Front end ve backend developperler ne iş yapar?

EFE CELİL

Hectopat
Daha fazla  
Frontend ve backend devoleperler ne iş yapar? Az çok yazılıma ilgim var ve merak ediyorum çokça duydum bu meslekleri. Meraktan açtım bu konuyu detaylı ve öz bir şekilde anlatabilir misiniz?

Front-End developerler kullanıcı arayüzü tasarımı tarzında daha çok görsel işler yaparken Back-End developerler uygulamanın arkasındaki işlemleri yapan kodları yazar. İkisi birlikte çalışıp Instagram, Facebook gibi uygulamaları yapar mesela.

Instagram üzerinden örnek vermek gerekirse, Instagram uygulamasını açınca karşınıza çıkan mesaj kutusu tasarımı, düzeni falan gibi ayarlamaları Front-End developerlar yaparken, arka planda çalışan mesaj gelip gelmediğini kontrol eden, siz Reels sekmesini açınca Instagram sunucularından size Reels videoları getiren kodları Back-End developerlar yazarlar. Bu Reels videolarını size göstermek yine tabii ki Front-End developerların görevidir.

Backend, çoğunlukla veritabanıyla uğraşan, sunucu taraflı çalışacak kodların yazıldığı, PHP ve Python dilinin zirvede olduğu bir bölüm.

Frontend ise kullanıcı arayüzünün tasarlandığı, bazılarının Backend'e bağlama işine karışmam demeleri dışında arayüzü backend ile iletişim halinde tutan kısımdır. HTML, CSS ve JS üçlüsünü kullanır.

İkisi de ileri düzey seviyesinde öğrenmesi ve çalışması gereken frameworklere sahip. Örneğin Backend'de Flask modülü Python ile HTTP site kurmaya yarar. PHP'de CodeIgniter, Laravel ve CakePHP gibi frameworkler ile uygulama geliştirmek hızlandırılır.
Frontend'de de pek bilgim olmaması bir yana, Vue gibi şeyler var.

Bir de Fullstack var. Yukarıda yazdıklarımı ziple tek bir kişiye yükle.

@Ellie Williams Framework'ler tam olarak ne oluyor bilmediğimden soruyorum.

Düz mantık olarak PHP ile yapabileceğin şey HTML dosyasının arasında echo ile sayı yazdırmak. Framework kullanınca web isteği geliyor işleniyor ayrışıyor sınıflandırıyor yönlendiriliyor inşa ediliyor ve en son hazırlanan web sayfası isteğe cevap olarak dönülüyor.

Frontend için bir şey diyemem.

Yazdığın kod ile uygulama arasında bir duvar veya mutfak denebilir. Sıfırdan yazılması vakit kaybı temel işlevleri sağlar.

Kullanicinin klavyesinden cikan bilginin veritabani sunucusunun diskine yazilana kadar ki surecte gectigi asamalari kabaca parcalara bolup isimler verilmis.

Kullaniciya en yakin katman frontend, nihai sunucuya en yakin katman backend. Farkli ara katmanlar da var mimarilere gore.

TR'de bu kavramlardan diyen birisi %99.99 ihtimalle web uygulamasinin browser tarafina frontend, sunucu tarafina da backend diyordur.

Yoksa gateway, BFF, middleware vs gibi tonla farkli mimaride konumlanmis ayrim var.

Akbank'ın 2021 yılında 2 günlüğüne sistemi çökmüştü.

Akşam "benlik bişey yok galiba, ben kaçtım" deyip çıkanlar frontendciler,

Yanlış müdahale (iddiaya göre uygulamaları barındıran mainframeden db erişiminde transaction kayıpları yaşanıyormuş, bunlar da koskoca dbyi şak diye restart ederiz düzelir demişler, bilemiyoruz, belki de siber saldırı oldu da dışarıya böyle diyorlar) ile sistemi down eden, insanların para çekememesine, kredi kartı ile işlem yapamamasına, mobil/web üzerinden hesabına bile erişememesine sebep olan sonra 2 gün uyumayıp sistemi tekrar ayağa kaldıranlar backendciler.

Geri
Yukarı