FTTH Bağlantıda fiber GPON ONT değişikliği

Evet sanırım sorun GPON'da benim sonuçlarım ile çok benzer hatta benimki daha kötü diyebilirim. Değiştirmiyorlarda yapacak bir şey yok bu TT'nin her şeyinde bir sorun olur mu ya cidden kafayı yersin.
Valla öyle hocam ne yapalım katlanacaz artık bende hiç hoşnut değilim 95mbps sabitlemek nedir yahu? bir tanıdığım merkezde oturuyor ona huawei ont vermişler sabit 125 130 alıyor böyle birşey olabilirmi ya bildiğin fiber diye vdsl kullanıyoruz.

Arkadaşlar ONT cihazınızı değiştirtmek için hiç uğraşmanıza gerek yok. Huawei HG8310M ONT ülkemizde satılıyor. Türk Telekom'un verdiği HG8010M'den çok daha iyi bir ONT cihazıdır. Ben wi.com.tr'den aldım ama İsterseniz Aliexpress'ten de bulup alabilirsiniz.
Yeni ONT cihazını aldıktan sonra web arayüzüne girip SN kısmına eski ONT cihazınızın SN değerini yazmanız gerekiyor.
Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor forum konusunda da detayları paylaştım.

Arkadaşlar ONT cihazınızı değiştirtmek için hiç uğraşmanıza gerek yok. Huawei HG8310M ONT ülkemizde satılıyor. Türk Telekom'un verdiği HG8010M'den çok daha iyi bir ONT cihazıdır. Ben wi.com.tr'den aldım ama İsterseniz AliExpress'ten de bulup alabilirsiniz.
Yeni ONT cihazını aldıktan sonra web arayüzüne girip SN kısmına eski ONT cihazınızın SN değerini yazmanız gerekiyor.
Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor forum konusunda da detayları paylaştım.

Hocam siz önceden Nokia kullanmıyormuşsunuz galiba asıl sorun Nokia'dan Huawei geçiş yapmak.

Hayır ben Nokia'dan geçiş yapmadım ama Nokia'dan da geçişin sorun olacağını sanmıyorum. GPON bir standarttır, ONT ile OLT arasında uyumsuzluk diye birşey sözkonusu olmamalı. Elimde Nokia ONT cihazı olsaydı onun web arayüzüne nasıl girildiğine de bir bakardım. Belki web arayüzü yoktur ama telnet arayüzü vardır. En kötü olasılıkla SNMP kullanılarak SN değeri elde edilebilir Nokia ONT cihazından da.
Hocam siz önceden Nokia kullanmıyormuşsunuz galiba asıl sorun Nokia'dan Huawei geçiş yapmak.
Sizdeki Nokia ONT'nin model numarası bilgilerini paylaşır mısınız? Varsa kullanma kılavuzunu da paylaşırsanız çok iyi olurdu. Nokia ONT'den SN bilgisinin nasıl alınacağını burada tartışarak size denettirip buldurma şansımız olurdu, böylece Nokia ONT kullanan arkadaşların da sıkıntıları çözülmüş olurdu.
ONT'nin arkasındaki bilgilerin (özel bilgileri blurlayarak) bir fotoğrafını çekip paylaşma şansınız var mı?

Hayır ben Nokia'dan geçiş yapmadım ama Nokia'dan da geçişin sorun olacağını sanmıyorum. GPON bir standarttır, ONT ile OLT arasında uyumsuzluk diye birşey sözkonusu olmamalı. Elimde Nokia ONT cihazı olsaydı onun web arayüzüne nasıl girildiğine de bir bakardım. Belki web arayüzü yoktur ama telnet arayüzü vardır. En kötü olasılıkla SNMP kullanılarak SN değeri elde edilebilir Nokia ONT cihazından da.

Sizdeki Nokia ONT'nin model numarası bilgilerini paylaşır mısınız? Varsa kullanma kılavuzunu da paylaşırsanız çok iyi olurdu. Nokia ONT'den SN bilgisinin nasıl alınacağını burada tartışarak size denettirip buldurma şansımız olurdu, böylece Nokia ONT kullanan arkadaşların da sıkıntıları çözülmüş olurdu.
ONT'nin arkasındaki bilgilerin (özel bilgileri blurlayarak) bir fotoğrafını çekip paylaşma şansınız var mı?
Maalesef çekip atma şansım yok hocam duvara monte ettik artık kablolar sabitlendi ama modelini söyleyebilirim Nokia G-010G-Q.

@sunshine

Kutuda ve ONT üzerinde 12 rakamlı/harfli bir SN değeri yazıyor.

(1P) P/N: 3FE47210DE
(S) SN: XXXXXXXXXXXX
(23S) Lower MAC: XXXXXXXXXXXX
(20S) S/N: XXXXXXXXXXXXXXXXXX
(1T) Batch: CN-AA02

QR kod parantez içindekileri ve değerleri birleştirmiş.

[CODE title="nmap 192.168.100.1"]
Starting Nmap 7.92 ( https://nmap.org ) at 2021-11-19 14:04 +03
Nmap scan report for 192.168.100.1
Host is up (0.038s latency).
Not shown: 995 closed tcp ports (conn-refused)
PORT STATE SERVICE
21/tcp filtered ftp
22/tcp filtered ssh
23/tcp filtered telnet
80/tcp filtered http
443/tcp open [/CODE]

1637320286719.png

Arayüz:
1637320366258.png

ONT.jpg

kutu.jpg

kutu_icerigi.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Son düzenleme:
@sunshine

Kutuda ve ONT üzerinde 12 rakamlı/harfli bir SN değeri yazıyor.

(1P) P/N: 3FE47210DE
(S) SN: XXXXXXXXXXXX
(23S) Lower MAC: XXXXXXXXXXXX
(20S) S/N: XXXXXXXXXXXXXXXXXX
(1T) Batch: CN-AA02

QR kod parantez içindekileri ve değerleri birleştirmiş.

[CODE title="nmap 192.168.100.1"]
Starting Nmap 7.92 ( https://nmap.org ) at 2021-11-19 14:04 +03
Nmap scan report for 192.168.100.1
Host is up (0.038s latency).
Not shown: 995 closed tcp ports (conn-refused)
PORT STATE SERVICE
21/tcp filtered ftp
22/tcp filtered ssh
23/tcp filtered telnet
80/tcp filtered http
443/tcp open [/CODE]

Arayüz:
Eki Görüntüle 1219653

Bu görseldeki şifre geçerli değilse ONT cihazını resetleyip giriş yapmayı deneme şansın var mı?
ONT cihazının üzerinde küçük bir delik olmalı. O deliğe bir iğne sokup basılı tutup sonra ONT cihazına elektrik verip yaklaşık 30 saniye sonra bırakınca cihaz resetlenir. Böylece cihazın giriş şifresi resetlendiği için web arayüzüne login olup sonrasında cihazın SN değerine erişim sağlanabileceğini düşünüyorum.
Tabi bu bir risktir düşük olasılık da olsa bir konfigürasyonu bozup artık bağlanamama riski var ama düşük bir olasılık, bununla birlikte giriş yapılabilirse birçok Nokia ONT cihazı kullanıcılarını bu sıkıntılardan kurtarmış olacağız.

Dosya Ekleri

• 549c7e7adef779807de2260113c4a127dd2d02b4_2_375x500.jpeg
    549c7e7adef779807de2260113c4a127dd2d02b4_2_375x500.jpeg
    44,6 KB · Görüntüleme: 175
Bu görseldeki şifre geçerli değilse ONT cihazını resetleyip giriş yapmayı deneme şansın var mı?

Kullanıcı adı: admin
Şifre: 1234

Arayüze giriş için fiber kablosunu çıkarmak gerekiyor.

Edit: Bağlı olsa da bu URL'ler ile girilebiliyor:
http://192.168.100.1:443/login.html

1637321976575.png

Telnet için fiber kablosunun takılı olmaması gerek.

Kod:
disty:~ $ telnet 192.168.100.1
Trying 192.168.100.1...
Connected to 192.168.100.1.
Escape character is '^]'.
Login as: admin
Password:
menu:
    1 - Retrieve PLOAM password
    2-- Modify PLOAM password
    3-- Logout

Input command: 1
Get SLID Successful!!
current SLID: XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX     DEFAULT (sansürledim)
input   SLID:

menu:
    1 - Retrieve PLOAM password
    2-- Modify PLOAM password
    3-- Logout

Input command: 3
Are you sure to Logout ? (Y/N)y
Connection closed by foreign host.

Screenshot from 2021-11-19 14-29-07.png

Screenshot from 2021-11-19 14-28-57.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular