FreeSync ve NVIDIA

guveninan44

Centipat
Artık NVIDIA'nın FreeSync üzerinden G-SYNC açabildiğini biliyoruz fakat monitör alacakken üzerinde tüm FreeSync ibaresi olan monitörlere güvenebilir miyim? Bir arada sadece desteklenen monitörler diye bir olay vardı o hala geçerli mi? Yoksa gördüğüm her FreeSync monitörde G-SYNC açabilirim diye düşünebilir miyim?

Bu konu hakkında herkes birşeyler söylüyor, neye inanacağımı şaşırdım şahsen. Ben açıldığına emin olduğum bir monitör aldım. GTX1660Ti’a MSI Mag241cr bağlayıp verimli şekilde kullanıyorum

Bildiğim kadarıyla her FreeSync monitör G-SYNC açamıyor biraz araştırman lazım.Bazı modellerin sitesinde yazıyor destek olup olmadığı.Örneğin benim monitörümün tanıtım kısmında açılabildiği yazıyor.

Merhaba,

İlla ki G-SYNC 'a ihtiyacınız varsa ona uyumlu, sertifikalı bir monitör almanızı tavsiye ederim. FreeSync'a ihtiyacınız varsa yine Freesync sertifikalı bir ürün almanızı tavsiye ederim. Belki "FreeSync 2" monitörlere bakmak isteyebilirsiniz.

G-Sync'ın pahalı olmasının sebebi, Nvidia bu ekranlar içerisinde bir donanım kullanılmasını zorunlu kılıyor ve teknoloji için lisans ücreti istiyor. AMD FreeSync tarafında ise böyle bir zorunluluk olmadığı gibi monitör üreticilerinden lisans ücreti almıyor.

İyi çalışmalar.

Yukarıda yanlış cevaplar verilmiş ancak tek tek belirtmeyeceğim.
Freesync üzerinden G-sync aktive edilebilir demek çok doğru değil. Freesync olan ve adaptivesync teknolojisine sahip monitörlerde g-sync özelliği aktive edilebilir demek daha doğru olacaktır.
G-sync teknolojisi monitörün yenileme hızı ile ekran kartının saniyede verdiği kare değerlerini eşitlemek için ek bir modül kullanır. Pahalı olmasının sebebi budur.
Freesync ve adaptivesync teknolojileri ise bunu yazılımsal olarak yapar.
Freesync teknolojisi kısa zaman önceye kadar sadece amd ekran kartları ile kullanılabiliyordu. Ancak sonrasında tanıtılan adaptivesync teknolojisi ile nvidia ekran kartlarının saniyede verdiği kare hızı ile monitörün yenileme hızı yazılımsal olarak eşitlenebilir hale geldi.
Nvidia'nın açıklamasına göre adaptivesync teknolojisi çoğu monitörde g-sync performansı vermiyor. Ama yine de bu eşitlemeyi sağlayabiliyor.
Cevap olarak hayır, Freesync teknoljisine sahip monitörlerde g-sync özelliğini aktive edemezsiniz. Ancak monitör freesync olup adaptivesync teknolojisini destekliyor ise o zaman aktive edebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı