FTTB'den FTTH'ye Dönüşüm

Yanlış söylemiş olabilirim. Ama şu anda FTTH Telekom fiberi dönüşüm yapıldıktan sonra kullanıyorum. Sorun nedir onu anlamadım. Bizde de aynı kutudan var ve adamlar bütün dairelere bu kutudan fiber kablo çektiler. Ayriyetten Superonline FTTH kullanıp, dairesine CAT 6 gelen bütün dairelerinkini de Fiber kablo ile değiştirdiler. Sonuçta dönüşüm yapıldı. Bu sitede benim oturduğum binaya koydukları kutu, diğer binalarda daire sayısı fazla olduğu için oradaki kutularda daha dazla çıkış var. Ama sorun nedir onu anlamadım, bu kadar yazmışsınız. Şu anda Telekom 1000 tarifesini kullanıyorum ve 1000/60 hız alıyorum. Eki Görüntüle 1452790
Sorun yok ki sadece o kutunun bir sonlandırma değil dağıtma işlevi gördüğünü anlattım.

Sorun yok ki sadece o kutunun bir sonlandırma değil dağıtma işlevi gördüğünü anlattım.
Sonuçta dışarıdan gelen kablo burada sonlanıyor. Bu nedenle dışarıdan gelen kablonun dairelere dağıtımı yapılmadan önce sonlandırıldığı yer bina altındaki bu kutu. Bu nedenle bu kutuya BASK (bina altı sonlandırma kutusu diyorlar)

Sonuçta dışarıdan gelen kablo burada sonlanıyor. Bu nedenle dışarıdan gelen kablonun dairelere dağıtımı yapılmadan önce sonlandırıldığı yer bina altındaki bu kutu. Bu nedenle bu kutuya BASK (bina altı sonlandırma kutusu diyorlar)
İşte ben de onu diyorum dışarıdan gelen kablo sonlanmıyor ki. PLC'ye girip dağıtılıyor. Bu sebeple de dağıtım kutusu deniyor.

İşte ben de onu diyorum dışarıdan gelen kablo sonlanmıyor ki. PLC'ye girip dağıtılıyor. Bu sebeple de dağıtım kutusu deniyor.
26BA22D7-CDD0-49AE-84E7-9848184F46DC.jpeg

Profesyonel olarak bu işi yapan firma bunu yanlış yazmış o zaman.

Eki Görüntüle 1452811
Profesyonel olarak bu işi yapan firma bunu yanlış yazmış o zaman.
Profesyonel olarak bu işi yapan firma bunu yanlış yazmış o zaman:

Bunun literatürde tek bir ismi yok ama genelde OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) olarak kullanılıyor. Zaten mantıken de sonlandırma işi yapmadığı için OFDK çok daha makul. MDU cihazı olsa veya DSLAM olsa neyse. Onlar fiberi sonlandırıp SFP modülü vasıtasıyla optik sinyali bakır kabloya aktarıyor. Bakın adı üzerinde fiber sonlanıyor, sinyal bakıra aktarılıyor. Ama bu dağıtım kutularında fiber sinyal sonlanmıyor, sadece dağıtılıyor. Bunu anlamak bu kadar zor olmasa gerek.

Profesyonel olarak bu işi yapan firma bunu yanlış yazmış o zaman:

Bunun literatürde tek bir ismi yok ama genelde OFDK (optik fiber dağıtım kutusu) olarak kullanılıyor. Zaten mantıken de sonlandırma işi yapmadığı için OFDK çok daha makul. MDU cihazı olsa veya DSLAM olsa neyse. Onlar fiberi sonlandırıp SFP modülü vasıtasıyla optik sinyali bakır kabloya aktarıyor. Bakın adı üzerinde fiber sonlanıyor, sinyal bakıra aktarılıyor. Ama bu dağıtım kutularında fiber sinyal sonlanmıyor, sadece dağıtılıyor. Bunu anlamak bu kadar zor olmasa gerek.
Tamam o zaman işte demek ki bu bir Bina altı sonlandırma kutusu ve gelen hat dağıtımdan önce burada sonlanıyor, sonra buradan dağıtım yapılıyor ama dağıtımdan önceki ilk işlevi bina altında sonlandırmak. Daha sonrası dağıtım yapmak. Ama siz gelen hat sonlanmıyor diyorsunuz. Eğer o hattı daireler talep etmez kullanmazlarsa, hat sonlanmış oluyor ve bu işi de bu firmanın yazmış olduğu gibi bu kutu sonlandırmış oluyor, eğer talep olursa da bu kutuda sonlanmış hat, yine bu kutu ile dairelere dağıtım yapılıyor. Ama direkt sonlanmıyor, dağıtım yapılıyor derseniz yanlış tabir kullanmış olursunuz.

Son düzenleme:
Tamam o zaman işte demek ki bu bir Bina altı sonlandırma kutusu ve gelen hat dağıtımdan önce burada sonlanıyor, sonra buradan dağıtım yapılıyor ama dağıtımdan önceki ilk işlevi bina altında sonlandırmak. Daha sonrası dağıtım yapmak. Ama siz gelen hat sonlanmıyor diyorsunuz. Eğer o hattı daireler talep etmez kullanmazlarsa, hat sonlanmış oluyor ve bu işi de bu firmanın yazmış olduğu gibi bu kutu sonlandırmış oluyor, eğer talep olursa da bu kutuda sonlanmış hat, yine bu kutu ile dairelere dağıtım yapılıyor. Ama direkt sonlanmıyor, dağıtım yapılıyor dersek yanlış tanir kullanmış oluruz.
Sonlandırmak demek optik sinyalin bitmesi demek. Bakın sonlanmak demek optik sinyalin bitip bakır kabloya aktarılması demek. Bu kutuda optik sinyal yine optik sinyal. Herhangi bir sonlandırma yok. Daireler istese de istemese de o kutuda optik sinyal bulunuyor. Hiçbir zaman hiç kimse kullanmasın ama yine de o kutuda optik sinyal mevcut. Sonlanmış olması için optik sinyalin bakır kabloya aktarılması gerek. Kelime anlamı olarak da sonlanma böyle değil midir?
Mesela bir koşu yarışını düşünün. Bütün atletler koşmaya devam ediyor. Yarış devam ediyor değil mi? Sonra bütün atletler yoruldu ve finish çizgisini göremeden hepsi birden olduğu yere oturuverdi. Yarış sonlandı mı şimdi? Yo sayaç yine devam ediyor. Yarış mantıken yine devam ediyor. Ta ki bütün atletler finish çizgisini geçene kadar. Ha, pes edip yarıştan çekilenler olabilir o ayrı mesele.
Şimdi tekrar düşünün, optik sinyalin verilmeye devam ettiği bir noktada fiber sonlanmış oluyor mu? Bu kutuda fiber sinyal sonlanmıyor. Sonlanmadığı için de bu kutu sonlandırma kutusu değil. Bu kutuda fiber sinyal bölünüp dağıtılıyor. Dağıtıldığı için de bu kutu bir dağıtım kutusu. Sonlandırma daire içerisindeki ONT cihazında gerçekleşiyor. Çünkü ONT'ye giren optik sinyal burada bayrağı bakır kabloya devrediyor. İşte sonlanma diye buna denir.
Dağıtımdan önce bu kutuda optik sinyal sonlansa dairelere nasıl optik sinyal dağıtılacak? Düşünün ki bir noktada optik sinyal sonlandı. Sonra dairelere tekrar optik sinyal dağıtılıyor. Böyle bir senaryo teknik olarak da mümkün değil zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam daha VDSL kullanıcılarını fibere dönüştürmediler FTTB'yi FTTH dönüştürmeye geleceklerini pek sanmam. Onun yerine bina sakinleri olarak eğer hizmet bölgesindeyseniz TurkNet gigafibere başvurun.

Dejuf doğru söylüyor Telekom ve Superonline santral müdürlüklerine gittiğimde o kutuları incelemiştim.

O kutunun tam adı bina altı dağıtım ünitesi udu kısacası. Bunu isteseler logar kapağına yapabilirler isterseler bina içine isterseler bina dışında kapının yanına da monte edebilirler.

O kutunun görevi omurgadan ayrılarak pasif olarak ek yapa yapa kabloyu binada ki bu üniteye bağlıyorlar böylece gelen ışığı profillerini atama yapmak için cihazdaki numaraları ve senkronizasyonu sağlayıp santralden size bir profil oluşturuluyor.

O ek yapılarak getirilen kablo aslında şebeke hattı desek yeridir. Çünkü içindeki Core sayısı kablodan kabloya değişir.

Siz sfp mikrotik (router/modem) cihaza sahip olursanız dediğiniz gibi olurdu binanın içinde veya dışında sonlandırılırdı. Bu hizmet için uçuk fiyatlar öderdiniz ama bu direk omurgadan gelen ek yapılmayan hatlarda verilen bir hizmettir şimdilik.

Hocam daha VDSL kullanıcılarını fibere dönüştürmediler FTTB'yi FTTH dönüştürmeye geleceklerini pek sanmam. Onun yerine bina sakinleri olarak eğer hizmet bölgesindeyseniz TurkNet gigafibere başvurun.
VDSL den fibere dönmek zahmetli iş. ancak fttb den ftth ye döndürmek maliyetsiz. binaya taktığı cihazı alıyor geri. en az 7 8 bini var o cihazın.

Bugün telekom ekipleri geldi kablo çekecekleri alana baktılar. kabloları tesisat üzerinden değil doğalgaz borularına dolayarak verebiliriz dedi. elektrikçiniz varsa sana kablo verelim sen çektir dediler. bende kabloyu verin ben hallederim dedim elektrikçiyle görüştüm çekecek.

Dönüşüm için binayı projelendirdiler 1 ay gibi bir süre var dedi. ben süreci takip edeceğim dedi. bakalım 1 ay sonra ne olacak

Son düzenleme:

Geri
Yukarı