Şimdi tabi ki direkt G-Sync yazılımlı monitörler gibi performans vermeyecektir ama zaten uçmuş gitmiş olan döviz kurunu göz önünde bulundurduğunda G-Sync yazılımlı monitör ateş pahası gerçekten o parayı vermek kolay değil. Ben şuan memnunum yani en azından bir eksiğini görmedim yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum sistemi. Display port bağlantısını yapınca otomatik olarak kendisi algıladı G-Sync adaptive oldu. Şimdi asıl farkı anlamak için bir de G-Sync uyumlu monitörde oynamak lazım o da dediğim gibi çok pahalı. Şayet o kadar yüksek bütçen yok ise; Freesync / G-Syncadaptive monitör almanda bir sakınca yoktur. Nvidia kart almak zorunda da değilsin Amd ekran kartları da pekala iyidir.

Sevgili dostum şu an G-Sync uyumlu FreeSync monitör kullanıyorum imzada bilgisi yazıyor. Şimdi tabii ki direkt G-Sync yazılımlı monitörler gibi performans vermeyecektir ama zaten uçmuş gitmiş olan döviz kurunu göz önünde bulundurduğunda G-Sync yazılımlı monitör ateş pahası gerçekten o parayı vermek kolay değil. Ben şu an memnunum yani en azından bir eksiğini görmedim yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum sistemi. Display Port bağlantısını yapınca otomatik olarak kendisi algıladı G-Sync adaptive oldu. Şimdi asıl farkı anlamak için bir de G-Sync uyumlu monitörde oynamak lazım o da dediğim gibi çok pahalı. Şayet o kadar yüksek bütçen yok ise; FreeSync / G-Syncadaptive monitör almanda bir sakınca yoktur. NVIDIA kart almak zorunda da değilsin AMD ekran kartları da pekala iyidir.

Dostum cevap için çok teşekkür ederim ben de FreeSync kullanıyorum zaten G-SYNC gereksiz pahalı, AMD RX 5700'lü bir sistem kurmayı düşünüyorum G-SYNC adaptive kullanırken yırtılma falan oluyor mu peki?

Hayır olmuyor yani şimdiye kadar hiç olmadı bu yüzden V-Sync açmama da gerek kalmıyor. Gayet akıcı bir şekilde oyunumu oynayabiliyorum. Yalnız hedefin 2k 144 Hz ise şöyle diyeyim; günümüz oyunlarında artık öyle 2k çözünürlükte 144 Fps almak kolay olmuyor. Yani ekran kartının gücü biraz yetmeyebilir. Ben mesela bazı oyunlarda alamıyorum bir iki tık ayar kısmam gerekiyor hele ray tracing açık iken mümkün değil zaten. Ama pek sorun teşkil etmiyor oynarken gözü rahatsız eden bir durum yaratmıyor. Bence hedef 2k 144Hz ve 144 Fps ise optimum performans için en az Rtx 2080 veya Rtx 2070 süper gücünde bir ekran kartı lazım gelir diye düşünüyorum. Belki bazı "AAA" oyunlarda onlar bile kurtaramayabilir. 1080p oynuyorsan zaten sorun yok. :)

Hayır olmuyor yani şimdiye kadar hiç olmadı bu yüzden V-Sync açmama da gerek kalmıyor. Gayet akıcı bir şekilde oyunumu oynayabiliyorum. Yalnız hedefin 2K 144 HZ ise şöyle diyeyim; günümüz oyunlarında artık öyle 2K çözünürlükte 144 FPS almak kolay olmuyor. Yani ekran kartının gücü biraz yetmeyebilir. Ben mesela bazı oyunlarda alamıyorum bir iki tık ayar kısmam gerekiyor hele Ray Tracing açık iken mümkün değil zaten. Ama pek sorun teşkil etmiyor oynarken gözü rahatsız eden bir durum yaratmıyor. Bence hedef 2K 144Hz ve 144 FPS ise optimum performans için en az RTX 2080 veya RTX 2070 Super gücünde bir ekran kartı lazım gelir diye düşünüyorum. Belki bazı "AAA" oyunlarda onlar bile kurtaramayabilir. 1080P oynuyorsan zaten sorun yok. :)

Dostum sence 27Inc 1080P sorun olur mu?
Zaten oyunları ben 1080P'de oynamayı seviyorum fakat 27inçde 720P gibi durur mu acaba biraz moralim bozuldu o konuya

Şimdi monitörün kaç inç olduğundan ziyade burada önemli olan çözünürlük oranı nedir? Monitörünüzün bilgilerini belirtebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı