Futbol oynarken çabuk yorulmak

gazwiez

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Okulda maç yaparken nedense hemen yoruluyorum. Kalbime bir ağrı giriyor, maç esnasında ve 5-6 dakika sonra geçiyor. Bu ağrıyı hissetmemem için veya hemen yorulmamam için ne yapmam lazım?

Her şeyden ama her şeyden önce bir doktora başvurun ve efor testi isteyin. Aynı sıkıntıları yaşayan biri olduğum için efor testine girdim ve sonuç olarak doktor son üç dört aydır gördüğüm en iyi skorları almışsın, bu kadar koşuyorsan zaten yorulursun diyerek gönderdi ve en azından içim rahatladı bu süreç sonunda. Kalbimde bir sıkıntı olmadığını anladıktan sonra da spor sonrasında kardiyo yapmaya başladım, zamanla kondisyonum düzeldi ve ağrılarım azaldı. Neticede kalp de kaslanan, güçlenen bir organ aynı vücudumuzun diğer kısımları gibi. Özetle en sağlıklısı önce doktordan bir sorun olup olmadığını öğrenmem ve ardından aktif bir şekilde spor yapman.

Kondisyonun olmadığından böyle durumlar normal. Sürekli spor yapan birisi değilsen ve sadece okulda futbol oynuyorsan tabii ki enerjin hızlı tükenecektir.

Buna önlem olarak daha yavaş hareket edip birebirden daha çok alana yönelik oynayabilirsin ama okulda oynana oyunlar genelde öyle taktiksel olmaz. Gerekmediği sürece koşmaman en iyi tavsiye olabilir. Koşmama derken sabit de durma, yerini değiştir sürekli. Rakibe göre pozisyon almaya çalışıp doğru zamanda hareket edersen enerjin boşa gitmez.

Geri
Yukarı