Futbolda kondisyonum nasıl artar?

xCheesy99

Decipat
Makaleler
2
Yer
Sweet Home Alabama
Arkadaşlar merhaba, konuya direk uzatmadan giriyorum. Ben futbolcuyum 14 yaşında ve hızım, tekniğim fazlasıyla var. Kondisyonumu nasıl geliştirebilirim? Sahada beygir gibi koşturmak istiyorum. Hocama sordum ve şöyle dedi: Bir sahaya git 10-15 tur tempolu koşu yap dedi. Siz ne dersiniz?

Not: Şeker, palm yağı gibi şeyleri tüketmiyorum.

Teşekkürler. İyi forumlar.

Son düzenleme:
İlginçtir fakat şarkı söylemek en iyi egzersizlerden birisi. Kondisyonu bayağı geliştiriyor. Yüzerek elde edemediğim kadarını ağır rap söyleyerek elde ettim. Nefessiz kala kala nefes almayı ve kullanmayı öğreniyorsun. Üstelik zevkli de.

İlginçtir fakat şarkı söylemek en iyi egzersizlerden birisi. Kondisyonu bayağı geliştiriyor. Yüzerek elde edemediğim kadarını ağır rap söyleyerek elde ettim. Nefessiz kala kala nefes almayı ve kullanmayı öğreniyorsun. Üstelik zevkli de.
Evet ama ben saha üzerinde birşey yapmak istiyorum açık söylemek gerekirse. Tavsiyen için teşekkür ederim.

Futbol hareket isteyen bir spor olduğu için ona göre çalışma şart örneğin birden koşup yavaşlama ya da uzun süre koşma gibisinden bu yüzden ilk önce normal hızlı orta tempoda yürüme yalnız bunu 3 km kadar yapın bunu gittikçe hızlandırın 1 hafta böyle koşun daha sonra da hızlanın ileride ise hızlı koşarken ani duruş yapın ve ters yöne koşun durun ani depar atın yada hızlıca yavaşlayın bende bunları çok çalıştım ayrıca kas da şart sadece kondisyon yeterli değil ve ip atlama bunu uzun süre spor yapan birisi olarak çok tavsiye ederim ve son olarak kardio antrenmanı yapmalısın.

Evet ama ben saha üzerinde birşey yapmak istiyorum açık söylemek gerekirse. Tavsiyen için teşekkür ederim.

Söylenilenin aksine, derin olmayan (saniyelik) nefes alıp uzun süre üfleyerek koşmak bayağı işe yarar. İmkanın varsa yüzme havuzlarının dibinde yürü. Ciğerlere yapılan baskı ve nefessizlik, kondisyonu bayağı artırıyor.

Hocam o daha çok diyafram antremanı gibi geldi bana. Yani şimdi Ceza Sagopa gitse bir 100 metre koşsa nefes nefese kalırlar. Saha üzerinde nefesli koşular yapmak daha etkili olur.

Hocam o daha çok diyafram antremanı gibi geldi bana. Yani şimdi Ceza Sagopa gitse bir 100 metre koşsa nefes nefese kalırlar. Saha üzerinde nefesli koşular yapmak daha etkili olur.
Yani senin dediğin nefesli koşu, sahanın etrafında nefes alıp vererek tempolu sağlam koşular. Değil mi ?

Diyafram kondisyonda önemli görev üstleniyor. Zaten ciğer geliştirmek aşırı zor bir iş. Aldığımız nefesi doğru kullanmayı öğrenmek dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Ciğerlerimiz tamamen kas olmadığı için geliştiremeyiz fakat diyaframı tamamen kas olduğu için geliştirebiliriz.
Yani senin dediğin nefesli koşu, sahanın etrafında nefes alıp vererek tempolu sağlam koşular. Değil mi ?
Evet. Derin nefes almaktansa kesik nefesler almak daha yararlı olur. Zorlanırsan ara sıra soluklan.

Yeni konular

Geri
Yukarı