FSR ve DLSS nedir?

MB oranı düşüyordan kasıt nedir? VRAM kullanımı ise bahsettiğin çözünürlüğün düşmesi doğrudan kullanımı etkiler, çözünürlük düşerse VRAM kullanımı artar.
1706412383877.png

Burası düşüyor FSR 2.0'ı açınca.

Desteklemiyorsa kullanamaz falan yazmışsınız. Vega8 ile FSR2 de kullandım FSR3 de. FSR'yi her türlü kullanırsın, kazandırdı FPS oranı değişir sadece.

Desteklemiyorsa kullanamaz falan yazmışsınız. Vega8 ile FSR2 de kullandım FSR3 de. FSR'yi her türlü kullanırsın, kazandırdı FPS oranı değişir sadece.
FSR, eğer onun için gereklj Vulkan ve DX özelliklerini destekliyorsa çalışabilir gayet. FSR 3 için belirli kartlar öneriliyor çünkü FPS'in fazla olması lazım. Yoksa oluşturulan karelerin bozunmaları çok belli oluyor, kare sayısı az olduğu için dolaylı yoldan input lag da artıyor.

DLSS NVIDIA'nın geliştirdiği bir teknolojidir. FSR ise AMD'nin. FSR 1.0, AMD Radeon RX 5000 ve RX 6000 serisi ekran kartlarında desteklenirken, FSR 2.0, Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarında desteklenir. FSR 1.0 ayrıca, NVIDIA ekran kartları gibi diğer grafik kartları ile de kullanılabilir. FSR 2.0 ise sadece AMD Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarında desteklenir. Fideltyfx Super Resolution (FSR), AMD tarafından sunulan ve destekleyen oyunlarda ekrana gelen kare sayısının artmasını sağlayan bir video ölçekleme teknolojisidir. DLSS ise NVIDIA imzalı GeForce RTX 20 (2060, 2070, 2080 ve bu modellerin super sürümleri), GeForce RTX 30 (3060, 3070, 3080, 3090 ve bu modellerin Ti sürümleri), GeForce RTX 40 (4090, 4080, 4070 Ti) ekran kartlarının tamamı, DLSS desteği sunuyor. DLSS açılımı, “derin öğrenme süper örnekleme” olarak ifade edilir. Bu özel teknoloji, yapay zekâ ve derin öğrenme algoritmalarını kullanarak oyunlardaki grafiklerin daha yüksek çözünürlüklerde çalıştırılmasını sağlar. Tabii ki bunları destekleyen ve desteklemeyen oyunlar da vardır.

Ayrıca kullandığın ekran kartının desteklediği özellikleri görmek için de AMD Radeon Software uygulamasını kullanabilirsin.

Yanlış bilgi vermeliyim FSR 3.0 resmi olarak RX 590 bile destekliyor. FSR 3 oyunu olan oyunlarda RX 570 sahip olsanız bile kullanabiliyorsunuz. Buradaki olay sadece AMD bu ekran kartlarında minimum verim alabilirsiniz demek istiyor.

RX 5700XT kullanıyorum FG ve FSR 3.0 kullanıyorum herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

FSR 2 RX 6xxx serisi destekliyor diye bir durum yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı