Frekans farkı yüzünden Corsair bellekler uyumlu çalışmıyor

Bütçe
1500

Ortis

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
Asus B660 plus d4
İşlemci
i5 12400F
Geçtiğimiz hafta sistemimde ki RAM kapasitesini yükseltme kararı aldım. Kasanın üstünde satın aldığım zaman yanında gelen Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3600MHz CL18 DDR4 RAM'ler takılıydı bende internetten aynısına bakıp Corsair 16 GB (2x8) Vengeance LPX 3600MHz CL 18 DDR4 RAM aldım. Fakat yeni RAM'leri taktıktan sonra ekran gelmedi, ilk aklıma gelen RAM'leri yerine iyi takamadığımdı fakat problem o değilmiş.

Benim kasamda takılı olan RAM'lerin base Clock'u 2600MHz'miş yeni aldıklarım 2133MHz'miş arkadaşlarım ile baktığımızda onlar bana söyledi. Ben alırken base clock farkı diye bir şey bilmiyordum. Bu iki RAM'i bir biriyle uyumlu bir şekilde 3600MHz'de çalıştırabilmenin bir yolu var mı yoksa iade etmek daha mı mantıklı? Bu olaylar başıma geldikten sonra RAM'leri altığım siteye baktım teknik özellik kısmında base clok için herhangi bir ibare bulunmuyor daha sonra kasayı aldığım siteye baktım orada da kasa içerisinde ki RAM'ler için herhangi bir base clock ibaresi bulunmuyor. Ben bu işin içinden nasıl çıkabilirim?
Asus PRIME B660-PLUS D4 Intel LGA1700 ATX Anakart modelim bu.

Dosya Ekleri

• d.jpg
    d.jpg
    189 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
İade et. Aynı marka, model, frekans, CL her zaman yeterli değildir uyum için. Bellek ve kontrolcü çok farklıysa patlarlar. Sendekilerin taban frekans hızı farkına sebep olan da bu.
Peki ben bunu nasıl öğrenip kendi ramlerimin aynısını bulacağım, elimde ram varken de gidip 4 tane yeni ram almak çok saçma.

Problemi çözdüm kendi RAM'lerim 3600MHz de çalışırken BIOS güncellemesi yaparak 2133MHz'e düşürdüm sonra kasaya yeni aldığım RAM'leri taktım ve artık yeni ve eski RAM'lerin 2133 MHz de çalışıyor ve PC açılıyor. Daha sonra BIOS ekranından XMP(d.o.c.p)'yi enable yaparak restart attım ve bütün RAM'ler 3600MHz'de çalışmaya başladı sorun çözüldü. BIOS'unuz güncellese fabrika ayarlarına getirin.

Geri
Yukarı