FSP FP1000 UPS nasıl kullanılır?

matrokor

Hectopat
Aşağıda belirttiğim linkteki ürünü aldım. Şimdi bazı sorularım olacak.

1-Ürünü şarj etmeli miyim direk kullanmalı mıyım?
2-Dikkat etmem gereken bir unsur var mı? Daha önce hiç UPS kullanmadım.
3-Ürünü şarj etmem gerekiyorsa direk prize mi takmalıyım yoksa açık olarak mı şarj olmalı?
4-UPS sadece bilgisayar açık iken mi açık olmalı yoksa her zaman mı?
5-Sadece bilgisayarı mı UPS'ye takmalıyım yoksa monitörüde mi?
6-Kurulum yapmalı mıyım yoksa direk tak kullan mı?

Sistemim;
-Ryzen 5 2600
-RX 580 8 GB
-B450M-K
-16 GB RAM (çift kanal)
-Rampage X-Horse 600W 80+

Not: Biliyorum güç kaynağım kötü. Lütfen bunun hakkında yorum yapmayın ve sorularımı cevaplamaya çalışın. Teşekkürler.

Benim de pek bilgim yok. Tahminlerimi sunuyorum. 1-2 şeyi cevaplayamayabilirim.

1- Fark edeceğini sanmam. Tahminimce kullanırken gereken elektriği sisteme verir, fazladan elektrik çekerek kendini şarj eder.
2- Hava alan bir ortamda bulunmasında fayda var.
4- Sadece bilgisayar açık iken UPS'in açık olması daha iyi olur bence.
5- Kasa daha önemli tabii ama ikisini de takmanız yararınıza olur. Çünkü olası bir elektrik kesintisi durumunda bilgisayarı normal bir şekilde kapatmak isterseniz monitör açık olmayacağından bilgisayarı kapatmak biraz zor olabilir.
6- Tak-kullan olması lazım. Kitapçığında yazar zaten.

5- Kasa daha önemli tabii ama ikisini de takmanız yararınıza olur. Çünkü olası bir elektrik kesintisi durumunda bilgisayarı normal bir şekilde kapatmak isterseniz monitör açık olmayacağından bilgisayarı kapatmak biraz zor olabilir.
Çok mantıklı konuştunuz gerçekten. Peki ikisinede gücü yeter mi? Çünkü güç kaynağım 600W.

Her ne kadar güç kaynağı 600W olsa da oyun esnasında 350-380 Watt'dan fazla güç tüketeceğini sanmam. Monitör de olsa olsa 30-40 Watt çeker.

Sıkıntısız çalışıyor mu diye test edebilirsiniz. Mesela ilk oyuna girin, gereken gücü sağlayabiliyor mu diye bakın. Şarjı dolduğunda prizden çekin, oyunu ve bilgisayarı kapatana kadar gücü yetiyor mu diye bakın. Bunlar yeterli olur bence.

Sıkıntısız çalışıyor mu diye test edebilirsiniz. Mesela ilk oyuna girin, gereken gücü sağlayabiliyor mu diye bakın. Şarjı dolduğunda prizden çekin, oyunu ve bilgisayarı kapatana kadar gücü yetiyor mu diye bakın. Bunlar yeterli olur bence.
Şarj olduğunu nasıl anlayacağım?

Geri
Yukarı