FSR ve DLSS nedir?

ozan kınalı

Kilopat
Daha fazla  
Son zamanlarda bunlar sayesinde FPS'yi 25'ten 90'a çıkaranları görüyorum. Bu teknoloji RX580 için geçerli mi? En son TLOU part 1 de FPS olarak pek iyi sonuç almamıştım. Bu teknolojiyi bu oyunda açabilir miyim?

DLSS NVIDIA'nın geliştirdiği bir teknolojidir. FSR ise AMD'nin. FSR 1.0, AMD Radeon RX 5000 ve RX 6000 serisi ekran kartlarında desteklenirken, FSR 2.0, Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarında desteklenir. FSR 1.0 ayrıca, NVIDIA ekran kartları gibi diğer grafik kartları ile de kullanılabilir. FSR 2.0 ise sadece AMD Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarında desteklenir. Fideltyfx Super Resolution (FSR), AMD tarafından sunulan ve destekleyen oyunlarda ekrana gelen kare sayısının artmasını sağlayan bir video ölçekleme teknolojisidir. DLSS ise NVIDIA imzalı GeForce RTX 20 (2060, 2070, 2080 ve bu modellerin super sürümleri), GeForce RTX 30 (3060, 3070, 3080, 3090 ve bu modellerin Ti sürümleri), GeForce RTX 40 (4090, 4080, 4070 Ti) ekran kartlarının tamamı, DLSS desteği sunuyor. DLSS açılımı, “derin öğrenme süper örnekleme” olarak ifade edilir. Bu özel teknoloji, yapay zekâ ve derin öğrenme algoritmalarını kullanarak oyunlardaki grafiklerin daha yüksek çözünürlüklerde çalıştırılmasını sağlar. Tabii ki bunları destekleyen ve desteklemeyen oyunlar da vardır.

Ayrıca kullandığın ekran kartının desteklediği özellikleri görmek için de AMD Radeon Software uygulamasını kullanabilirsin.

Bu konulardan yararlanabilirsin.

Upscale teknolojileri. Oyunu daha düşük bir çözünürlükte renderlayıp, ekran çözünürlüğüne en yakın detayı sunacak şekilde ekrana getirir. Oyun daha düşük çözünürlükte renderlandığı için de FPS değeri artar. İyi senaryoda hem görüntüden bir kaybın olmaz, hem de FPS değerin artar. RX 580'de FSR kullanabilirsin.

1080p için neredeyse hiçbir işe yaramaz ki çözünürlük zaten düşük olduğu için gerek de olmayan teknolojiler bence. 1440p ve üzerinde çok iş görüyor.

Senin durumunda FSR kullanmak zorunluluk olduğu için açabilirsin. Yine de FSR'a başvurmadan FPS artırabilme yolu varsa (oyun içi ayar düşürme vs gibi) onları denemek daha mantıklı olur. Hele Last of Us gibi işlemciye çok yük bindiren bir oyunda FSR açmak totalde FPS'i yükseltse de %0.1 low değerlerini düşürebilir.

Son zamanlarda bunlar sayesinde FPS'yi 25'ten 90'a çıkaranları görüyorum. Bu teknoloji RX580 için geçerli mi? En son TLOU part 1 de FPS olarak pek iyi sonuç almamıştım. Bu teknolojiyi bu oyunda açabilir miyim?
Bahsettiğiniz evet FSR 3'ün Frame Generation'u ve NVİDİA tarafında ise DLSS 3 FG versiyonu. Yani RTX 4000 serisi kartlarda var.

Anladığım kadarıyla siz Frame Generation'dan da yararlanamıyorsunuz.
1706406962828.png

FSR ve DLSS, yüksek kaliteli yukarı ölçekleme(high quality upscaling) çözümleridir. Ana çözünürlük yerine daha düşük bir çözünürlük tercih edilerek kaynak kullanımı azaltılır ve performans artar. Yüksek kaliteli yukarı ölçekleme çözümleri ise akıllıca tasarlanmış grafik hilelerinden ve algoritmalardan faydalanarak kalite kaybını en aza getirmeye çalışır. Performans artarken kalite kaybı en aza indirilmeye çalışılır.

FSR ve DLSS, yüksek kaliteli yukarı ölçekleme(high quality upscaling) çözümleridir. Ana çözünürlük yerine daha düşük bir çözünürlük tercih edilerek kaynak kullanımı azaltılır ve performans artar. Yüksek kaliteli yukarı ölçekleme çözümleri ise akıllıca tasarlanmış grafik hilelerinden ve algoritmalardan faydalanarak kalite kaybını en aza getirmeye çalışır. Performans artarken kalite kaybı en aza indirilmeye çalışılır.
Ekran kartım GTX 970. RDR 2'de FSR 2.0'ı açınca MB oranı düşüyor. Peki ben bunu nasıl kullanabiliyorum hocam?

Ekran kartım GTX 970. RDR 2'de FSR 2.0'ı açınca MB oranı düşüyor. Peki ben bunu nasıl kullanabiliyorum hocam?
MB oranı düşüyordan kasıt nedir? VRAM kullanımı ise bahsettiğin çözünürlüğün düşmesi doğrudan kullanımı etkiler, çözünürlük düşerse VRAM kullanımı artar.

Geri
Yukarı