FTTB altyapıda Telekom 1000MBPS kullanmak

Coturismail

Centipat
Bugün başvurdum, teknik ekiplerle görüştüm ve FTTB olsa da 24 daire var ve binanın altındaki cihazdaki 24 portun 1/3'ü boş, (3'te 1'lik kısım Superonline kullanıyor) geriye kalan 3'te 2'lik Telekom kullanıcılarının cihaz üzerindeki toplam kapasitesi 1275MBIT ve cihaz 2.5Gbps kapasite destekliyor, bundan dolayı size rahatlıkla bu hızı verebiliriz, 1000MBPS kullanabilirsiniz ve modem takıp, hız testi yapıp, kontrol etmekten başka bir işlem yok dediler. Siz ne dersiniz?

Ben tercih ederdim yine de, seneye muhtemelen fiyatlar dâhâ uçuk olacak.
Sorun çıkarsa dava ile sözleşmeden cayabilirsin.
Şöyle bir sıkıntı var. Adamlara daireye Cat5E kablo geliyor dedim, sorun olmaz dediler, Cat5E 1Gbit hız destekliyor dediler. Mesafeyi sordular 25 metre dedim. Hiçbir şey olmaz, rahatlıkla 920-940 Mbit arası alırsınız dediler.

Şöyle bir sıkıntı var. Adamlara daireye Cat5E kablo geliyor dedim, sorun olmaz dediler, Cat5E 1Gbit hız destekliyor dediler. Mesafeyi sordular 25 metre dedim. Hiçbir şey olmaz, rahatlıkla 920-940 Mbit arası alırsınız dediler.
Normal değerler, istersen Cat 6 veya Cat 6A alarak o kabloyu çektir.

Sitedeki ev interneti sahiplerine internet testi yaptır istersen.
Daha önce 100Mbit kullanıyordum, yurt dışına gittiğim için kapattırdım, çok memnundum. Döndüğümde 1000 Mbit hız sunduklarını gördüm, başvurdum. Binada 200, 500, 1000 kullanan yok. En hızlı kullananlar 100 Mbit hız kullanıyor.

istersen Cat 6 veya Cat 6A alarak o kabloyu çektir.
Acaba Cat5E ile Cat6 arasında ping farkı olur mu?

Maalesef olmadı. FTTH olmayan, FTTB olan binalarda 1000Mbit verilemiyor. Verilebilmesi için OBK dönüşüm gerekiyor ve Telekom OBK dönüşüm için uğraşmak istemiyor. Eğer FTTB altyapıdan 1000Mbit hız almak gibi bir düşüncesi olanlar varsa, bence bu işe hiç girmesinler. Çünkü olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı