FTTB'den FTTH'ye Dönüşüm

ben linkedIn üzerinden il telekom müdürüne yazdım.
Hocam hakikaten ertesi gün dönüşüm başladı mı? Bu konuyu 22 Haziran 2022 tarihinde açmışsınız. 23 Haziran 2022'de dönüştürdüler mi? Böyle bir şeyin mümkün olmadığını varsayarak soruyorum. Çünkü hiçbir yerde hiçbir zaman tek bir tweet ile hele de FTTB olan binada hele de bir günde FTTH dönüşümü gerçekleştirilemez. Biliyorum çok kesin konuştum ama ben daha önce hiç rastlamadım böyle bir şeye. Belki gerçekleşmiştir, sizin adınıza sevinirim ama hakikaten bu çok çok zor hocam. :/

Gaz almak amaçlı öyle söylemiş olabilirler. Belki de daha önceden o binaya çizilmiş bir proje vardı ve yakın zamanda çalışmalar başlayacaktı. Siz de tweet atınca o zamana denk geldi ve size o şekilde bilgi verildi. Aksi halde gerçekten mümkün değil desem yeridir. Elma ile armutu kıyaslamak gibi olacak ama yıllarca altyapı bekleyenler var hocam. Gerek bu forumda gerek başka forumlarda okuyoruz. Adamın hiç altyapısı yok veya ADSL'i var veya da VDSL'i var her neyse. Ama öyle kolay kolay bir günde fiber gelmiyor. Gelmez de zaten. Bu fiber işi o kadar kolay değil.
"Hazır binada fiber kablo varken bunu FTTH'a dönüştürüversinler" demek kolay ama bu işi yapmak o kadar kolay değil. Çünkü sistemlerin çalışma prensipleri farklı. Biri aktif şebekeyi kullanır diğeri pasiftir yani elektriksiz çalışır. Öyle tek bir kişi tek bir tweet attı diye "hemen şunu bir FTTH'a çevirelim" demezler.
Fiber başvurusu gelince bir keşif ekibi binayı kontrol eder. Bölgedeki planlama ekibine bilgi verir. Planlama ekibi uygun görürse bir proje çizer. Bu proje Ankaradaki genel müdürlüğe gönderilir. Tabii bu genel müdürlüğe ülkenin dört bir yanından projeler gelir. Genel müdürlük de potansiyel görürse ve yeterli bütçeye sahipse projeyi onaylar. Sonrasında çalışmalara başlanır. Santral tarafında OLT'den o adres için port ayrılır, taşerona haber verilir çalışma takvimine göre binaya kablo çekilir vs vs... Bakın bunlar kocaman bir sürecin parçaları. "Bir tweet attım hooop fiber geldi" diye bir şey yok maalesef.

Dediğim gibi eğer bir günde çevirdilerse bende geri vites vardır hocam merak etmeyin. Bunu şeref meselesi haline de getirmem. Çok şaşırır ve sizin adınıza sevinirim. Ama böyle bir şeyin mümkün olmadığını da biliyorum.

Ayrıca "yapmak zorundalar" demişsiniz de yapmak zorunda olduklarını kim söyledi ki? Neticede devlet kurumu değil, sivil toplum kuruluşu değil. Bu yatırımlarını babasının hayrına yapmıyor ya. Kâr geleceğini öngörürse yatırım yapar. Gbps paket çıkardı diye herkese satma hissiyatı çok masumane bir düşünce olmuş. Milyonluk şirket hocam. Elbet bunun muhasebecisi, aktüeri (risk yöneticisi) ıvırı zıvırı var. Bunlar kaç aydır/yıldır hesap kitap yapmıyor mudur sizce? Baksanıza bu mesajı yazdığım an itibariyle (30 Haziran 2022) TT mevcut müşterilerine 200, 500 ve 1000'lik paketleri satmıyor bile. Bu paketler şu an için yeni abonelere özel. Önümüzdeki süreçte mevcut müşterilere de açılacağını düşünüyorum ben.

Mesaj uzayacak ama bundan sonrası biraz daha genel bilgi amaçlı yazayım:
Bu tweetlerin, maillerin vs genelde hiçbir işe yaramadığını söylemeliyim. Ümit Önal'a, Yusuf Kıraç'a mail atıp medet uman arkadaşlar oluyor da acı gerçek bu maalesef. Mail adresleri kurumsal. Yani adamın bire bir kendisi okumuyor. Günde kaç tane mail geliyordur kim bilir. Hepsini tek tek okuyup onlara cevap vermesi mümkün değil zaten. Sekreteleri, çalışanları vs okuyup iletişim bilgisi, adres alıyor. Sonra ilgili adresin bağlı olduğu müdürlükten bilgi alıyor. Sonra da bu bilgiyi mail atan vatandaşa aktarıyor bu kadar. Twitter'da da süreç aşağı yukarı aynı şekilde işliyor. Ha, binde bir işe yaradığı oluyormuş ama iki elin parmaklarını geçer mi bilmem.

Mesela aynı şey CİMER için de geçerli. Millet CİMER'e yazınca doğrudan cumhurbaşkanıyla iletişime geçtiğini sanıyor. 80 milyonluk ülkede cumhurbaşkanı bilgisayarın başına bir oturuyor, o da ne? Bir vatandaş altyapı talep etmiş. Hemen fiber çekin derhal!! :D Böyle bir şey mümkün olabilir mi ya Allah aşkına?
CİMER'deki memur genelde BTK'ya yönlendiriyor. BTK'nın da çok bir etkisi yok zaten. O da TT müdürlüğüne yönlendiriyor. Müdürlükteki ilgili memur da genelde kopyala-yapıştır cevaplarla geçiştiriyor. Bu ülkede adam akıllı muhatap bulmak çok zor biliyorsunuz.
En etkilisi dilekçe hazırlayıp müdürlükteki planlama birimiyle yüz yüze görüşmek suretiyle dilekçeyi oraya teslim etmek. Gerisi planlamaya kalmış.

Hocam sanırım sorduğum soru bildirim olarak gitmedi size. Veya gözden kaçırmış da olabilirsiniz. Neyse merakımdan tekrar soruyorum: hemen ertesi gün dönüşüm başladı mı? Hemen ertesi gün değilse bile 22 Haziran 2022 tarihinden bugüne dek değişen bir şey var mı? Yani herhangi bir ilerleme kaydedildi mi?
ben il telekom müdürüne linkedIN uzerinden yazdım. emekli olmuş kendisi yerime atanan kişi yölendirecem dedi. aradılar yapacaz dediler 1 hafta sürmedi. bayramdan sonra geleceklermiş bakalım..

ben linkedIn üzerinden il telekom müdürüne yazdım.

ben il telekom müdürüne linkedIN uzerinden yazdım. emekli olmuş kendisi yerime atanan kişi yölendirecem dedi. aradılar yapacaz dediler 1 hafta sürmedi. bayramdan sonra geleceklermiş bakalım..
Haydi İnşallah hocam, sizin adınıza sevindim. :)

Umarım konu sahibi arkadaşımız da dahil olmak üzere herkes fiberin tadına varabilme fırsatına kavuşur.
Bu arada ayrı bir konu açıp gelişmeleri yazarsanız ileride bilgi almak isteyen vatandaşlar için yol gösterici bir rol üstlenirsiniz. Hem orada mevzuları konuşuruz, tartışırız. Tabii yazmak istemezseniz siz bilirsiniz.

Bir de şunu sormak istiyorum. Ben DH forumda yine aynı konuda (FTTB'den FTTH'a dönüşüm konusunda) biriyle mesajlaşmıştım. O siz misiniz?

Böyle bir şey Kablonet için de mümkün mü acaba? HFC sistem de bir bakıma FTTB sayılır, sizce FTTH dönüşümü mümkün olabilir mi? Zira Kablonet de gigabit tarife sunmaya başladı.

Ben de dönüşüm yapıldı ve tam 6 ay yoğun uğraşım sonunda 57 dairelik siteyi zorla dönüşüm yaptılar. Konu sahibi arkadaşın dediği gibi öyle bir tweet ile bir günde olmuyor bu işler maalesef. Dönüşüm yapılana kadar imanım gevredi. Ama çok iyi oldu. Telefonun kamera bozuk olduğu için görüntü kötü oldu.

D3AC6B61-F3C2-497A-8173-8A0672C26121.jpeg

Son düzenleme:
Ben de dönüşüm yapıldı ve tam 6 ay yoğun uğraşım sonunda 57 dairelik siteyi zorla dönüşüm yaptılar. Konu sahibi arkadaşın dediği gibi öyle bir tweet ile bir günde olmuyor bu işler maalesef. Dönüşüm yapılana kadar imanım gevredi. Ama çok iyi oldu. Telefonun kamera bozuk olduğu için görüntü kötü oldu.

Eki Görüntüle 1452661
hayırlı olsun hocam. ben çok uğraşmadım ama bekliyorum bayramdan sonraya kaldı. eve kadar kabloları telekom mu çekiyor. bide herkesin evde olması gerekiyor mu. bizde 12 daire var gerçi

Haydi İnşallah hocam, sizin adınıza sevindim. :)

Umarım konu sahibi arkadaşımız da dahil olmak üzere herkes fiberin tadına varabilme fırsatına kavuşur.
Bu arada ayrı bir konu açıp gelişmeleri yazarsanız ileride bilgi almak isteyen vatandaşlar için yol gösterici bir rol üstlenirsiniz. Hem orada mevzuları konuşuruz, tartışırız. Tabii yazmak istemezseniz siz bilirsiniz.

Bir de şunu sormak istiyorum. Ben DH forumda yine aynı konuda (FTTB'den FTTH'a dönüşüm konusunda) biriyle mesajlaşmıştım. O siz misiniz?
olabilir hocam. hayırlısı ile dönüşüm yapılsın ben gerekli açıklamaları yapacağım :D iscooo benim adım orada.

Evet kabloları Telekom ekibi çekiyor. Binanın altındaki switch'i söküyorlar, daire içlerine giden Cat6 kabloları söküyorlar, daha sonra BASK'ı monteleyip, Telekom aboneliği olan, Telekom internet kullanan dairelere Fiber cam kabloyu çekiyorlar. İnşallah sizde en yakın zamanda FTTH internetinize kavuşursunuz.

Evet kabloları Telekom ekibi çekiyor. Binanın altındaki switch'i söküyorlar, daire içlerine giden Cat6 kabloları söküyorlar, daha sonra BASK'ı monteleyip, Telekom aboneliği olan, Telekom internet kullanan dairelere Fiber cam kabloyu çekiyorlar. İnşallah sizde en yakın zamanda FTTH internetinize kavuşursunuz.
Ttnet kullanmayanlara ne oluyor :D bide tüm daire evde olacak mı

Telekom kullanmayanların Telekom switchi ile bir işi yok. Hangi daireler Telekom kullanıyorlarsa onların dairelerine fiber kabloyu çekiyorlar. Ayriyetten benim sitede FTTH Superonline fiberde var, Superonline kullananlar için de aynı işlemi yaptılar. Onların dairelerine de fiber kabloyu çektiler. Superonline kullananlarda 2 fiber kablo prizden geliyor. Biri Telekom, diğeri Superonline. Ben hiç Superonline aboneliği başlatmadığım için bemim dairede Superonline fiber kablo yok. Ama kullanmak istersem Superonline gelip fiber kabloyu çeker. Zaten işlem 1 günde bitmiyor. Sitedeki dairelere gün ve saat veriyorlar. Bu gün saatte işlem yapılacaktır diye.

Hocam ufak bir noktayı düzeltmek isterim: Daha önce de gördüm BASK (bina altı sonlandırma kutusu) diyorsunuz da o aslında bir sonlandırma kutusu değil, dağıtım kutusu. Çünkü fiber hat o kutuda sonlanmıyor. Kutunun içerisinde PLC dediğimiz bir splitter (dağıtıcı) yer alıyor. Ana hat fiber kablosundan gelen optik sinyal PLC'nin bir ucuna bağlı olan porttan giriyor. Diğer portlara ise dairelerden gelen OBK'lar giriyor. Yani söz konusu kutu sadece bir dağıtıcı görevi görüyor.

Bakınız benim binamdaki kutunun içeriği:

20220101_082421.jpg

Dikkat edilirse mavi portlar dip dibe iken kırmızı ile işaretlediğim port diğerlerinden biraz ayrık duruyor. İşte bu port, yeşil ile işaretlediğim PLC'nin giriş portu. Bu porta giren ince siyah kablo, ana hat kablosundaki bir core'a (telaffuzu kor, anlamı da kıl) füzyonlanmış (kaynatılmış) bir pigtail. Pigtail dediğim şey ise fabrika çıkışlı olarak bir ucu konnektörlü diğer ucu boşta olan fiber kablo. Şuradan inceleyebilirsiniz : Fiber Optik Pigtail

Her neyse konumuza dönelim. Bu pigtail ana hattan aldığı sinyali PLC'ye iletiyor. PLC'den çıkan beyaz kablolar mavi portlara iletiyor. Mavi portalara giren diğer pigtailler ise dairelerden gelen OBK'lara füzyonlanmış durumda. Yani fiber kablodan gelen optik sinyal daireye kadar çıkmış oluyor.

Zaten altyapının ismi de bu yüzden FTTH. Açılımı fiber to the home. Türkçesi eve kadar fiber. Aksi halde fiber hat binada sonlandırılsaydı zaten FTTH olmazdı.
Nerede sonlanıyor peki? Dairedeki ONT cihazında. Açılımı optical network terminal. Türkçesi optik ağ terminali. Adı üzerinde optik ağın sonlandığı terminal. Dolayısıyla FTTH altyapıda optik sinyalin sonlanıp bakır kabloya aktarıldığı nokta ONT cihazıdır.

Genel bilgi içeren birkaç link bırakayım meraklısına:
PLC : 1x32 | Mini Modül PLC Optik Bölücü | Fiber Optik Bölücüler
Pigtail : SC/UPC Pigtail | Single Mode G657.A2 | 0.9mm | Single Mod Fiber Optik Pigtail
Dağıtım kutusu : Optik Fiber Dağıtım Kutusu OFDK | AYRINTI TEKNOLOJİLERİ İLETİŞİM SİSTEMLERİ ENERJİ MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
Ve birkaç video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
İster TT ister onun altyapısından hizmet veren herhangi bir firma (Turknet, Millenicom, Netspeed vs...) kullanın altyapı sahibi TT olduğu için abonelik başvurusu yaptığınızda dairenize kabloyu çekerler hocam. Ama şu an bunları konuşmak için çok erken. Hele bir binanıza ana hat kablosu çekilsin de sonrası kolay. Hatta tüm bina sakinleriyle ortak karar alıp bir elektrikçiye de bütün dairelere çektirebilirsiniz. Biz böyle yapmıştık. Bir elektrikçiyle anlaştık ve 9 dairenin tamamına OBK çektirdik. Sonrasında kutuyu takmaya gelen ekip 9 OBK'nın hepsinin ucuna pigtail füzyonlayıp kutunun içerisine yerleştirdi. Böylelikle sonradan kablo çekmekle falan uğraşmadık, daha temiz bir kurulum oldu. Sizin de binanıza kablo çekilirse (ki umarım çekilir) sonrasında bina sakinleri olarak bütün dairelere OBK çektirebilirsiniz. Sıkıntı çıkaran olursa da abonelik başvurusu yapan oldukça kuruluma gelen TT ekibi çeker.

Hocam ufak bir noktayı düzeltmek isterim: Daha önce de gördüm BASK (bina altı sonlandırma kutusu) diyorsunuz da o aslında bir sonlandırma kutusu değil, dağıtım kutusu. Çünkü fiber hat o kutuda sonlanmıyor. Kutunun içerisinde PLC dediğimiz bir splitter (dağıtıcı) yer alıyor. Ana hat fiber kablosundan gelen optik sinyal PLC'nin bir ucuna bağlı olan porttan giriyor. Diğer portlara ise dairelerden gelen OBK'lar giriyor. Yani söz konusu kutu sadece bir dağıtıcı görevi görüyor.

Bakınız benim binamdaki kutunun içeriği:

Eki Görüntüle 1452761

Dikkat edilirse mavi portlar dip dibe iken kırmızı ile işaretlediğim port diğerlerinden biraz ayrık duruyor. İşte bu port, yeşil ile işaretlediğim PLC'nin giriş portu. Bu porta giren ince siyah kablo, ana hat kablosundaki bir core'a (telaffuzu kor, anlamı da kıl) füzyonlanmış (kaynatılmış) bir pigtail. Pigtail dediğim şey ise fabrika çıkışlı olarak bir ucu konnektörlü diğer ucu boşta olan fiber kablo. Şuradan inceleyebilirsiniz : Fiber Optik Pigtail

Her neyse konumuza dönelim. Bu pigtail ana hattan aldığı sinyali PLC'ye iletiyor. PLC'den çıkan beyaz kablolar mavi portlara iletiyor. Mavi portalara giren diğer pigtailler ise dairelerden gelen OBK'lara füzyonlanmış durumda. Yani fiber kablodan gelen optik sinyal daireye kadar çıkmış oluyor.

Zaten altyapının ismi de bu yüzden FTTH. Açılımı fiber to the home. Türkçesi eve kadar fiber. Aksi halde fiber hat binada sonlandırılsaydı zaten FTTH olmazdı.
Nerede sonlanıyor peki? Dairedeki ONT cihazında. Açılımı optical network terminal. Türkçesi optik ağ terminali. Adı üzerinde optik ağın sonlandığı terminal. Dolayısıyla FTTH altyapıda optik sinyalin sonlanıp bakır kabloya aktarıldığı nokta ONT cihazıdır.

Genel bilgi içeren birkaç link bırakayım meraklısına:
PLC : 1x32 | Mini Modül PLC Optik Bölücü | Fiber Optik Bölücüler
Pigtail : SC/UPC Pigtail | Single Mode G657.A2 | 0.9mm | Single Mod Fiber Optik Pigtail
Dağıtım kutusu : Optik Fiber Dağıtım Kutusu OFDK | AYRINTI TEKNOLOJİLERİ İLETİŞİM SİSTEMLERİ ENERJİ MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
Ve birkaç video:

İster TT ister onun altyapısından hizmet veren herhangi bir firma (Turknet, Millenicom, Netspeed vs...) kullanın altyapı sahibi TT olduğu için abonelik başvurusu yaptığınızda dairenize kabloyu çekerler hocam. Ama şu an bunları konuşmak için çok erken. Hele bir binanıza ana hat kablosu çekilsin de sonrası kolay. Hatta tüm bina sakinleriyle ortak karar alıp bir elektrikçiye de bütün dairelere çektirebilirsiniz. Biz böyle yapmıştık. Bir elektrikçiyle anlaştık ve 9 dairenin tamamına OBK çektirdik. Sonrasında kutuyu takmaya gelen ekip 9 OBK'nın hepsinin ucuna pigtail füzyonlayıp kutunun içerisine yerleştirdi. Böylelikle sonradan kablo çekmekle falan uğraşmadık, daha temiz bir kurulum oldu. Sizin de binanıza kablo çekilirse (ki umarım çekilir) sonrasında bina sakinleri olarak bütün dairelere OBK çektirebilirsiniz. Sıkıntı çıkaran olursa da abonelik başvurusu yapan oldukça kuruluma gelen TT ekibi çeker.
Yanlış söylemiş olabilirim. Ama şu anda FTTH Telekom fiberi dönüşüm yapıldıktan sonra kullanıyorum. Sorun nedir onu anlamadım. Bizde de aynı kutudan var ve adamlar bütün dairelere bu kutudan fiber kablo çektiler. Ayriyetten Superonline FTTH kullanıp, dairesine CAT 6 gelen bütün dairelerinkini de Fiber kablo ile değiştirdiler. Sonuçta dönüşüm yapıldı. Bu sitede benim oturduğum binaya koydukları kutu, diğer binalarda daire sayısı fazla olduğu için oradaki kutularda daha dazla çıkış var. Ama sorun nedir onu anlamadım, bu kadar yazmışsınız. Şu anda Telekom 1000 tarifesini kullanıyorum ve 1000/60 hız alıyorum.
AABEAA61-C027-46EC-846C-2117FC35E105.jpeg

Dosya Ekleri

• 5D5D8D51-072B-415B-8C77-62C96F9CCEC0.jpeg
    5D5D8D51-072B-415B-8C77-62C96F9CCEC0.jpeg
    89,6 KB · Görüntüleme: 34

Yeni konular

Geri
Yukarı