Futbola Kaç Yaşında Başlanır ?

Zevk için gidiceksen elbette olur fakat amacın futbolcu olmaksa ne yazık ki geç kaldın. Özellikle de iyi bir futbolcu olmak için. İnternetten ünlü ve nispeten daha az ünlü futbolcuların hayatlarına baktığında göreceksin ki hepsinin U14-U15-U16..... milli takımlarında oynamışlardır. Bu Sabri Sarıoğlu içinde geçerli, Ronaldo gibi oyuncular içinde.

Dostum şimdi sana azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz falan diyenler olacaktır ancak bu yaştan sonra seni azim de kurtaramaz :( İnan ki geç kalmışsın, profesyonel anlamda bir futbolculuk hayatı için.
Bizim aileden de futbolcu çıktığı için biliyorum ki çok ufak yaşlarda başlayıp hayatını buna adaman gerekiyor. Bunu yapan adamlar öyle büyük takımlarda da oynayamayabiliyor, harcanan çok adam var, sakatlık geçirip hayalleri tuzla buz olanları saymıyorum bile.

Şuan vücut yapın profesyonel düzeyde futbol için uygun bile değildir, gelişim sürecinin de buna göre şekillenmesi gerekiyor.
Profesyonel kulüpler bu yaşına kadar kendini profesyonel anlamda geliştirmemiş adamları kapıdan içeri bile almıyor bildiğim kadarıyla.
Bir şansını denersin ancak 6 yaşından beri top koşturan adama kafa tutamazsın.

Bir antrenör olarak yazıyorum. 15 yaşından sonra ilahi bir yeteneğin yoksa halı saha topçuluğundan öteye gidemezsin. 5-6 yaşlarında klube başlıyan çocuklar yeni başlayan 10-12 yaşlarındaki çocuklarla alay ederek top oynuyorlar. Ha sen spor olsun diye istersen futbol okuluna gidebilirsin. Futbol okuluda haftasonları idman yapabileceğin aylık aidat ödeyeceğin yerdir. Klübe geçme şansın çok düşük. Ama hevesini kırmak istemiyorum. Ne olursa olsun sporun içinde olman gerekli. Şuanki yaşından sonra belki futbolcu olamazsın ama yapacağın spor seni üniversiteye sokmakta yardımcı olabilir. Yani şimdiden zaman kaybetmeden bir futbol okuluna başlarsan. Zamanla amatör takımlarda maç sayısı kasarsan bu sana üniversitese ek puan olarak gelir. Spor için hiç birzaman geç değil. Belki profesyonel futbolcu olmazsın ama sağlıklı bir sporcu olursun içkiden sigaradan uzak büyürsün.

15 ve 16 yaş geç mi?

Geç tabi kardeşim ya 15-16 nedir buradaki yorumları okudukca gülüyorum . Şahsen beşiktaşta oynayan eslem öztürk benim arkadasım 7-8 yaşındayken birlikte futbol okulundaydık . Bu işlere çok kücük yasta baslıcaksın işi iyi bilmek için sonra zaten u-13 ligleri baslıyor yavas yavas müsabakalara alışıyorsun. Yani 15-16 da baslarsın ancak kendini eğlendirirsin amatörden yukarı çıkamazsın.tabiki inşallah beni yanıltırsında çok zor.ama erkek cocugun olursa hemen 6 yasında futbol okuluna ver

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı