FTTH Bağlantıda fiber GPON ONT değişikliği

BrokenHeartS

Kilopat
Bundan yaklaşık 10 ay önceden binamıza FTTH altyapı döşendi. Dün ekipler geldi, kablo bağlantılarını yapıp modemi ve GPON cihazını bağladılar. Lakin bana verilen Nokia GPON idi, bu cihazla maksimum 95 Mbps hız almaktayım. Bu cihazın değişimi oluyor mu? Önceden bu konu hakkında çok şikayet duydum, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bundan yaklaşık 10 ay önceden binamıza FTTH altyapı döşendi. Dün ekipler geldi, kablo bağlantılarını yapıp modemi ve GPON cihazını bağladılar. Lakin bana verilen Nokia GPON idi, bu cihazla maksimum 95 Mbps hız almaktayım. Bu cihazın değişimi oluyor mu? Önceden bu konu hakkında çok şikayet duydum, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
Nokia ile 95 üstü alanlar da var. Santral hız profilleriyle alakalı bir durum.

Nokia ile 95 üstü alanlar da var. Santral hız profilleriyle alakalı bir durum.

Peki bu modemi değiştirme imkanım var mı hocam ben TurkNet kullanıyorum önceden bir arkadaş ana modemi söküp kendi modemini kullanabiliyordu. Varsa bende kendi cihazımı kullanmak istiyorum ama sıkıntı olur mu bilmiyorum. AC55u cihazım bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki bu modemi değiştirme imkanım var mı hocam ben TurkNet kullanıyorum önceden bir arkadaş ana modemi söküp kendi modemini kullanabiliyordu. Varsa bende kendi cihazımı kullanmak istiyorum ama sıkıntı olur mu bilmiyorum. AC55u cihazım bu arada.
Ben de kendi Asus RT-AX82U cihazımı kullanıyorum. Kullanabilirsiniz. VLANID değeri çok önemli. VLANID değerinizi öğrenin. Sonra güzelce kullanabilirsiniz.

Ben de kendi Asus RT-AX82U cihazımı kullanıyorum. Kullanabilirsiniz. VLANID değeri çok önemli. VLANID değerinizi öğrenin. Sonra güzelce kullanabilirsiniz.
Hocam önceden bir konu açılmıştı ac55u modemle fiber kurulumu hakkında bir arkadaş servis sağlayıcının 2 modemi aktif etmesi gerekiyor demişti ben şimdi türknet ilemi görüşmem gerekiyor konuyu buraya bırakıyorum.

Hocam önceden bir konu açılmıştı ac55u modemle fiber kurulumu hakkında bir arkadaş servis sağlayıcının 2 modemi aktif etmesi gerekiyor demişti ben şimdi türknet ilemi görüşmem gerekiyor konuyu buraya bırakıyorum.
Siz telekom altyapısından mı hizmet alıyorsunuz değil mi?
Yapmanız gerekenler kullanıcı adı ve şifreyi alıp VLANID değerini de öğrenip kullanacağınız yönlendirici cihazda kurulum yapıyorsunuz.
TürkNet ile görüşmeniz gerektiğini düşünmüyorum.

@BrokenHeartS bu testi yapıp sonucunu atar mısın ? Bende Nokia GPON ile 95 MBPS üstü göremiyorum ve upload yaparken internet felç oluyor. Bir sürü destek kaydı oluşturmama rağmen çözüm alamadim. Fiber geldi diye seviniyordum fakat eski VDSL hattım daha stabildi.

@BrokenHeartS bu testi yapıp sonucunu atar mısın ? Bende Nokia GPON ile 95 MBPS üstü göremiyorum ve upload yaparken internet felç oluyor. Bir sürü destek kaydı oluşturmama rağmen çözüm alamadim. Fiber geldi diye seviniyordum fakat eski VDSL hattım daha stabildi.
Hocam bu durumu forumda araştırdım ve sorunun çözülemeyeceğini farkettim forumda birkaç kişi bu durumu yaşamış bu durumu şikayet edip uğraşmış en son dedikleri ise bunun bir çözümü yokmuş çünkü santraldeki cihazda nokia imiş bulunduğun konumdakileri de aynı şekilde nokia ont veriliyormuş eğer huawei kullanmak istiyorsan ana santraldeki olt cihazının huawei olması gerekmekte anlayacağın tt personeli bu şekilde durumu hiza etmiş ne kadar doğru bilemicem.

@BrokenHeartS Az çok bende olayı biliyorum fakat sizde test sonucu ne çıkıyor merak ettim. Bende sonuç F çıkıyor yani en rezaleti. Ben TT kullanmıyorum direkt, TT altyapısı kullanan bir ISS kullanıyorum ondan dolayı telekomla da muhattap olamıyorum anlayacağın üzere. Adamlara değiştir dediğimde de bizim elimizde değil diyorlar. Hattın stabilitesi 0 bıktım cidden.

Yeni konular

Geri
Yukarı