FTTB altyapıda 1000 Mbit internet erişimi mümkün mü?

LydiaTeyze

Decapat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Akademisyen
Merhaba,

Kablonet kullanıcısıyım. Binaya kadar fiber, eve kadar anten kablosu sisteminde 100 Mbit internet alıyorum. Ancak hız yeterli gelmiyor. Kablonet de eve kadar fiber veremediği için Türk Telekom 1000 Mbit internet paketine geçmeye karar verdim.

Ancak Türk Telekom genel merkezi, altyapımın 1000 Mbit paketi desteklediğini söylese de evime kadar fiber kablo yok. Türk Telekom kutusundan dairelere CAT 6 kablo ile dağıtım sağlanıyor. Genel merkeze bu durumu ilettiğimde sistemde 1000 Mbit'in desteklendiği görünüyor dilerseniz il müdürlüğü ile bir görüşün dediler. İl müdürlüğünü dün aradığımda ulaşamadım.

Konuyla alakalı bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Merhaba,

Kablonet kullanıcısıyım. Binaya kadar fiber, eve kadar anten kablosu sisteminde 100 Mbit internet alıyorum. Ancak hız yeterli gelmiyor. Kablonet de eve kadar fiber veremediği için Türk Telekom 1000 Mbit internet paketine geçmeye karar verdim.

Ancak Türk Telekom genel merkezi, altyapımın 1000 Mbit paketi desteklediğini söylese de evime kadar fiber kablo yok. Türk Telekom kutusundan dairelere CAT 6 kablo ile dağıtım sağlanıyor. Genel merkeze bu durumu ilettiğimde sistemde 1000 Mbit'in desteklendiği görünüyor dilerseniz il müdürlüğü ile bir görüşün dediler. İl müdürlüğünü dün aradığımda ulaşamadım.

Evinize kadar fiber kablo gelmiyorsa 100 üzeri hız alamazsınız. Aslında bazı MDU'lar (TT kabininden dairelere CAT kabloların dağıtıldığı cihazlar) gigabit destekli olsa da TT, şu an için 100 üzeri hızları sadece FTTH altyapıda sunuyor :
Ek Açıklama 2022-08-20 143909.png

Merhaba,

1000 Mbit kullanamazsınız diye biliyorum. OBK koymaları gerekiyor ama onunla uğraşmıyorlar.

Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum. Firma merkezinin 1000 mbit verebiliriz demesi normal mi sizce? Ayrıca yine telekom altyapısını kullanan comnetten altyapımı sorguladığımda 1000mbit desteklediği gözüküyor.

@Coturismail @Dejuf

Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum. Firma merkezinin 1000 mbit verebiliriz demesi normal mi sizce? Ayrıca yine telekom altyapısını kullanan comnetten altyapımı sorguladığımda 1000mbit desteklediği gözüküyor.

@Coturismail @Dejuf
Rica ederim.
Bazıları fiberi gördü mü 1000'i yapıştırır. Bazı çalışanlar da daha ilgili davranıp neymiş ne değilmiş detaylıca öğrendikten sonra bilgi verir. Siz sallamasyon bir tipe denk gelmişsiniz.

Öte yandan Comnet de orada fiber olduğunu gördüğü için FTTH mi FTTB mi olduğunu umursamaksızın 1000 demiştir. Dediğim gibi FTTH yoksa 1000 de yok. En azından şu an için.

Geri
Yukarı